Wycieczki typu all inclusive – czy warto?

Egipt

Yullishi/bigstockphoto.com

Wyjazd na wakacje ma być przyjemny i bezproblemowy, dlatego wiele osób decyduje się na opcję all inclusive, która ma zapewnić wszelkie wygody podczas pobytu. Czy faktycznie tak jest i dodatkowe opłata gwarantuje oczekiwane udogodnienia? Coraz częściej słyszy się, że all inclusive ma wiele ukrytych ograniczeń i wcale nie zapewnia komfortu, a wręcz przeciwnie – wprowadza zamieszczenie i trudności w egzekwowaniu opłacanych elementów wyjazdu. Wyjaśnie na czym właściwie polega opcja all inclusive oraz jest wady i zalety znajdziecie w poniższym artykule.

Goście all inclusive otrzymują w danym hotelu specjalną bransoletkę, która jest informacją dla obsługi o dostępie do nielimitowanego jedzenia oraz picia, w tym również regionalnych alkoholi. To właśnie te atuty sprawiają, że wielu Polaków decyduje się na wczasy o podwyższonym standardzie. Jednak każdy hotel ma swoje zasady, o których nie mówi się wprost, i „nieograniczony” dostęp najczęściej ma liczne ograniczenia. Zazwyczaj dostęp do jedzenia i picia możliwy jest tylko w ustalonych godzinach, a serwowane drinki są mocno rozcieńczone. Mało prawdopodobne jest, że tradycyjne wyjazdy all inclusive zapewniać będą dostęp do tego, co najlepsze i kosztowne, bo są one tylko droższe średnio o 30 proc. od zwykłej wycieczki. Dlatego wypicie aromatycznej kawy, zjedzenie lokalnego przysmaku czy napicie się drinka z palemką wiązać się będzie z wydaniem dodatkowych pieniędzy. Najczęściej poza hotelem. Oferty all inclusive to wbrew pozorom opcja bez rarytasów i luksusów. Za nie trzeba zapłacić znacznie więcej.

Czy all inclusive w ogóle się opłaca? W przypadku wyjazdów do krajów arabskich to bezpieczniejsze ze względu na niski poziom sanitarny wielu restauracji w mieście. Hotel natomiast zadba o komfort gości z obawy o negatywne opinie i reklamacje. Ponadto w takich miejscach ośrodki hotelowe są bezpieczniejsze niż lokalne plaże. Natomiast all inclusive nie opłaca się w Europie, gdzie można samodzielnie zorganizować ciekawy wyjazd, bez ograniczania się do przestrzeni hotelowej i ichniego jedzenia. Koszt samodzielnego wyjazdu może się nawet okazać niższych niż wczasy all inclusive, a będziemy mieć pełną swobodę podczas urlopu. Podobna zasada dotyczy egzotycznych krajów, gdzie ceny są dużo niższe, a biura podróży przy wyjazdach all inclusive narzucają większą marżę. Niemniej plusem all inclusive w Tajlandii czy na Filipinach jest wsparcie obsługi hotelowej, która doradzi w razie problemów ze znalezieniem danego miejsca. Dlatego też wczasy w formule all inclusive zalecane są osobom, które chcą spędzić urlop przy hotelowym basenie i nie zamierzają lub obawiają się stołować w lokalnych restauracjach. W pozostałych przypadkach, gdy zagraniczna wycieczka ma obfitować w zwiedzanie regionu, all inclusive będzie tylko przeszkodą i niepotrzebnym kosztem.


Przewodnik po Londyn

Uznawane za jedno z najpiękniejszych i najbardziej wartościowych dla turystów ...

Będą antykryzysowe

Nowy program dotyczący turystyki wejdzie w życie? Rząd pracuje nad ...

Pomoc rządu dla bra

Nie da się ukryć, że branża turystyczna jako jedna z ...

Przewodnik po Elblą

Początek istnienia Elbląga datuje się na 1237 rok, co czyni ...

Zagrożenie koronawi

Epidemia koronawirusa budzi przerażenie na całym świecie. Liczba zgonów w ...