Przewodnik po Barcelonie

Panorama Barcelony

Barcelona położona jest w północno-wschodniej części Hiszpanii, w basenie Morza Śródziemnego, w niedalekiej odległości od wzgórz Pirenejów. Jest drugim pod względem wielkości miastem tego kraju, liczącym ponad półtora miliona mieszkańców tylko w samym centrum administracyjnym.

Powstała w starożytności jako miasto rzymskie, obecnie uchodzi za światowe centrum kultury, turystyki i gospodarki. Barcelona stanowi ważny węzeł komunikacyjny na mapie świata. Na jej terenie znajduje się ogromny port morski i lotnisko międzynarodowe, cała sieć dróg, autostrad i linii kolejowych łączących ją z całą Europą. Malownicze położenie nad morzem, niezwykłe ukształtowanie i zróżnicowanie rzeźby terenu oraz łagodny i ciepły klimat śródziemnomorski czynią to miasto niezwykle pięknym i wartym odwiedzenia.

Barcelona jest światowym centrum turystyki. Liczne tereny rekreacyjne i wypoczynkowe, baza hotelowa, infrastruktura, plaże miejskie, liczne zabytki i atrakcje przyciągają tłumy turystów z najdalszych zakątków świata. Co koniecznie należy zobaczyć podczas pobytu w tym niezwykłym mieście?

Wśród licznych pamiątek architektury, dziewięć obiektów znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO, z czego siedem wyszło spod ręki wybitnego architekta Antoniego Gaudiego.

Sagrada Familia w Barcelonie

fotomaus, flickr

Zwiedzanie warto zacząć od wizyty w Sagrada Familia. Wciąż niedokończona budowla w stylu secesyjnym, w której znajduje się świątynia rzymskokatolicka. Jej budowa trwa nieprzerwanie od roku 1882, czyli ponad 130 lat. Zaprojektowana przez Gaudiego i uważana za jego najwybitniejsze osiągnięcie, stanowi symbol Barcelony. Po wzniesieniu jednej z wież poświęconej Jezusowi, obiekt zostanie najwyższym kościołem na całym świecie.

Spektakularny widok tworzy Casa Mila, budynek znajdujący się w centrum miasta, wyglądem przypominający blok skalny. Ta monumentalna budowla powstała w latach 1906-1910. Przez mieszkańców Barcelony nazywana jest kamieniołomem. Z zewnątrz została ozdobiona żelaznymi balustradami, ptakami i kominami w kształcie dymu. Wewnątrz domu można podziwiać liczne mozaiki i stolarkę wybitnego katalońskiego projektanta, oczywiście Gaudiego.

Casa Mila w Barcelonie

Maria Rosa Ferre, flickr

Następnym dziełem tego architekta, wartym zobaczenia jest Casa Vicens. Był to jeden z jego początkowych projektów, w którym stworzył podwaliny swojego stylu. Zbudowany z kamienia w kolorze ochry i cegły, z wieżyczkami i kolorowymi płytami tworzy wrażenie dynamiki, a jednocześnie niezwykłego kunsztu.

Obowiązkowym punktem na mapie Barcelony jest Casa Batllo, również projektu Gaudiego, który zadbał także o wyposażenie wnętrza tej budowli. Kamienica jest bogato ozdobiona symbolami zwierzęcymi. Balkony mają kształt kości, dach przypomina wygląd łusek, a płytki ścienne mają formę rybich łusek. Dodatkowo dach ma formę smoka. Fasada budynku została pokryta kolorową ceramiką i kawałkami kafli. Tworzy niezapomniane wrażenie dzięki niezwykłej konstrukcji i charakterystycznej dla architekta falistej linii budynków.

Atrakcją Barcelony jest również Pałac Muzyki Katalońskiej, uważany za jeden z najpiękniejszych budynków tego miasta. Zbudowany w stylu modernistycznym, odznacza się niezwykłą dynamiką, płynną linią i licznymi zdobieniami w elementy roślinne. Zbudowany w latach 1905-1908 na potrzeby organizacji koncertów muzyki chóralnej, orkiestrowej i instrumentalnej. Obecnie stanowi ważne centrum muzyki poważnej i nowoczesnej.

Oczywistą trasą Barcelony jest ulica La Rambla. Łączna długość trasy wynosi 1,2 km, a jej powierzchnię tworzy 5 płynnie połączonych alej i portowe molo. Łączy ona Plac Kataloński i kolumnę Kolumba, znajdującą się nad portem morskim. Tłumnie odwiedzana i gwarna, ma swoje ciche zakątki. Wielbiciele światowej sztuki powinni odwiedzić muzeum Picassa, gdzie można zobaczyć oryginalne obrazy jednego z najwybitniejszych malarzy świata. Muzeum szczyci się największym zbiorem dzieł tego artysty.

Park Guell w Barcelonie

john.purvis, flickr

Oprócz zabytków architektury, warto wybrać się na liczne tereny zielone, gdzie można odpocząć od zgiełku miasta. W granicach Barcelony znajduje się aż 85 parków o powierzchni łącznej blisko 560 ha. Najbardziej znanym parkiem jest Park Guell, położony w północno-środkowej części miasta. Miejsce z licznymi budowlami i rzeźbami o finezyjnych, nienaturalnie wykręconych i obłych kształtach. Do sali kolumnowej prowadzą bogato zdobione schody. Na terenie parku znajduje się również muzeum Guadiego, w którym wcześniej mieszkał artysta.

Plaże znajdujące się na wybrzeżach miasta zostały uznane za najlepsze w świecie. Łączna długość plaż wynosi 4,4 km. Najpopularniejszą jest Barceloneta, która rozciąga się przez 400 metrów. Wygląda niezwykle przy zachodzącym słońcu, które wydobywa piękną barwę piasku.

Stadion Camp Nou w Barcelonie

Ana Belen Pamón, flickr

Dla wielbicieli piłki nożnej prawdziwym rarytasem jest stadion Camp Nou, największy tego typu obiekt w Europie. W rankingu UEFA posiada 5 gwiazdek, ponieważ spełnia najwyższe standardy konstrukcyjne. Stadion jest w stanie pomieścić ponad 99 tysięcy kibiców.

Barcelona skrywa w sobie wiele interesujących miejsc. Każdy znajdzie tu coś dla siebie. Miłośnik sztuki, architektury czy turysta spragniony odpoczynku i kąpieli w morzu.


Zwiedzanie Rabatu

Poszukując pomysłu na kolejny wspaniały wjazd warto wziąć pod uwagę ...

Zwiedzanie Filadelfi

Filadelfia to piąte co do wielkości miasto w Stanach Zjednoczonych, ...

Jak się przygotowa

Każdy, kto kocha piesze wycieczki w góry, wie, iż góry ...

Zwiedzanie Lizbony

Poszukując kolejnego kierunku na wycieczkę warto wziąć pod uwagę stolicę ...

Zwiedzanie Lublany

Słowenia niewielki kraj, który na swoich terenach skrywa niezwykłe miejsca, ...