Mazurska Pętla Rowerowa

 

Mimo że Polska nie kojarzy się ze zbytnio rozwiniętą kulturą rowerową, miłośnicy dwóch kółek także tutaj mają coraz więcej powodów do zadowolenia. Mowa chociażby o trasach turystycznych przeznaczonych dla rowerzystów. Do dyspozycji jest np. liczący ponad 2 tysiące kilometrów Wschodni Szlak Rowerowy Green Velo. Świetna wiadomość jest taka, że ddo 2023 roku ma powstać kolejna wielka inwestycja tego typu – Mazurska Pętla Rowerowa.

Kto stworzy Mazurską Pętlę Rowerową?

Za tą inicjatywą stoi Stowarzyszenie Wielkie Jeziora Mazurskie 2020, mające siedzibę w Mikołajkach. Powstało ono w 2014 roku i zrzeszyło kilkanaście mazurskich gmin, do których z czasem dołączyły kolejne. Jako główny cel stowarzyszenia ustalono ubieganie się o środki unijne z Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2014-2020. Działania organizacji są określone w ramach strategii, której przyświeca idea promowania i rozwoju regionu, także pod względem turystycznym. Obecnie na stronie stowarzyszenia widnieją już ogłoszenia o zamówieniach na poszczególne roboty związane z tworzeniem nowej trasy rowerowej.

Długość trasy wyniesie kilkaset kilometrów (ponad 300). Wartość całego projektu jest szacowana na 80 milionów złotych, a za jego realizację odpowiedzialne jest niemal 30 podmiotów, w tym nadleśnictwa, Zarząd Dróg Wojewózkkich i Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. Daje to nadzieję na bardzo kompleksowe osiągnięcie przyjętych założeń. Prace będą podzielone na trzy etapy, w ramach których powstaną ok. 100 km odcinki trasy. Zakończenie inwestycji jest planowane na rok 2023.

Atuty Mazurskiej Pętli Rowerowej

Już teraz trasę tę określa się jako unikat na skalę całej Europy, za co głównie odpowiedzialna będzie oryginalna koncepcja połączenia w jedno szlaku wodnego oraz rowerowego. Istotną cechą Pętli będzie zintegrowanie z Green Velo – będą istniały ścieżki, które umożliwią przejazd z jednego szlaku na drugi.

Przebieg pętli jest planowany następująco: Węgorzewo – Ogonki – Pozezdrze – Pierkunowo – Giżycko – Wilkasy – Kanał Kula – Rydzewo – Cierzpięty – Okartowo – Karwik – Pisz – Wiartel – Krzyże – Ruciane Nida – Iznota – Mikołajki – Stare Sady – Jora Wielka – Notyst – Ryn/Pętla Mrągowska: Jora Wielka – Użranki – Kosewo – Mrągowo – Młynowo – Ryn – Sterławki Małe – Doba – Radzieje – Przystao/Mamerki – Węgorzewo. Oznacza to, że będzie ona osadzona w osi Szlaku Wielkich Jezior Mazurskich.

Rowerzyści przemierzający szlak oprócz dostępnych w regionie atrakcji, takich jak zabytki, wydarzenia czy piękna natura, otrzymają także udogodnienia tworzone w ramach infrastruktury Mazurskiej Pętli Rowerowej. Wlicza się w to 18 miejsc obsługi rowerzystów, 10 wież widokowych, sanitariaty, stojaki rowerowe, tablice informacyjne oraz wiaty służące wypoczynkowi i rekreacji. Szlak będzie poprowadzony nowymi, asfaltowymi odcinkami ścieżek oddzielonych od jezdni, wyrównanymi drogami gruntowymi, jak też zmodernizowanymi odcinkami już istniejących ścieżek rowerowych.

Mazurska Pętla Rowerowa zwiększy dostępność Krainy Wielkich Jezior, w tym otworzy ją na turystykę rowerową. Jest to region z ogromnym potencjałem rekreacyjnym oraz wypoczynkowym – znajduje się tam 111 kilometrów szlaków żeglownych, 2600 jezior, 11 rezerwatów przyrody i 29 tysięcy hektarów lasów. Pętla jest jednym z działań pozwalających wykorzystać naturalne atuty regionu.


Zwiedzanie Rabatu

Poszukując pomysłu na kolejny wspaniały wjazd warto wziąć pod uwagę ...

Zwiedzanie Filadelfi

Filadelfia to piąte co do wielkości miasto w Stanach Zjednoczonych, ...

Jak się przygotowa

Każdy, kto kocha piesze wycieczki w góry, wie, iż góry ...

Zwiedzanie Lizbony

Poszukując kolejnego kierunku na wycieczkę warto wziąć pod uwagę stolicę ...

Zwiedzanie Lublany

Słowenia niewielki kraj, który na swoich terenach skrywa niezwykłe miejsca, ...