Przewodnik po Barcelonie

Panorama Barcelony

Barcelona położona jest w północno-wschodniej części Hiszpanii, w basenie Morza Śródziemnego, w niedalekiej odległości od wzgórz Pirenejów. Jest drugim pod względem wielkości miastem tego kraju, liczącym ponad półtora miliona mieszkańców tylko w samym centrum administracyjnym.

Powstała w starożytności jako miasto rzymskie, obecnie uchodzi za światowe centrum kultury, turystyki i gospodarki. Barcelona stanowi ważny węzeł komunikacyjny na mapie świata. Na jej terenie znajduje się ogromny port morski i lotnisko międzynarodowe, cała sieć dróg, autostrad i linii kolejowych łączących ją z całą Europą. Malownicze położenie nad morzem, niezwykłe ukształtowanie i zróżnicowanie rzeźby terenu oraz łagodny i ciepły klimat śródziemnomorski czynią to miasto niezwykle pięknym i wartym odwiedzenia.

Barcelona jest światowym centrum turystyki. Liczne tereny rekreacyjne i wypoczynkowe, baza hotelowa, infrastruktura, plaże miejskie, liczne zabytki i atrakcje przyciągają tłumy turystów z najdalszych zakątków świata. Co koniecznie należy zobaczyć podczas pobytu w tym niezwykłym mieście?

Wśród licznych pamiątek architektury, dziewięć obiektów znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO, z czego siedem wyszło spod ręki wybitnego architekta Antoniego Gaudiego.

Sagrada Familia w Barcelonie

fotomaus, flickr

Zwiedzanie warto zacząć od wizyty w Sagrada Familia. Wciąż niedokończona budowla w stylu secesyjnym, w której znajduje się świątynia rzymskokatolicka. Jej budowa trwa nieprzerwanie od roku 1882, czyli ponad 130 lat. Zaprojektowana przez Gaudiego i uważana za jego najwybitniejsze osiągnięcie, stanowi symbol Barcelony. Po wzniesieniu jednej z wież poświęconej Jezusowi, obiekt zostanie najwyższym kościołem na całym świecie.

Spektakularny widok tworzy Casa Mila, budynek znajdujący się w centrum miasta, wyglądem przypominający blok skalny. Ta monumentalna budowla powstała w latach 1906-1910. Przez mieszkańców Barcelony nazywana jest kamieniołomem. Z zewnątrz została ozdobiona żelaznymi balustradami, ptakami i kominami w kształcie dymu. Wewnątrz domu można podziwiać liczne mozaiki i stolarkę wybitnego katalońskiego projektanta, oczywiście Gaudiego.

Casa Mila w Barcelonie

Maria Rosa Ferre, flickr

Następnym dziełem tego architekta, wartym zobaczenia jest Casa Vicens. Był to jeden z jego początkowych projektów, w którym stworzył podwaliny swojego stylu. Zbudowany z kamienia w kolorze ochry i cegły, z wieżyczkami i kolorowymi płytami tworzy wrażenie dynamiki, a jednocześnie niezwykłego kunsztu.

Obowiązkowym punktem na mapie Barcelony jest Casa Batllo, również projektu Gaudiego, który zadbał także o wyposażenie wnętrza tej budowli. Kamienica jest bogato ozdobiona symbolami zwierzęcymi. Balkony mają kształt kości, dach przypomina wygląd łusek, a płytki ścienne mają formę rybich łusek. Dodatkowo dach ma formę smoka. Fasada budynku została pokryta kolorową ceramiką i kawałkami kafli. Tworzy niezapomniane wrażenie dzięki niezwykłej konstrukcji i charakterystycznej dla architekta falistej linii budynków.

Atrakcją Barcelony jest również Pałac Muzyki Katalońskiej, uważany za jeden z najpiękniejszych budynków tego miasta. Zbudowany w stylu modernistycznym, odznacza się niezwykłą dynamiką, płynną linią i licznymi zdobieniami w elementy roślinne. Zbudowany w latach 1905-1908 na potrzeby organizacji koncertów muzyki chóralnej, orkiestrowej i instrumentalnej. Obecnie stanowi ważne centrum muzyki poważnej i nowoczesnej.

Oczywistą trasą Barcelony jest ulica La Rambla. Łączna długość trasy wynosi 1,2 km, a jej powierzchnię tworzy 5 płynnie połączonych alej i portowe molo. Łączy ona Plac Kataloński i kolumnę Kolumba, znajdującą się nad portem morskim. Tłumnie odwiedzana i gwarna, ma swoje ciche zakątki. Wielbiciele światowej sztuki powinni odwiedzić muzeum Picassa, gdzie można zobaczyć oryginalne obrazy jednego z najwybitniejszych malarzy świata. Muzeum szczyci się największym zbiorem dzieł tego artysty.

Park Guell w Barcelonie

john.purvis, flickr

Oprócz zabytków architektury, warto wybrać się na liczne tereny zielone, gdzie można odpocząć od zgiełku miasta. W granicach Barcelony znajduje się aż 85 parków o powierzchni łącznej blisko 560 ha. Najbardziej znanym parkiem jest Park Guell, położony w północno-środkowej części miasta. Miejsce z licznymi budowlami i rzeźbami o finezyjnych, nienaturalnie wykręconych i obłych kształtach. Do sali kolumnowej prowadzą bogato zdobione schody. Na terenie parku znajduje się również muzeum Guadiego, w którym wcześniej mieszkał artysta.

Plaże znajdujące się na wybrzeżach miasta zostały uznane za najlepsze w świecie. Łączna długość plaż wynosi 4,4 km. Najpopularniejszą jest Barceloneta, która rozciąga się przez 400 metrów. Wygląda niezwykle przy zachodzącym słońcu, które wydobywa piękną barwę piasku.

Stadion Camp Nou w Barcelonie

Ana Belen Pamón, flickr

Dla wielbicieli piłki nożnej prawdziwym rarytasem jest stadion Camp Nou, największy tego typu obiekt w Europie. W rankingu UEFA posiada 5 gwiazdek, ponieważ spełnia najwyższe standardy konstrukcyjne. Stadion jest w stanie pomieścić ponad 99 tysięcy kibiców.

Barcelona skrywa w sobie wiele interesujących miejsc. Każdy znajdzie tu coś dla siebie. Miłośnik sztuki, architektury czy turysta spragniony odpoczynku i kąpieli w morzu.


Zwiedzanie Filadelfi

Filadelfia to piąte co do wielkości miasto w Stanach Zjednoczonych, ...

Jak się przygotowa

Każdy, kto kocha piesze wycieczki w góry, wie, iż góry ...

Zwiedzanie Lizbony

Poszukując kolejnego kierunku na wycieczkę warto wziąć pod uwagę stolicę ...

Zwiedzanie Lublany

Słowenia niewielki kraj, który na swoich terenach skrywa niezwykłe miejsca, ...

Zwiedzanie Wiednia

Planując krótki urlop, należy zadać sobie pytanie: Czy chcemy zwiedzać, ...