Wycieczka rowerowa z dzieckiem

Wycieczka rowerowaWypady rowerowe to świetny pomysł na spędzenie wolnego czasu z całą rodziną. Jednak każda niezaplanowana i źle zorganizowana wycieczka zamiast ucieszyć wszystkich stanie się koszmarem, który pozostanie długo w pamięci i zniechęci członków rodziny do kolejnych wspólnych wyjazdów. Nasuwa się więc pytanie – jak zaplanować wycieczkę rowerową z rodziną?

Wszystko praktycznie zależy od wieku dzieci, które będą w niej uczestniczyły. Wiadomo jak wyczerpujące dla maluchów i rodziców jest podróżowanie, zwłaszcza na długich trasach. Potrzebne jest mnóstwo rzeczy oraz przystanki na przysłowiowe siusiu i posiłki. Kiedy więc wybieramy się w trasę z dziećmi do trzeciego, czwartego roku życia, musimy wybrać takie trasy, gdzie można się zatrzymać co jakiś czas, by dzieci mogły coś zjeść, załatwić się i rozprostować kości – pociechy w tym wieku podróżują z rodzicami na rowerze, a rowerowe foteliki dla dzieci nie są zbyt komfortowe.

Również droga, po której się jeździ powinna być łagodna, by zwyczajnie nie wytrzęsło dzieci. Na świecie popularne są przyczepki, które doczepia się do rowerów. Można w nich przewozić dzieci, jednak polskie przepisy na to nie zezwalają.

Kiedy dzieci są już starsze i mają już swoje własne rowery, można zaczęć wycieczki od zwiedzania najbliższej okolicy z dala od ruchu samochodowego, tak by dzieci nabrały wprawy w jeżdżeniu i nauczyły się odpowiednich zachowań na drodze. Po kilku takich wycieczkach można się wybierać w trasy nawet 10 kilometrowe. Oprócz odpowiedniej ilości jedzenia i picia, jaką trzeba zabrać na każdą wycieczkę z dziećmi, powinniśmy przede wszystkim pamiętać o zapewnieniu im bezpieczeństwa.

Każdy rower, który poruszać się ma po drogach publicznych, musi mieć sprawne hamulce, odblaski i światła. Każde dziecko powinno posiadać kask ochronny, nawet te jeżdżące w fotelikach. Jeśli dzieci jadą swoimi rowerami, powinny zawsze jechać w środku stawki między osobami dorosłymi, a każdy uczestnik wycieczki powinien mieć na ubraniach elementy odblaskowe dla zwiększenia bezpieczeństwa. Dzieciom zapewne łatwiej się będzie jechało nawet w długą trasę, jeśli ściśle określimy cel wycieczki, kiedy to po dotarciu do celu będzie na nie czekała jakaś atrakcja, będzie to np. wycieczka nad jezioro, na jakiś festyn albo do wesołego miasteczka.

Jeden komentarz do artykułu

  1. Edyta pisze:

    Jadąc na wycieczkę rowerową z dzieckiem musimy pamiętać o odpowiednim foteliku dla dziecka – jeśli sami wieziemy dziecko, o kasku i ochraniaczach – jeśli nasz maluch jedzie sam. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na stan techniczny sprzętu, na którym będzie jechało dziecko, po drugie maluch musi być widoczny na drodze- zadbajmy o odblaski, kask i ochraniacze – by w razie jakiekolwiek wypadku dziecko było chronione. Bardzo ciekawe akcesoria dla dzieci (kaski, odblaski, dodatkowe lampy przednie lub tylnie) można znaleźć na stronie Gianta.


Przewodnik po Londyn

Uznawane za jedno z najpiękniejszych i najbardziej wartościowych dla turystów ...

Będą antykryzysowe

Nowy program dotyczący turystyki wejdzie w życie? Rząd pracuje nad ...

Pomoc rządu dla bra

Nie da się ukryć, że branża turystyczna jako jedna z ...

Przewodnik po Elblą

Początek istnienia Elbląga datuje się na 1237 rok, co czyni ...

Zagrożenie koronawi

Epidemia koronawirusa budzi przerażenie na całym świecie. Liczba zgonów w ...