Przewodnik po Atenach

Grecja to jeden z najpopularniejszych kierunków wyjazdów Polaków na wakacyjny urlop. Piękne krajobrazy, historyczne zabytki i wspaniała pogoda to gwarancja udanego wyjazdu. A ze względu na niskie ceny przelotów każdy może sobie pozwolić na zagraniczną wycieczkę. Bilety w dwie strony można znaleźć w promocji za nawet 150 zł. Ateny jako stolica kraju i miejsce mitycznych budowli każdego roku przyciąga miliony turystów z całego świata. To właśnie tu zwiedzić można Partenon, Teatr Dionizosa czy Akropol.

Co zobaczyć w Atenach?

Zwiedzanie Aten wiąże się z sporym wydatkiem, gdyż wstęp do większości antycznych zabytków jest odpłatny. Bilet do Akropolu kosztuje 20 euro i umożliwia samodzielne poznanie całej atrakcji. Można również wykupić bilet łączony za 30 euro, który uprawnia do wstępu do innych miejsc, np. do Muzeum Agory, na Agorę Rzymską czy do Świątyni Zeusa Olimpijskiego. To dobra opcja dla osób, które interesują się historią sztuki, bo większość tych miejsc wymaga zwiedzania z przewodnikiem.

Akropol to punkt obowiązkowy każdej wycieczki do Aten. Na wzgórzu o wysokości 157 m n.p.m. znajdują się słynne budynki: Partenon i Erechtejon, które pozwolą przenieść się każdemu do starożytności. Partenon to świątynia wybudowana na cześć bogini Ateny. Budynek w stylu doryckim robi wrażenie swoją wielkością. Natomiast czteropoziomowa świątynia Erechtejon powstała ku czci Posejdona i Ateny oraz by wysławiać króla Erechteusza. Mniejszy budynek, w stylu jońskim stanowi ważne osiągnięcie antycznej architektury. Kolejny punktem zwiedzania Aten są zbocza Akropolu, gdzie znajdują się takie budowle jak Odeon Heroda Attyka i Teatr Dionizosa.

Miasto Sokrates i Sofokles zwiedzać można pieszo, bo większość głównych zabytków znajduje się w odległości około 3 km od siebie. W przypadku zwiedzania innych dzielnic Aten – miejskich muzeów, parlamentu czy zabytkowych uliczek – można skorzystać z siatki miejskiej komunikacji, w skład której wchodzą autobusy, tramwaje oraz metro. Pojedynczy bilet kosztuje 1,40 euro, a całodniowy 4,50 euro. Dostępnych jest też kilka opcji na dłuższe pobyty. W plan wyjazdu warto dodać również Pireus, antyczny port starożytnych Aten, położony niecałe 10 kilometrów od centrum miasta. Dojazd do tego miejsca umożliwia linia metra M1.

Planując wycieczkę do Aten niezbędne jest uwzględnienie godzin otwarcia wszystkich atrakcji, które w określone dni czynne są krócej lub są w ogóle zamknięte. Ponadto bardzo istotne dla wczasowiczów są temperatury. W okresie wakacyjnym 40-stopniowe upały mogą zakłócić dłuższe spacery. Zawsze należy mieć ze sobą butelkę wody i okrycie na głowę. Najkorzystniejsze będzie jednak poranne zwiedzenia i popołudniowe plażowanie. A wieczorem koniecznie należy posmakować greckiej kuchni i lokalnych trunków, która słynie ze świeżych owoców morza, aromatycznego sera i pysznego wina.


Zwiedzanie Rabatu

Poszukując pomysłu na kolejny wspaniały wjazd warto wziąć pod uwagę ...

Zwiedzanie Filadelfi

Filadelfia to piąte co do wielkości miasto w Stanach Zjednoczonych, ...

Jak się przygotowa

Każdy, kto kocha piesze wycieczki w góry, wie, iż góry ...

Zwiedzanie Lizbony

Poszukując kolejnego kierunku na wycieczkę warto wziąć pod uwagę stolicę ...

Zwiedzanie Lublany

Słowenia niewielki kraj, który na swoich terenach skrywa niezwykłe miejsca, ...