Zachowanie podczas wycieczki do krajów arabskich

Polacy coraz śmielej podróżują po cały świecie, poznając dzięki temu nowe kultury. Jednak wyjazdy do odległych zakątków wymagają zapoznania się z tamtejszymi zwyczajami, które są bardzo różne od polskich. Zwłaszcza pobyt w krajach arabskich może wywoływać konsternację, ale dzięki świadomości tamtejszych zasad społecznych, unikniemy nieprzyjemnych sytuacjach. Kraje arabski są zgoła odmienne kulturowo od Polski i całej Europy. Aby nikogo nie urazić oraz właściwie zachowywać się w miejscach publicznych warto dokładniej poznać tamtejsze reguły. To zagwarantuje przyjemną wycieczkę do najbardziej konserwatywnych państw arabskich takich jak Arabia Saudyjska, Egipt, Iran czy Zjednoczone Emiraty Arabskie, gdyż naruszenie norm obyczajowych lub religijnych może mieć nawet konsekwencje prawne.

Zwiedzając meczety należy pamiętać, że konieczne jest zakrywanie nóg oraz ramion, gdyż pokazywanie ciała w miejscach świętych jest oznaką braku szacunku. Ponadto wchodząc do meczety należy zdjąć buty. Niewłaściwe jest również przeszkadzanie podczas modlitwy. Islam zakazuje picia alkoholu, który nie da się kupić w zwykłym sklepie w krajach arabskich. Wyskokowe trunki można spożywać tylko na terenie hotelu. Podczas zakupów na lokalnych targach obowiązkowe jest targowanie się o każdy produkt, gdyż towary nie mają stałej ceny.

Wizyta w arabskim domu rozpoczyna się od zdjęcia obuwia na znak szacunku dla gospodarza. Decydując się na upominek należy pamiętać, że alkohol, mięso wieprzowe z Polski czy maskotka w kształcie psa będą źle widziane. Nawet jeśli są to produkty typowo polskie, to w krajach arabskich są zakazane, a psy uważne są za nieczyste. Witanie ogranicza się do kontaktu z mężczyzną, gdyż kobiety nie uczestniczą w życiu publicznym. Do żony gospodarza nie należy zwracać się bezpośrednio. Turystki mogą czuć się niezręcznie, gdyż Arabowie ignorują je podczas rozmowy z innym mężczyzną. Poza tym źle widziane jest, gdy kobieta jest kuso ubrana. Odsłonięte ramiona i nogi kojarzą się z kobietami lekkich obyczajów, dlatego nie należy reagować na jakiekolwiek zaczepki ze strony arabskich mężczyzn. Samotne spacerowanie nie jest bezpieczne, gdyż arabskie kobiety po mieście mogą chodzić tylko w towarzystwie męża lub członka rodziny. Ze względu bezpieczeństwa należy się do tego dostosować.

Wyjątkowa uroda arabskich kobiet może zrobić wrażenie na niejednym mężczyźnie z Polski. Jednak inicjowanie nawet krótkiej rozmowy może być bardzo źle odebrane przez arabskich mężczyzn i może doprowadzić do poważnego konfliktu. Awanturę może również wywołać widok homoseksualistów, którzy w krajach arabskich nie są akceptowani. Pomimo wylewnych relacji między Arabami, które objawiają się pocałunkami na powitanie oraz spacerowaniem pod rękę, okazywanie sobie romantycznych uczuć najczęściej wywołuje agresję i może zakończyć się bójką czy interwencją policji.


Przewodnik po Londyn

Uznawane za jedno z najpiękniejszych i najbardziej wartościowych dla turystów ...

Będą antykryzysowe

Nowy program dotyczący turystyki wejdzie w życie? Rząd pracuje nad ...

Pomoc rządu dla bra

Nie da się ukryć, że branża turystyczna jako jedna z ...

Przewodnik po Elblą

Początek istnienia Elbląga datuje się na 1237 rok, co czyni ...

Zagrożenie koronawi

Epidemia koronawirusa budzi przerażenie na całym świecie. Liczba zgonów w ...