domy stojące na klifie

Coraz więcej Polaków na wakacyjny wyjazd wybiera Chorwację i Bułgarię. Atrakcyjne cenowo destynacje oferują piękne widoki, mnóstwo atrakcji i rozbudowano infrastrukturę hotelową. Południe Europy to pewna pogoda, dlatego w podróż można wybrać się nawet kamperem. Co zatem wybrać? Poniżej atuty wyjazdu do Bułgarii i Chorwacji.

Na korzyść Bułgarii zadecydowanie przemawiają ceny, zdecydowanie niższe niż w innych krajach południa Europy. Cudowna przyroda bułgarska i piękne wybrzeże pozwolą cieszyć się wakacyjną aurą niemal do końca września. Linia brzegowa w tym kraju liczy aż 400 kilometrów. Poza wypoczynkiem nad Morzem Czarnym przyjemny czas można spędzić nad jednym z 260 jezior bądź w malowniczych górach. Najbardziej popularnymi kurortami w Bułgarii są Złote Piaski i Słoneczny Brzeg. Natomiast obowiązkowymi miastami do zwiedzenia jest historyczna Warna oraz archeologiczne Nesebyr. W Bułgarii obowiązującą walutą jest lew bułgarski, a ceny są sporo niższe niż nad polskim morzem. Najwygodniejszą opcją podróży jest tani lot do Burgas, który w promocji można kupić za kilkadziesiąt złotych.

Droższą opcją jest Chorwacja, ale kraj ten nie bez przyczyny jest nazywany perłą Adriatyku. Najpiękniejsze zakątki Europy zobaczymy właśnie podczas wycieczki do Chorwacji. Średniowieczną starówką oraz spektakularne wybrzeże oferuje Dubrownik. To miasto często pojawia się w hollywoodzkich filmach. Przepiękne kamieniste plaże znajdziemy też w innych miastach jak Zadar, Split, Makarska czy Pula, dlatego koniecznie trzeba pamiętać o butach do wody. Chorwacja to też urokliwe wysepki, jak np. Brač czy Krk, gdzie natężenie ruchu turystycznego jest mniejsze. Chorwacką walutę jest kuna chorwacka, choć w wielu miejscach bez problemu da się zapłacić euro. Ceny w najpopularniejszych kurortach są wysokie, porównywalne z wybrzeżem włoskiem czy hiszpańskim. Tanio natomiast można kupić bilety lotnicze do kilku miast. Ryanair oraz Wizzair latają m.in. do Dubrownika, Splitu czy Zadaru.

Co ciekawe, odległość z Warszawy do bułgarskiej Warny i chorwackiego Splitu jest niemal identyczna i wnosi odpowiednio 1500 oraz 1600 km. Taką trasę można pokonać również samochodem, cieszą się wycieczką przez kilka państw Europy. Ze względu na wysoką popularność obu państw nie tylko wśród polskich turystów, warto wybrać się na wczasy po głównym sezonie. Zarówno w Chorwacji, jak i w Bułgarii pod koniec września nadal jest bardzo ciepło (średnio 25 stopni Celsjusza), a plaże są zdecydowanie mniej oblegane. Poza tym ceny w hotelach są wtedy niższe.


Przewodnik po Frankf

Jednym z niemieckich miast, które kojarzą się z prężnym rozwojem ...

Przewodnik po Brisba

Ponad 30-stopniowa temperatura, wysoka wilgotność oraz kangury, czyli cudowna Australia ...

Chorwacja czy Bułga

Coraz więcej Polaków na wakacyjny wyjazd wybiera Chorwację i Bułgarię. ...

Przewodnik po Cambri

W Anglii nie brakuje miast, które zachwycają swoją urodą. Przykładem ...

Przewodnik po Tuluzi

Tuluza to urokliwe francuskie miasteczko położone w południowo-zachodniej części kraju. ...