Przewodnik po Awinionie

Awinion to przeurocze prowansalskie miasto, a jednocześnie dawna siedziba papieży. Leży ono w departamencie Vaucluse w regionie Prowansji, Lazurowego Wybrzeża i Alp Francuskich. Miasto i jego zabytki zostały wpisane na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Awinion – atrakcje turystyczne

W Avinion największą atrakcją jest Pałac Papieski. Rezydowali w nim Papieże w latach 1309 – 1377. Na awiniońskim tronie zasiadali m.in. Klemens V, Jan XXII, Benedykt XII. Miasto było w posiadaniu papiestwa do 1791 roku.

Pałac jest największym gotyckim zamkiem w Europie. Na pierwszy rzut oka nie kojarzy się on z kościołem, ale z solidną twierdzą, wojskową warownią zbudowaną na wysokim wzgórzu i górującą nad miastem. Zamek położony jest w centrum miasta, które jest otoczone wąskimi tajemniczymi murami z XIV w.

Niestety z dawnego bogactwa Pałacu w jego wnętrzach nie zostało wiele. Zwiedzający mogą zobaczyć 25 pomieszczeń oraz dwa czworoboczne dziedzińce. Tylko nieliczne pomieszczenia zachowały oryginalne malowidła na ścianach. Pałac został wyremontowany w 1969 roku. W Pałacu można znaleźć Salę Konsystorza, w której została wydana zgoda na koronację Władysława Łokietka.

Na zwiedzanie pałacu trzeba sobie wygospodarować około dwóch godzin czasu. Można skorzystać z aucio przewodnika, dostępnego w wielu językach, także w języku polskim.

Kolejnym pięknym miejscem jest Most w Awinion. Jest to tak naprawdę tylko fragment mostu. Zbudowany został w XII wieku, by łączyć dwa brzegi Rodanu. Z prawie kilometrowej budowli i 22 przęseł, przetrwały niestety tylko cztery. Przetrwała także kapliczka św. Mikołaja, w której znajdował się grobowiec Benedykta. Po powodzi w XVII wieku mostu nie odbudowano, a resztę zniszczyły wody Rodanu. Z mostu można podziwiać piękny widok, roztaczający się na rzekę i całe miasto. W drodze z Pałacu w stronę mostu prowadzi ścieżka, na której można zobaczyć wiele straganów i regionalnych sklepików.

Inną atrakcją godną uwagi jest w Avinion katedra Notre Dame des Doms ze złoconym posągiem Madonny na szczycie wieży. Znajdują się w niej grobowce papieży.

W mieście od 1947 roku odbywa się także jeden z najsłynniejszych festiwali teatralnych. Jest to bardzo charakterystyczne święto, podczas którego miasto ożywa, a przed papieskim pałacem rozgrywa się około 40 spektakli na wolnym powietrzu.

W Awinion znajdują się także liczne muzea. Można zwiedzić m.in. Muzeum Małego Pałacu, które mieści się w dawnym pałacu arcybiskupim, Muzeum Calvet, Muzeum Angladon oraz Muzeum Lapidariów. We wszystkich można zobaczyć wiele pamiątek z przeszłości.

Stare miasto ma także wiele uroku. Wąskie uliczki zachęcają do spacerów. Mają niepowtarzalny prowansalski urok. Znajduje się tam także wiele ciekawych restauracji, serwujących pyszne dania. Wieczorami można posłuchać radosnej muzyki ulicznych grajków.


Jak się przygotowa

Każdy, kto kocha piesze wycieczki w góry, wie, iż góry ...

Zwiedzanie Lizbony

Poszukując kolejnego kierunku na wycieczkę warto wziąć pod uwagę stolicę ...

Zwiedzanie Lublany

Słowenia niewielki kraj, który na swoich terenach skrywa niezwykłe miejsca, ...

Zwiedzanie Wiednia

Planując krótki urlop, należy zadać sobie pytanie: Czy chcemy zwiedzać, ...

Zwiedzanie Heidelber

Poszukując ciekawego miejsca na jednodniową wycieczkę warto wziąć pod uwagę ...