Przewodnik po ElblÄ…gu

Początek istnienia Elbląga datuje się na 1237 rok, co czyni je jednym z najstarszych miast w Polsce. Ze względu na swoją historię oferuje szereg ciekawych zabytków, które warto zobaczyć podczas krótkiej wycieczki. To spokojne miasto, zamieszkiwane przez 120 tysięcy mieszkańców, zapewnia wygodne i bardzo przyjemne zwiedzanie, w sam raz na jednodniową wycieczkę.

Historia ElblÄ…ga

Miasto zostało założone przez Zakon Krzyżacki pod dowództwem Hermanna von Balka, którzy zdecydowali się przy ujściu rzeki Elbląg wznieść drewniano-ziemny gród, jednak fortyfikacja szybko została zmieszczona przez plemiona pruskie. Nowy zamek Krzyżacy wybudowali po 1240 roku w miejscu dzisiejszego Starego Miasta. Miasto wraz z upływem lat zyskiwało na znaczeniu ze względu na przebiegające w jego pobliżu szlaki handlowe. Jednak lata świetności Elbląga zniweczyły liczne wojny, które doprowadziły do poważnych zniszczeń najważniejszych budynków miasta. Jednak część z nich zachowała się do dziś i koniecznie należy je zobaczyć.

Zabytki w ElblÄ…gu

Najważniejszym zabytkiem Elbląga jest Stare Miasto. Gotycki klimat elbląskiej starówki pozwala zagłębić się w historię miasta. Jednak zaskakująca jest forma zrekonstruowania wiekowych zabytków, które po renowacji zyskały nowoczesny styl za sprawą m.in. plastikowych okien. To niecodzienne zestawienie sprawia, że Stare Miasta w Elblągu jest jedyne w swoim rodzaju. Najlepszy widok na starówkę oferuje tras widokowy ulokowany w odremontowanej Bramie Targowej. Pochodzą z XIV wieku budowla była niegdyś częścią murów obronnych miasta. Dziś Brama Targowa to jeden z głównych zabytków miasta, dostępny dla zwiedzających od maja do września.

Kolejny ważny zabytek to Kanał Elbląski, czyli najsłynniejsze żeglowna droga wodna w Polsce. Od 2011 roku Kanał Elbląski uznany jest za pomnik historii. Często określa się go jako jeden z siedmiu cudów Polski, bo podróż odbywa się również po lądzie. Niezwykle kosztowana inwestycja była realizowana w latach 1844-1860, aby połączyć okoliczne jeziora i rzeki z Morzem Bałtyckim. Dzięki temu powstały nowy, bardzo wygodny szlak do transportu towarów. Dziś Kanał Elbląski to popularna atrakcja turystyczna.

Kościół katedralny św. Mikołaja to strzelisty kościół na Starym Mieście, będący symbolem Elbląga. Monumentalna budowla powstała między XIII a XV wiekiem i do dziś zaliczana jest do grona najwyższych obiektów sakralnych w Polsce, gdyż wysokość wieży wynosi aż 97 metry. Kilkukrotnie odbudowywana ze względu na pożar w 1777 roku oraz zniszczenia powojenne. Kościół św. Mikołaja w swoich wnętrzach kryje wiele średniowiecznych zabytków, m.in. drewniane figury apostołów, chrzcielnicę z brązu, którą datuje się na 1387 rok oraz piękny gotycki relikwiarz św. Krzyża.

Inna ważne zabytki Elbląga to m.in. charakterystyczna Kaplica pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa, średniowieczny Kościół Bożego Ciała, neogotycki Pałac Augusta Abbegga, pozostałości na dawnym zamku Krzyżackim oraz kamienica Josta von Kampen, która niegdyś była domem modlitewnym menonitów elbląskich


Zwiedzanie Rabatu

Poszukując pomysłu na kolejny wspaniały wjazd warto wziąć pod uwagę ...

Zwiedzanie Filadelfi

Filadelfia to piąte co do wielkości miasto w Stanach Zjednoczonych, ...

Jak siÄ™ przygotowaÄ

Każdy, kto kocha piesze wycieczki w góry, wie, iż góry ...

Zwiedzanie Lizbony

Poszukując kolejnego kierunku na wycieczkę warto wziąć pod uwagę stolicę ...

Zwiedzanie Lublany

Słowenia niewielki kraj, który na swoich terenach skrywa niezwykłe miejsca, ...