Najpopularniejsze cele pielgrzymek zagranicznych

Watykan

Zagraniczne wyjazdy o charakterze religijnym coraz częściej pojawiają się w ofertach biur podróży. Wiele osób poszukuje opcji na wspólne pielgrzymowanie do miejsc kultu. Niemniej indywidualne wyjazdy pozwalają na większą kontemplację i wewnętrzne przeżywanie spotkania z Bogiem. Poniżej pięć najważniejszych punktów na mapie polskiego katolika-turysty.

Jerozolima

Tanie loty do Izraela sprawiły, że najważniejsze miasto dla katolików stało się prostym celem. Do Jerozolimy łatwo dojechać z Tel Awiwu, następnie można udać się do Nazaretu oraz Betlejem. Taki wyjazd pozwoli w kilka dni zwiedzić najważniejsze sanktuaria związane z życiem Jezusa, Najświętszej Maryi Panny i Apostołów. Niezapomniany i bardzo głębokim przecięciem będzie wejście do Groby Pańskiego oraz przejście tej samej drogi krzyżowej, jaką pokonał Jezus Chrystus przed ukrzyżowanie. Wyjazd od Ziemi Świętej dla wielu chrześcijan jest obowiązkową pielgrzymką i świadectwem wiary.

Watykan

Ze względu na dotychczasowe trudności i koszty wyjazdu do Ziemi Świętej więcej Polaków decydował się na podróż do Watykanu. Miasto-Państwo, będące siedzibą władz kościelnych, jest kierunkiem wyjazdów zagranicznych dla nawet 7 mln ludzi z całego świata. Polskie wycieczki zazwyczaj organizowane są, by zwiedzić Bazylikę św. Piotra, Groty Watykańskie, Kaplicę Sykstyńską i okoliczne muzea. Jednak najważniejszym punktem pielgrzymki jest spotkanie modlitewne Anioł Pański na placu św. Piotra, które prowadzone jest przez aktualnie urzędującego papieża.

Santiago de Compostela w Hiszpanii

Jan Paweł II zachęcał wiernych do modlitwy podczas pieszych wpraw jakubowymi szlakami. Najsłynniejszy szlak określony Drogą Świętego Jakub prowadzi do katedry w Santiago i wiedzie nieopodal grobu jednego z dwunastu Apostołów, św. Jakuba Starszego. Tego typu pielgrzymka ma zapewnić duchowe odrodzenie, dlatego wśród uczestników nie brakuje osób innych wyznań lub niewierzących, którzy dopiero szukają swojej drogi.

Lourdes we Francji

Jeden z największych ośrodków kultu maryjnego znajduje się w niewielkiej francuskiej miejscowości Lourdes, gdzie w 1858 roku ukazała się Matka Boża. Woda z tamtejszego źródła ma uzdrawiającą moc, dlatego wśród pielgrzymów jest wiele chorych, którzy wierzą w cud. Każdego dnia w Lourdes odbywają się dwie procesje ku czci Matki Bożej – rano procesja eucharystyczna, a wieczorem procesja z pochodniami.

Fatima w Portugalii

Szacuje się, że do Fatimy każdego roku przybywa nawet 5 mln pielgrzymów, wielu z nich pochodzi z Polski. Właśnie w Fatimie Matka Boża objawiła się trójce dzieci, Łucji, Hiacyncie i Franciszkowi, by przekazać ważne informacje dla wiernych, m.in. 3 tajemnice fatimskie. Pierwsze objawienie miało miejsce w 1917 roku. Obecnie wierni spotykają się w Bazylicę Matki Boskiej Różańcowej, gdzie mogą wspólnie odmawiać koronkę różańca.


Zwiedzanie Rovinj

Piękne miasteczko, położone na chorwackiej wyspie Istria, czyli Rovinj to ...

Zwiedzanie Pragi

Praga to bez wątpienia jedno z najpiękniejszych miast w Europie, ...

Zwiedzanie Brna

Poszukując ciekawego miasta na wycieczkę w tegorocznym sezonie urlopowym warto ...

Zwiedzanie Toronto

Toronto to jedno z najpiękniejszych miasta na świecie. Łączy w ...

Przewodnik po Lwowie

Jednym z najpiękniejszych miast wschodniej części Europy bez wątpienia jest ...