Przewodnik po Bydgoszczy

Piękne polskie miasto, którego uliczki kryją ciekawe zabytki, a podczas wycieczki rzeką zapewniają zapierający dech w piersiach widok kolorowych kamieniczek, które prezentują się równie wspaniale jak na włoskim wybrzeżu. Bydgoszcz prężnie rozwija się od lata i jako największe miasto województwa kujawsko-pomorskiego przyciąga coraz więcej turystów. Atrakcyjnie położone nad rzeką Brdą i Kanałem Bydgoskim pozwala miło spędzić czas. Liczne muzea oraz historyczne budowle tego XVI-wiecznego miasta zapewniają ciekawą wycieczkę. Co zatem warto zobaczyć w Bydgoszczy? Poniżej krótki przewodnik po stolicy województwa kujawsko-pomorskiego.

Pierwsze wzmianki o Bydgoszczy, mieście królewskimi, pojawiają się w 1346 roku. Przez kolejne dekady osada rozwija się ze względu na dogodne położenie i liczne szlaki handlowe, które ją przecinają. Pozostałości z czasów średniowieczne można zobaczyć na Starym Mieście, gdzie pozostało kilka mniejszych budowli z tamtego okresu. Najważniejszą z nich jest kościół św. Marcina i Mikołaja, którego kolorowe wnętrze bardzo różni się od innych budowli sakralnych. Przy ołtarzu głównym można zobaczyć piękny obraz Matki Boskiej z Różą z początku XVI wieku. Inny średniowieczny zabytek to niewielki oraz bardzo dobrze zachowany kościółek klarysek. Wśród zabytków miasta należy też wymienić XIX-wieczny hotel Pod Orłem, ławeczkę Rejewskiego, willę Blumwego, reprezentacyjny plac Wolności oraz fontannę Potop.

Na Starym Rynku, czyli w centralnej części starówki dominują malownicze kamieniczki z przełomu XIX i XX wieku. Wśród nich znajduje się jedna poświęcona postać Pana Twardowskiego, który miał odwiedzić Bydgoszcz w 1560 roku. Podczas pobytu w Bydgoszczy koniecznie trzeba wybrać się w rejs tramwajem wodnym po Brdzie. Kamieniczki wyglądają niezwykle malowniczo i przypominają słynną Wenecję. W czasie spaceru uliczkami Starego Miasta można podziewać różne budowle, które stanowią przykłady architektury secesyjnej, neobarokowej, nierenonsowanej czy w stylu eklektyzmu.

Cennym zabytkiem w Bydgoszczy jest Opera Nova. Budynek wybudowano w latach siedemdziesiątych i jest on przykładem współczesnej architektury oraz miejscem ważnych spotkań kulturalnych. W pobliżu znajdują się też inne budynki użyteczności publicznej określane jako nowe spichrze. Wystylizowane obiekty oferują liczne restauracje i punkty usługowe. Dobrym miejscem na spacer jest Stary Kanał Bydgoski, gdzie znajduje się miły park miejski. Ponadto konieczne trzeba odwiedzić zabytkowe śluzy kanału, który dawniej stanowiły ważny punkt miasta. Godną uwagi atrakcją turystyczną Bydgoszczy jest Muzeum Okręgowe, które znajduje się obecnie w dziewiętnastowiecznym budynku, który niegdyś pełnił funkcję spichrza szachulcowego. W muzeum znajduje się szereg eksponatów, opowiadających historię miasta oraz całego regionu Kujaw.


Przewodnik po Cambri

W Anglii nie brakuje miast, które zachwycają swoją urodą. Przykładem ...

Przewodnik po Tuluzi

Tuluza to urokliwe francuskie miasteczko położone w południowo-zachodniej części kraju. ...

Rząd nie przedłuż

Bon turystyczny nie cieszy się taką popularnością, jak zakładano. Znikoma ...

Czy będzie paszport

Pandemia koronawirusa nie odpuszcza, dezorganizując życie na całym świecie. Podróżowanie ...

Jak turyści obchodz

Podróżowanie w dobie pandemii koronawirusa wymaga od turystów większej kreatywności ...