Dieta wegetariańska a sport

dieta wegetariańska

dolgachov/bigstockphoto.com

Dieta wegetariańska z ciekawostki zamienia się w coraz powszechniejszy sposób żywienia. Wraz z popularyzacją rośnie wiedza na jej temat i okazuje się, że wegetarianizm to rozwiązanie korzystne także dla osób lubiących aktywnie spędzać czas.

W Polsce zachodzą procesy, które bogate kraje mają już za sobą. Jeszcze niedawno dieta wegetariańska była u nas postrzegana jako kompletne wydziwianie, do tego ze szkodą dla własnego zdrowia. Jednak obecnie osoby nie jedzące mięsa coraz częściej spotykają się ze zrozumieniem i, co pewnie ważniejsze, w większej ilości miejsc mogą liczyć na wegetariański posiłek.

Wyjście diety wegetariańskiej z niszy jest połączone ze wzrostem świadomości na jej temat. Do lamusa odchodzą mity odnośnie tego, że brak mięsa w diecie powoduje anemię i stopniową degenerację organizmu. Naukowcy coraz częściej wykazują, iż jest wręcz odwrotnie – wegetarianie mają lepsze zdrowie niż mięsożercy.

Trend ten umocnił się na tyle, iż przyznano również, że dieta wegetariańska jest odpowiednia dla osób uprawiających sport. W 2009 roku Amerykańskie Stowarzyszenie Dietetyczne, zajmując stanowisko w tej sprawie, przyznało że wegetarianizm jest odpowiedni dla osób na wszystkich etapach życia, w tym dla kobiet w ciąży i okresie laktacji oraz dla sportowców. Co więcej – opinia ta dotyczy również dużo bardziej restrykcyjnej diety wegańskiej.

Oczywiście same opinie środowisk naukowych mogą nie być przekonujące. Jednak o tym, że dieta bezmięsna nie ogranicza możliwości uprawiania sportu, nawet wyczynowo, świadczą przykłady: wegetarianinem jest chociażby zawodnik MMA Jake Shields, wśród wegan znajduje się wielu biegaczy, w tym maratończycy Jeffrey Eggleston oraz Scott Jurek. Ich osiągnięcia są wystarczającym argumentem w dyskusji nad tym, czy dieta wegetariańska nadaje się dla sportowców.

Jeżeli więc myślisz o wyeliminowaniu mięsa ze swojej diety, obawiasz się jednak tego, czy nie zmusi cię to do zrezygnowania z aktywnego trybu życia, porzuć swoje lęki. Dieta wegetariańska bez stosowania suplementacji i królewskiego menu jest w stanie dostarczyć organizmowi wszystkich niezbędnych składników, także tych, które są potrzebne dla osób intensywnie trenujących. Jedyne o czym musisz pamiętać, to dbanie o racjonalne odżywianie się. Ale to wskazanie nie wynika z wegetarianizmu, lecz z ogólnych wymogów – wzmożony wysiłek wymaga dobrego wsparcia dla ciała. Szkodliwa będzie każda źle skomponowana dieta, nie ważne, czy mięsna, czy bezmięsna.


Zwiedzanie Rovinj

Piękne miasteczko, położone na chorwackiej wyspie Istria, czyli Rovinj to ...

Zwiedzanie Pragi

Praga to bez wątpienia jedno z najpiękniejszych miast w Europie, ...

Zwiedzanie Brna

Poszukując ciekawego miasta na wycieczkę w tegorocznym sezonie urlopowym warto ...

Zwiedzanie Toronto

Toronto to jedno z najpiękniejszych miasta na świecie. Łączy w ...

Przewodnik po Lwowie

Jednym z najpiękniejszych miast wschodniej części Europy bez wątpienia jest ...