Wycieczki typu all inclusive – czy warto?

Egipt

Yullishi/bigstockphoto.com

Wyjazd na wakacje ma być przyjemny i bezproblemowy, dlatego wiele osób decyduje się na opcję all inclusive, która ma zapewnić wszelkie wygody podczas pobytu. Czy faktycznie tak jest i dodatkowe opłata gwarantuje oczekiwane udogodnienia? Coraz częściej słyszy się, że all inclusive ma wiele ukrytych ograniczeń i wcale nie zapewnia komfortu, a wręcz przeciwnie – wprowadza zamieszczenie i trudności w egzekwowaniu opłacanych elementów wyjazdu. Wyjaśnie na czym właściwie polega opcja all inclusive oraz jest wady i zalety znajdziecie w poniższym artykule.

Goście all inclusive otrzymują w danym hotelu specjalną bransoletkę, która jest informacją dla obsługi o dostępie do nielimitowanego jedzenia oraz picia, w tym również regionalnych alkoholi. To właśnie te atuty sprawiają, że wielu Polaków decyduje się na wczasy o podwyższonym standardzie. Jednak każdy hotel ma swoje zasady, o których nie mówi się wprost, i „nieograniczony” dostęp najczęściej ma liczne ograniczenia. Zazwyczaj dostęp do jedzenia i picia możliwy jest tylko w ustalonych godzinach, a serwowane drinki są mocno rozcieńczone. Mało prawdopodobne jest, że tradycyjne wyjazdy all inclusive zapewniać będą dostęp do tego, co najlepsze i kosztowne, bo są one tylko droższe średnio o 30 proc. od zwykłej wycieczki. Dlatego wypicie aromatycznej kawy, zjedzenie lokalnego przysmaku czy napicie się drinka z palemką wiązać się będzie z wydaniem dodatkowych pieniędzy. Najczęściej poza hotelem. Oferty all inclusive to wbrew pozorom opcja bez rarytasów i luksusów. Za nie trzeba zapłacić znacznie więcej.

Czy all inclusive w ogóle się opłaca? W przypadku wyjazdów do krajów arabskich to bezpieczniejsze ze względu na niski poziom sanitarny wielu restauracji w mieście. Hotel natomiast zadba o komfort gości z obawy o negatywne opinie i reklamacje. Ponadto w takich miejscach ośrodki hotelowe są bezpieczniejsze niż lokalne plaże. Natomiast all inclusive nie opłaca się w Europie, gdzie można samodzielnie zorganizować ciekawy wyjazd, bez ograniczania się do przestrzeni hotelowej i ichniego jedzenia. Koszt samodzielnego wyjazdu może się nawet okazać niższych niż wczasy all inclusive, a będziemy mieć pełną swobodę podczas urlopu. Podobna zasada dotyczy egzotycznych krajów, gdzie ceny są dużo niższe, a biura podróży przy wyjazdach all inclusive narzucają większą marżę. Niemniej plusem all inclusive w Tajlandii czy na Filipinach jest wsparcie obsługi hotelowej, która doradzi w razie problemów ze znalezieniem danego miejsca. Dlatego też wczasy w formule all inclusive zalecane są osobom, które chcą spędzić urlop przy hotelowym basenie i nie zamierzają lub obawiają się stołować w lokalnych restauracjach. W pozostałych przypadkach, gdy zagraniczna wycieczka ma obfitować w zwiedzanie regionu, all inclusive będzie tylko przeszkodą i niepotrzebnym kosztem.


Burza podczas wyciec

Burza w górach jest wyjątkowo groźnym zjawiskiem meteorologicznym, gdyż towarzyszy ...

GOPR i TOPR - kiedy

Wycieczki górskie to popularny sposób spędzania urlopu. Jednak tylko odpowiedzialne ...

Przewodnik po Johann

Johannesburg nazywane potocznie Joburg, Jozi albo Egoli, czyli złote miasto ...

Wycieczka do Czarnob

Miejsca, które niegdyś wydawały się być poza dostępnością człowieka, a ...

Najciekawsze szlaki

Wakacje są doskonałym czasem, aby wypocząć oraz poznać ciekawe miejsca ...