żaglówka

De Visu/bigstockphoto.com

Należy przyznać, że żeglarstwo stało się ostatnio bardzo modną i popularną formą spędzania wakacji i urlopu. Mazurskie jeziora, a nawet Bałtyk i Adriatyk kuszą miłośników tego wodnego sportu. Doświadczeni żeglarze wiedzą, że woda może przynieść wiele niespodzianek, dlatego też przed każdym rejsem (a w szczelności tym pierwszym), należy bardzo starannie się przygotować.
Instruktorzy żeglarstwa, którzy współpracują z Grupą Turystyki Aktywnej Sporteus stworzyli „listę porad dla zaczynających żeglarzy”, w której prezentują sporą dozę niezbędnych informacji.

Przede wszystkim zalecają, aby wszystkie niezbędne rzeczy spakować do worka żeglarskiego, bądź torby, która po opróżnieniu będzie zajmować niewiele miejsca. Z tego też względu „wygodna” walizka na kółkach, nie ma wstępu na deski pokładu.

Obowiązkowym elementem na żeglarskiej liście są wszelkie nieprzemakalne stroje (wodoodporne spodnie, wiatrówki, krótkie kalosze, kurtki przeciwdeszczowe), które chronią przed wilgocią. Warto również, zdaniem specjalistów, zaopatrzyć się w czapki, a nawet szalik.

Wybierając wakacje na jachcie, należy zrezygnować z wszelkich elektronicznych nośników, tabletów, laptopów, ponieważ dostęp do prądu podczas rejsu jest bardzo ograniczony. Poza tym, rozległy dostęp do wody, może grozić uszkodzeniem sprzętu. Warto jednak zdecydować się na telefon komórkowy, który będzie można ładować w każdym porcie.

Niezwykłym przeżyciem jest spanie na łodzi. Żeglując po Mazurach, jachty dopływają do portów, aby tam spędzić noc. W przypadku rejsów morskich, płynie się także nocą. Warto pamiętać, że uczestnicy rejsu nocują we wspólnym pomieszczeniu (mesie).

Na jachcie nie ma toalety, więc jest to ważny argument dla tych, którzy przywykli do wypoczywania w hotelach All inclusive. Z WC można skorzystać dopiero wtedy, gdy statek dobije do portu. Dla wielu jest to element wielce demotywujący.

Kolejnym niezwykle ważnym atrybutem żeglarskich doświadczeń jest domowa kuchnia. Posiłki są przygotowywane przez uczestników w systemie wachtowym, a następnie wspólnie konsumowane. Jeśli ktoś liczy na pełną obsługę, to przygoda żeglarska jest dla niego

Doświadczeni instruktorzy żeglarstwa podkreślają, że żeglarstwo morskie, znacząco różni się od pływania po jeziorach. Kluczową różnicą jest konieczność bycia w gotowości przez cały czas, kiedy się pływa po morzu. Załoga jest wtedy podzielona na wachty, które odpowiadają za przydzielona zadania, prowadząc jacht do celu, zarówno w dzień, jak i w nocy. Należy podkreślić, że podczas rejsów pogoda może się często zmieniać. Pływając po mazurskich jeziorach, trudne warunki pogodowe, może przeczekać spływając do portu. Na morzu wszystkie zmiany pogody trzeba przyjąć i nie przerywać żeglowania.

Początkującym żeglarzom, doświadczeniu instruktorzy podkreślają, że żeglowanie to nie tylko fajna zabawa, ponieważ może pojawić się np. choroba morska, lub problemy ze snem. Dlatego decydując się po raz pierwszy na żeglarskie wakacje, warto gruntownie zastanowić się nad specyfiką tego sportu i dopasowaniem jej do własnych możliwości.


Zwiedzanie Rabatu

Poszukując pomysłu na kolejny wspaniały wjazd warto wziąć pod uwagę ...

Zwiedzanie Filadelfi

Filadelfia to piąte co do wielkości miasto w Stanach Zjednoczonych, ...

Jak się przygotowa

Każdy, kto kocha piesze wycieczki w góry, wie, iż góry ...

Zwiedzanie Lizbony

Poszukując kolejnego kierunku na wycieczkę warto wziąć pod uwagę stolicę ...

Zwiedzanie Lublany

Słowenia niewielki kraj, który na swoich terenach skrywa niezwykłe miejsca, ...