Najgroźniejsze choroby tropikalne

Wycieczka w inne regiony świata, szczególnie w obszary tropikalne lub subtropikalne, może nam dostarczyć mocnych, ale nieplanowanych i niepożądanych wrażeń. Chodzi o tzw. choroby egzotyczne. Część z nich stwarza realna zagrożenie dla zdrowia i życia.

Żółta febra (żółta gorączka)

Występuje w Afryce oraz w Amerykach Południowej i Środkowej. Roznoszona jest przez komary. Jest na nią szczepionka, lecz mimo to w tych regionach wciąż zbiera krwawe żniwo. Co więcej – globalnie liczba zachorowań rośnie. Swoją nazwę zawdzięcza temu, że wielu infekcjom towarzyszy żółtaczka. Jeśli osoba zostanie zainfekowana, po okresie inkubacji trwającym do 6 dni, wchodzi w pierwszą fazę choroby, która w 15% przypadkach przekształca się w fazę ostrą, z konsekwencjami obejmującymi trwałe uszkodzenie nerek i wątroby.

Cholera

Pandemie cholery były notowane w Polsce jeszcze pod koniec XIX wieku. Obecnie na tę chorobę przewodu pokarmowego można zachorować wskutek spożycia wody zainfekowanej przecinkowcem cholery (bakteria). Chorobie towarzyszy ostra biegunka oraz wymioty. Leczenie jest objawowe i polega głównie na zapobieganiu odwodnienia. Można stosować WHO-ORS (WHO oral rehydration solution), czyli roztwór 3,5 g soli kuchennej, 2,9 g cytrynianu sodu, 1,5 g chlorku potasu i 20,0 g glukozy na 1 litr wody.

Malaria

Jest to choroba pasożytnicza roznoszona przez komary. Komar, pijąc krew człowieka, wprowadza do krwiobiegu jednokomórkowego pierwotniaka. Początek objawów to wysoka gorączka i dreszcze, nudności, bóle głowy, wymioty. Później gorączka ustępuje obniżeniu temperatury ciała, stąd inna nazwa malarii – zimnica. W przypadku niektórych typów infekcji mogą występować nawroty, nawet po latach. Do tego istnieje możliwość wystąpienia wczesnych i późnych powikłań, wiążących się z poważnym upośledzeniem funkcji organizmu, np. z niewydolnością nerek, niedokrwistością, chłoniakiem Burkitta czy zwłóknieniem wsierdzia. Dotychczas nie ma opracowanej skutecznej szczepionki na malarię, więc profilaktyka polega na unikaniu ukąszenia przez komary (moskitiery, repelenty itd.). Do tego coraz częściej pasożyt zaczyna wykazywać odporność na dotychczas stosowane leki malaryczne.

Polio

Właściwie polio to nazwa wirusa, a choroba przez niego wywoływana nazywa się chorobą Heinego-Medina. Kampanie szczepień wyeliminowały tę chorobą z Ameryki Północnej oraz Europy, jednak nadal można się zarazić w krajach afrykańskich. Do inekcji dochodzi drogą fekalno-oralną. U 0,1% zakażonych rozwija się postać porażenna choroby. Może ona prowadić do porażenia mózgu (śmiertelne) oraz do powikłań (zespół porażenny występujący do 30 lat od przebytej choroby, u 30% osób, które przeszły postać porażenną).

Denga

Infekcja dengi jest wywoływana przez wirusa. Towarzyszy jej m.in. wysypka, wyglądająca podobnie jak przy odrze. Podobnie jak w przypadku malarii, brak jest skutecznej szczepionki. Z dengą walczy się m.in. ograniczając liczebność komarów poprzez redukcję ich siedlisk. Ostrą dengę leczy się jedynie objawowo.

Blastomykoza

W odróżnieniu od wcześniej opisanych chorób, ta ma się świetnie w regionach tzw. cywilizacji zachodu. Nazywana jest blastomykozą północnoamerykańską i występuje w części regionów USA. Jest to przewlekła choroba ropna, wywoływana przez grzyba Blastomyces dermatitidis.

Biegunki

Wizyta w krajach tropikalnych lub subtropikalnych może się zakończyć biegunką wywołaną przez bakterie lub pasożyty. Czasami przyczyny biegunki pozostają niezidentyfikowane. Ich przebieg może być ostry, jednak zazwyczaj przy zachowaniu wymaganych środków ostrożności (m.in. dbaniu o nawodnienie) nie stwarzają zagrożenia trwałych uszkodzeń.

Zespół larwy wędrującej

Wywoływany jest zainfekowaniem larwami tęgoryjców. To jedna ta z chorób, która może się przyśnić jako koszmar. Pasożyty wędrują pod skórą, pozostawiając po sobie charakterystyczne, kanalikowate ślady. Na szczęście nie dochodzi do zakarzenia narządów wewnętrznych, więc takie infekcje są niekomfortowe, jednak mało groźne.


Zwiedzanie Rabatu

Poszukując pomysłu na kolejny wspaniały wjazd warto wziąć pod uwagę ...

Zwiedzanie Filadelfi

Filadelfia to piąte co do wielkości miasto w Stanach Zjednoczonych, ...

Jak się przygotowa

Każdy, kto kocha piesze wycieczki w góry, wie, iż góry ...

Zwiedzanie Lizbony

Poszukując kolejnego kierunku na wycieczkę warto wziąć pod uwagę stolicę ...

Zwiedzanie Lublany

Słowenia niewielki kraj, który na swoich terenach skrywa niezwykłe miejsca, ...