Dubrownik – ciekawe miejsce

Dubrownik

joymsk/bigstockphoto.com

Dubrownik to miasto w południowej Dalmacji nad Morzem Adriatyckim. Należy do najchętniej odwiedzanych przez turystów miejsc w Chorwacji. Nie ma tam wielu plaż, ale zachwyt wielu podróżujących budzi niezwykła architektura, zabytki, a także lokalna gastronomia. Stare miasto w Dubrowniku – jako zespół miejski – w całości wpisane zostało na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO.

Dubrownik w sezonie wakacyjnym jest przepełniony turystami. Za to wiosną i jesienią, nie ma tu tłumów i można spokojnie podziwiać uroki miasta. Starówka w mieście Dubrownik należy do najpiękniejszych na świecie. Najlepszy widok na miasto i najbliższą okolicę rozpościera się z wysokich, miejskich murów stanowiących atrakcję dla turystów. Rozciągają się one na długości ok. 2 kilometrów i pochodzą z XV wieku. Okrążają całe miasto. Główny mur, od strony lądu ma szerokość od 4 do 6 metrów, zaś od strony morza od 1,5 do 3 metrów. Wysokość muru w niektórych miejscach sięga nawet 25 metrów. Mur posiada dwa forty i 10 baszt. Całość otoczona jest fosą. Widok z muru pozwala na podziwianie przestronnego układu miasta oraz sąsiadujących wysp (w tym Lokrum) oraz Adriatyku.

Lokrum to zielona enklawa na Adriatyku. Widoczna jest z murów miasta i nazywana jest „przeklętą wyspą miłości”. Niewielki ląd ma kształt serca. Do Locrum z Dubrownika płynie się ok. 10 minut. Od lądu wyspę dzieli odległość 600 metrów. Wyspa jest mała i można ja obejść w 2 godziny. W tym, miejscu kręcono „Grę o Tron”. Znajduje się tu wystawa poświęcona serialowi. Będąc w Lakrum warto odwiedzić kolorowe jezioro, a także ruiny klasztoru benedyktynów oraz francuska twierdza Fort Royal.

Będąc w Dubrowniku warto pozwiedzać liczne zabytki znajdujące się na terenie starego miasta tj. barokowy kościół św. Błażeja, Katedrę Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, kościół Jezuitów, najstarsza aptekę w Europie (z 1317 roku), Wielką i Małą Studnię Onofria, a także Kolumnę Rolanda oraz Pałac Rektorów i Pałac Sponza.


Zwiedzanie Rovinj

Piękne miasteczko, położone na chorwackiej wyspie Istria, czyli Rovinj to ...

Zwiedzanie Pragi

Praga to bez wątpienia jedno z najpiękniejszych miast w Europie, ...

Zwiedzanie Brna

Poszukując ciekawego miasta na wycieczkę w tegorocznym sezonie urlopowym warto ...

Zwiedzanie Toronto

Toronto to jedno z najpiękniejszych miasta na świecie. Łączy w ...

Przewodnik po Lwowie

Jednym z najpiękniejszych miast wschodniej części Europy bez wątpienia jest ...