Planujemy trasę naszej wycieczki

O powodzeniu każdej wycieczki w dziewięćdziesięciu procentach decyduje pozytywne nastawienie i dobry humor jej uczestników. Jednak nastrój każdego może zostać wystawiony na ogromną próbę, kiedy nagle, na jakimś rozwidleniu dróg okaże się, że nie wiemy, który kierunek wybrać.

Choć spontaniczna jazda w nieznanym kierunku też ma swoje zalety, polecana jest raczej doświadczonym rowerzystom. Warto przed ruszeniem w trasę dokładnie przemyśleć jej przebieg. Przede wszystkim należy dostosować jej długość do naszych możliwości kondycyjnych. Nie porywajmy się od początku na wielokilometrowe dystanse, rozłóżmy siły tak, abyśmy nie mieli kłopotu z powrotem do domu. Kolejną sprawą, o którą

warto zadbać, jest szczegółowe ustalenie planu jazdy. Sprawdźmy, jak dotrzeć do miejsc, które chcemy odwiedzić i wybierzmy najbardziej optymalne rozwiązanie. Ustalmy, co ile kilometrów potrzebujemy robić przerwy i zatrzymujmy się tam, gdzie występują obiekty, które warto zobaczyć, jeśli jedziemy sami zatrzymujmy się w miejscach, w których będziemy bezpieczni. Jeśli nie chcemy przedzierać się przez zatłoczone miasta, sprawdźmy możliwości ich objazdu bądź boczne drogi, którymi sprawnie przedostaniemy się na drugą stronę. A jeśli jednak nastawiamy się na zwiedzanie jakiegoś miasta, zorientujmy się wcześniej, jak wygląda jego układ ścieżek rowerowych. Kiedy już będziemy wiedzieli dokąd i którędy jedziemy upewnijmy się, że droga, którą wybraliśmy jest dobrej jakości i nadaje się do jazdy. Sprawdźmy, z jakim podłożem będziemy mieli do czynienia od początku do końca. Jeśli bowiem planujemy rekreacyjny wypad za miasto, z pewnością nie przypadnie nam do gustu brodzenie w błocie lub przedzieranie się przez grząski piach. Od rodzaju nawierzchni zależy też czas, w jakim dany odcinek trasy pokonamy. Wycieczkę rozplanujmy tak, by nie wracać po zmroku, szczególnie jeśli po raz pierwszy będziemy pokonywać daną trasę i mogą nam się przydarzyć różne nieprzewidziane sytuacje. Nie naginajmy więc czasu do granic możliwości, pamiętajmy, że zawsze warto mieć godzinę w zapasie. Dotarcie do celu na pewno ułatwi mapa, którą koniecznie należy zabrać w podróż. Posłużmy się nią do potwierdzenia każdego etapu jazdy. Dzięki temu unikniemy pogubienia się w nieznanych ścieżkach i bezpiecznie pokonamy każdy kilometr szlaku. Dobrze zaplanowana wycieczka rowerowa z pewnością przysporzy nam wiele radości i satysfakcji, a także będzie zachętą do wyznaczania sobie coraz ambitniejszych celów.


Przewodnik po Frankf

Jednym z niemieckich miast, które kojarzą się z prężnym rozwojem ...

Przewodnik po Brisba

Ponad 30-stopniowa temperatura, wysoka wilgotność oraz kangury, czyli cudowna Australia ...

Chorwacja czy Bułga

Coraz więcej Polaków na wakacyjny wyjazd wybiera Chorwację i Bułgarię. ...

Przewodnik po Cambri

W Anglii nie brakuje miast, które zachwycają swoją urodą. Przykładem ...

Przewodnik po Tuluzi

Tuluza to urokliwe francuskie miasteczko położone w południowo-zachodniej części kraju. ...