Przewodnik po Brasilii

Brasilia

CTJ Online, flickr

Brasilia, od 21 kwietnia 1960 roku stolica Brazylii, największego pod względem powierzchni i liczby mieszkańców państwa Ameryki Południowej oraz piątego co do wielkości na świecie. Miasto tworzy odrębny dystrykt federalny o powierzchni niemal 6 tysięcy km2, i położone jest na wysokości 1000 m n.p.m., na Wyżynie Brazylijskiej. Od wybrzeża dzieli je około 1000 kilometrów. Brasilia widnieje na liście światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO. Obecnie poza swoją funkcją administracyjną, doskonale wpisuje się rolę ośrodka naukowego, kulturowego, turystycznego i transportowego.

Pomysł przeniesienia stolicy w głąb kraju pojawił się wraz z nastaniem XVIII wieku, jednak do podjęcia konkretnej decyzji czekano aż do 1955 roku. Niespełna rok później ówczesny prezydent Kubitschek podpisał akt założycielki. Nad planem urbanistycznym miasta pracowali dwaj krajowi architekci Lucio Costa i Oscar Niemeyer. Projekt zakładał stworzenie miasta nowoczesnego, zgodnego z panującymi trendami w urbanistyce i architekturze, nawiązującego swym kształtem do lecącego kondora lub samolotu. Budowa trwała od 1956 roku, aż do oficjalnej inauguracji, która miała miejsce 21 kwietnia 1960 roku. Na najdłuższej osi zbudowano dzielnice mieszkaniowe, a na krótszej (korpusie) – budynki użyteczności publicznej. Na jej początku, czyli głowie budynki rządowe, w tym rezydencja prezydencka, siedziba parlamentu, Sąd Najwyższy, siedziby ambasad, w tym także polskiej.

Architekturę miasta uważa się za majstersztyk nurtu modernistycznego XX wieku, z tego powodu znalazło ono miejsce na prestiżowej liście UNESCO. Charakteryzuje się futurystycznymi budynkami, w których materiałami dominującymi są stal, marmur i szkło, pięknymi alejami, niemal zupełnym brakiem chodników i widocznym rozdziałem poszczególnych stref mieszkalnych, handlowych, administracyjnych i przemysłowych. W mieście stworzono także sztuczne jezioro Paranoa o powierzchni 48 km2. Obecnie jest jedną z atrakcji miasta i miejscem uprawnia licznych dyscyplin sportowych. Teren wokół akwenu zagospodarowany jest na restauracje, przystanie oraz prywatne wille. Zabudowa miasta doskonale spełnia założenia planistów, i gwarantuje mieszkańcom mnóstwo słońca, przestrzeni zielonych, a także oddzielenie dzielnic mieszkalnych, od pozostałych bardziej tłocznych. Ze względu na zielone skwery między budynkami, duże odległości między nimi najlepiej pokonywać komunikacją miejską czy rowerem.

zwiedzanie Brasilii

Moises.on, flickr

Brasilia ma także znaczenie symboliczne. Miasto zostało zbudowane w rekordowym czasie, co miało wymiar propagandowy. Władze podnosiły hasła o konieczności skoku cywilizacyjnego, i dokonania w 5 lat tego, czego dokonuje się w 50. Materiały pod budowę dostarczane były z całego kraju i spoza jego granic na wielkie pustkowie będące placem budowy nowego miasta. Brasilia. Pierwotnie zaprojektowana była na przyjęcie pół miliona mieszkańców, jednak miasto cały czas się rozwija i ich liczba obecnie wynosi już ponad 2 miliony.

Nie znajdziemy tu zabytkowych budowli z czasów starożytnych, czy innych obiektów o wartości historycznej. Brasilia jako miasto stosunkowo młode i modernistyczne oferuje turystom raczej kilka perełek architektury nowoczesnej, co wyróżnia ją na tle innych światowych stolic. Jedną z atrakcji jest most Juscelino Kubitschek`a. Jego łączna długość przekracza 1200 metrów. Utrzymywany jest na czterech filarach, zanurzonych w Lake Paranoa. Jest to unikatowy obiekt w skali globalnej, ze względu na asymetryczną budowę trzech łuków.

Godny uwagi jest także Pałac Prezydencki, który jest siedzibą władz wykonawczych i rządu federalnego. Pałac był jednym z pierwszych budynków jakie powstały w stolicy. Charakteryzuje się prostotą linii, a także otaczającymi go ogrodami, dzieła Roberto Burle Marx`a. Budynek posiada cztery kondygnacje. Kancelaria Prezydenta i jego doradców ulokowana jest na trzecim piętrze, a piętro wyżej Gabinet Bezpieczeństwa. W budynku znajduje się też pokaźna kolekcja dziel sztuki, obrazów, gobelinów, rzeźb, porcelany i srebra z XVIII wieku. Pałac posiada także bibliotekę z bogatymi zasobami i jest jednocześnie miejscem gdzie można zapoznać się z Dziennikiem Ustaw.

Warto odwiedzić również Metropolitan Cathedral Brasilia, futurystyczny budynek projektu Oscara Niemeyera. Katedra ukończona została w 1960 roku, a z daleka można ją poznać po 16 betonowych kolumnach. Wejścia do niej strzegą cztery rzeźby z brązu o wysokości 3 metrów. Budynek największe wrażenie robi w nocy, ponieważ jego zewnętrzna struktura jest przezroczysta, przez co widać piękne oświetlone wnętrze. W środku znajduje się reprodukcja Całunu Turyńskiego, toteż obiekt co roku odwiedzają liczne rzesze wiernych. Katedra otwarta jest dla zwiedzających każdego dnia.

Dla miłośników przyrody i dzikich zwierząt przewodniki proponują wycieczkę po Brasilia ZOO. Zajmuje ono powierzchnię niemal 140 ha. Wśród ważniejszych atrakcji ogrodu zoologicznego na uwagę zasługuje z pewnością park ptaków. W ZOO mieszka obecnie około 1300 gatunków zwierząt, w tym zarówno przedstawiciele fauny Ameryki Łacińskiej, ale i okazy egzotyczne. ZOO postawiło sobie za cel ochronę zwierząt, dlatego można na jego terenie znaleźć gatunki zagrożone wyginięciem.

Ostatnim punktem na mapie zwiedzania brazylijskiej stolicy jest Brasilia JK Muzeum. Jest to pomnik zbudowany w 1980 roku na cześć założyciela miasta – Juscelino Kubitschek`a. Jest to prawdopodobnie jedno z najczęściej odwiedzanych miejsc w mieście, ze względu iż oddaje hołd bardzo cenionej w kraju postaci. Kubitschek był bowiem wizjonerem, który zaplanował szczegółowo wygląd nowej stolicy, a budowę muzeum, tak jak większości obiektów w mieście, powierzył architektowi Oscarowi Niemeyerowi. Budowla powstała w duchu futurystycznej wizji Niemeyera, a jej surowy wygląd doskonale wpisuje się w panoramę tego modernistycznego miasta.

To właśnie dokładnie przemyślany plan budowy Brasilii, i jego konsekwentne realizowanie spowodowało powstanie na środku pustkowia niezwykłej osady. Nie ma chyba na świecie drugiego takiego miasta, które będąc tak młodym, miało taki wpływ na historię swojego kraju.


Zwiedzanie Karlowych

Czechy skrywają wiele pięknych miejsc, które koniecznie trzeba zobaczyć. Jednym ...

5 najpiękniejszych

Europa wypełniona jest przepięknymi miastami. W każdym jej zakątku można ...

Zwiedzanie Rovinj

Piękne miasteczko, położone na chorwackiej wyspie Istria, czyli Rovinj to ...

Zwiedzanie Pragi

Praga to bez wątpienia jedno z najpiękniejszych miast w Europie, ...

Zwiedzanie Brna

Poszukując ciekawego miasta na wycieczkę w tegorocznym sezonie urlopowym warto ...