Kabuto – nowe państwo pod Radomiem

Jak spełnić marzenie z dzieciństwa i zostać królem? Wystarczy założyć własną monarchię! Tak właśnie stało się niedaleko Radomia. Mieszko Makowski proklamował mikropaństwo o nazwie Kabuto ze stolicą w Quiet Depth, które w mgnieniu oka stało się atrakcją turystyczną. A chętnych na uzyskanie obywatelstwa Kabuto nie brakuje. Może być powiązane z brakiem podatku VAT i dochodowego.

Władca nowego kraju z powodu biurokratycznych zawiłości zdecydował się stworzyć raj – bez ZUS-u i fiskusa. Kabuto znajduje się 25 km od Radomia i na terenie Polski zajmuje około 2 tysięcy metrów kwadratowych. Kraj utworzono na podstawie międzynarodowej konwencji z Montevideo z 1933 roku. Pozostała część państwa położona jest w Kandzie oraz w Chorwacji na tzw. terenach niczyich, dzięki czemu Kabuto posiada tereny zamorskie. Choć brzmi to dość absurdalnie, a właściwie jako primaaprilisowy żart, wszystko odbyło się zgodnie z prawem.

– Państwo drogą proklamacji dysponuje terenami obok Kanady (Dixon Entrance oraz wody na północ) będącymi dotychczas terra nullis. Posiadamy też enklawę na terenie RP powstałą na podstawie prawa międzynarodowego, konwencji z Montevideo z 1933 roku oraz przyjętych przez MSWiA dokumentów – czytamy na oficjalnym profilu Królestwa Kabuto.

Na własnej działce, na której obecnie znajduje się przede wszystkim łąka, Mieszko Makowski postanowił zbudować kraj przyjazny osobom niepełnosprawnym. Makowski jak prezes Fundacji Uroboros pomaga osobom wykluczonym i potrzebującym. Nowa monarchia mogłabym silnie wspierać działania fundacji. Plany na najbliższy rok mówią o budowie ośrodka rehabilitacyjnego i sportowego, które również mają zwiększyć ruch turystyczny w Kabuto. Oficjalna strona internetowa Królestwa zawiera wiele cennych informacji o strukturze kraju. Obywatele Kabuto nie płacą podatków, ale nie otrzymuje też zasiłku socjalnego. Jest to państwo bezwyznaniowe. Obowiązują dwa języki urzędowe – polski i angielski.

– Państwo niczego nie zabiera obywatelom, ale też niczego nie daje, poza faktem przynależności i możliwości wspólnego działania – zaznacza król monarchii.

Nowo tworząca się społeczność ma działać wspólnie, wspierając się, by wspólnie osiągać obrane cele i rozwijać nowe państwo. Jak zatem zostać obywatelem Kabuto? Procedura jest prosta. Należy wypełnić odpowiedni wniosek i oczekiwać rozpatrzenie przez ministerstwo administracji. Mając już obywatelstwo Kabuto można śmiało zakładać działalność gospodarczą. A brak podatków jest bardzo kuszący. Jednak konieczne jest uiszczenie opłaty rejestracyjnej w wysokości 2 tys. złotych. Aktualnie liczba obywateli enklawy to niewiele ponad 600 osób. Co ważne, władca Kabuto chce rozwijać swój kraj. W planach jest wydawanie paszportów i wprowadzenie wiz turystycznych. Wcześniej jeszcze Mieszko Makowski zamierza starać się o uznanie nowego państwa przez NATO.


Przewodnik po Frankf

Jednym z niemieckich miast, które kojarzą się z prężnym rozwojem ...

Przewodnik po Brisba

Ponad 30-stopniowa temperatura, wysoka wilgotność oraz kangury, czyli cudowna Australia ...

Chorwacja czy Bułga

Coraz więcej Polaków na wakacyjny wyjazd wybiera Chorwację i Bułgarię. ...

Przewodnik po Cambri

W Anglii nie brakuje miast, które zachwycają swoją urodą. Przykładem ...

Przewodnik po Tuluzi

Tuluza to urokliwe francuskie miasteczko położone w południowo-zachodniej części kraju. ...