Przewodnik po Johannesburgu

Johannesburg nazywane potocznie Joburg, Jozi albo Egoli, czyli złote miasto to największe miasto RPA i główny ośrodek przemysłowy i kulturalny Afryki Południowej. Niestety cieszy się bardzo złą sławą. Charakteryzuje się jednym z najwyższych wskaźników przestępczości na świecie, a do niedawna był epicentrum apartheidu. Mimo to Johannesburg stawia na turystów i zachęca do przyjazdu, bo to idealne miejsce, aby zobaczyć rezerwaty przyrody dzikiej Afryki.

Jak zwiedzać Johannesburg? Oficjalna strona polskiego MSZ charakteryzuje RPA jako kraj o bardzo wysokim zagrożeniu brutalną przestępczością kryminalną. Odnotowuje się znaczną liczbę napadów rabunkowych z bronią, (często kończących się zabójstwami), gwałtów i innych przestępstw. Warto zatem naszą podróż po Johannesburgu odbyć z przewodnikiem i w większej grupie. Dzięki temu zobaczymy najważniejsze punkty miasta i będziemy mieli zapewnione bezpieczeństwo. Niestety jest to dosyć droga opcja. Zatem jeśli zdecydujemy się na samodzielne zwiedzanie to najlepiej wynająć samochód.

Oficjalną walutą RPA jest rand, który dzieli się na 100 centów. Banknoty mają wizerunki zwierząt – wielkiej piątki, o której za chwilę. Na pewno warto zabrać ze sobą taki banknot na pamiątkę. Poza tym w mieście możemy kupić wiele bardzo oryginalnych, a przede wszystkim dobrej jakości pamiątek. Hebanowa żyrafa lub hipopotam z pewnością długo będzie nam przypominać o naszej podróży. Pamiętajmy jednak o jednej bardzo ważnej rzeczy – na stosikach z pamiątkami trzeba się targować.

Co możemy zjeść w RPA? Przede wszystkim mięso. To nie miejsce dla wegetarian. Dominują tu steki, suszona wołowina czy burgery. Koniecznie trzeba spróbować typowo południowoafrykańskie potrawy jak: mogodu – lokalne flaki, dania z ryb, jagnię z curry. Poza tym RPA słynie z bardzo dobrych win.

Co warto zobaczyć w Johannesburgu? Ogromne wrażenie zrobi na nas z pewnością Muzeum Apartheidu. Wprowadzony w1948 roku w Republice Południowej Afryki Apartheid zamienił 20 milionów ludzi w obywateli drugiej kategorii. Został obalony w 1994 roku podczas pierwszych demokratycznych wyborów. Wówczas prezydentem RPA został Nelson Mandela. Warto udać się również do Kolebki Ludzkości, czyli doliny Sterkfontein, która wpisana jest na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO. To właśnie tu odkryto najstarsze na świecie wykopaliska paleontologiczne – szkielet stopy praczłowieka

Polecamy zwiedzić także Gold Reef City, czyli zrekonstruowane wiktoriańskie miasteczko przy szybie nieczynnej kopalni złota. Po zjechaniu 200 m w głąb szybu dowiemy się, jak wyglądało wydobycie tego kruszcu.

Będąc w Johannesburgu koniecznie trzeba pojechać do Parku Narodowego Krugera. Znajduje się on ok. 3-4 godzin jazdy samochodem od Johannesburga. Jest to najstarszy i największy park dzikich zwierząt w Afryce. Będziemy mieli okazję stanąć oko w oko z wielką piątką, czyli najniebezpieczniejszymi zwierzętami na kontynencie afrykańskim. Zaliczają się do niej słonie, lwy, nosorożce, lamparty i bawoły. Oprócz tego na safari będziemy mogli spotkać 507 gatunków ptaków oraz 140 ssaków.

Johannesburg to miasto tętniące życiem. Wciąż się rozwija. Zwiedzając je natkniemy się zarówno na nowoczesne centra handlowe, jak i handlarzy ulicznych i tradycyjnych uzdrowicieli. Johannesburg za wszelką cenę stara się pozbyć plakietki miasta o zwiększonej przestępczości. I powoli mu się to udaje. Turyści coraz chętniej wybierają Johannesburg na cel swojej podróży.


Zwiedzanie Rovinj

Piękne miasteczko, położone na chorwackiej wyspie Istria, czyli Rovinj to ...

Zwiedzanie Pragi

Praga to bez wątpienia jedno z najpiękniejszych miast w Europie, ...

Zwiedzanie Brna

Poszukując ciekawego miasta na wycieczkę w tegorocznym sezonie urlopowym warto ...

Zwiedzanie Toronto

Toronto to jedno z najpiękniejszych miasta na świecie. Łączy w ...

Przewodnik po Lwowie

Jednym z najpiękniejszych miast wschodniej części Europy bez wątpienia jest ...