Czy Egipt jest bezpieczny?

Egipt

Yullishi/bigstockphoto.com

W ostatnich tygodniach cały kraj żyje tajemniczą śmiercią Polki w Egipcie przez co opinia Kraju Faraonów jako bezpiecznego miejsca na spędzenie urlopu zdecydowanie ucierpiała. Czy Egipt w rzeczywistości jest niebezpieczny?

Na co uważać w Egipcie?

Oczywiście nie ma kraju, w którym w 100% nic nam nie grozi. Gdziekolwiek wybierzemy się na wakacje musimy być ostrożni. Jeżeli wyjeżdżamy do kraju znajdującego się na innym kontynencie musimy być świadomi specyficznych warunków tam panujących. W Egipcie musimy zwrócić uwagę już na samą wodę. Woda z kranu nie nadaje się do wypicia, dlatego należy korzystać z wody butelkowanej, musimy używać jej również do mycia zębów.

W Kraju Faraonów bardzo łatwo o zatrucie pokarmowe. Możemy oczywiście tego uniknąć, należy jednak przestrzegać podstawowych zasad higieny. Warzywa i owoce przez zjedzeniem trzeba bardzo skrupulatnie umyć, powinniśmy również unikać spożywania surówek. Kluczowe jest picie dużych ilości wody, ponieważ w Egipcie panują bardzo wysokie temperatury, które mogą nas narazić na odwodnienie.

Kolejnym ważnym aspektem, który musimy wziąć pod uwagę przyjeżdżając do Egiptu jest możliwość zarażenia się schistosomatozą. W celu uniknięcia nie możemy kąpać się ani myć w stojących, a także wolno płynących wodach.

Zdecydowanie największe zagrożenie w Egipcie stanowią konflikty między islamskimi ekstremistami i rządem. Po rozruchach, które miały miejsce w ostatnim czasie władze Egiptu zwiększyły zaostrzenie środków bezpieczeństwa. Spokoju, zdrowia i życia turystów bronią uzbrojeni po zęby żołnierze, których możemy zaobserwować nawet w najatrakcyjniejszych turystycznie miejscach Egiptu.

Zwiedzającym turystom często towarzyszą nawet konwoje wojskowe. Zdecydowanie nie polecamy przemieszczania się po Kraju Faraonów wynajętym samochodem z powodu zagrożenia własnego życia.

Warto również zwrócić uwagę, że nawet regiony bardzo atrakcyjne pod względem turystycznym nie są wolne od tzw. drobnych przestępstw. Szczególnie w zatłoczonych miejscach powinniśmy zdecydowanie bardziej uważać na bagaże i portfele, czy zakupione pamiątki. Nie zalecamy noszenia przy sobie większej sumy pieniędzy, a karty kredytowe najbezpieczniej jest zostawić w pokoju hotelowym.

W Egipcie, jak w każdym państwie muzułmańskim, występuje Ramadan, czyli 30-dniowy post. Musimy wtedy powstrzymać się od picia jakiegokolwiek alkoholu, czy palenia papierosów w miejscach publicznych od wschodu do samego zachodu słońca.

Gdy decydujemy się na wyjazd do Egiptu, musimy szczególnie zwrócić uwagę na biuro podróży, przez które rezerwujemy urlop. Może zdarzyć się, że miejsce w katalogu będzie zdecydowanie różnić się od rzeczywistości, z którą będziemy musieli się zmierzyć. Zdarzają się sytuacje, że biuro podróży zainkasowało od klienta pieniądze za wyjazd, a na miejscu okazuje się, że nikt nie wie o jego przyjeździe.

Egipt jest jednym z najczęściej odwiedzanych krajów przez turystów. Przed wyjazdem do tego państwa na urlop musimy zachować jednak szczególną czujność i przygotować się pod wymienionymi wyżej względami.


Przewodnik po Frankf

Jednym z niemieckich miast, które kojarzą się z prężnym rozwojem ...

Przewodnik po Brisba

Ponad 30-stopniowa temperatura, wysoka wilgotność oraz kangury, czyli cudowna Australia ...

Chorwacja czy Bułga

Coraz więcej Polaków na wakacyjny wyjazd wybiera Chorwację i Bułgarię. ...

Przewodnik po Cambri

W Anglii nie brakuje miast, które zachwycają swoją urodą. Przykładem ...

Przewodnik po Tuluzi

Tuluza to urokliwe francuskie miasteczko położone w południowo-zachodniej części kraju. ...