Przewodnik po Los Angeles

Los Angeles

Andy777/bigstockphoto.com

Los Angeles jest najludniejszym miastem amerykańskiego stanu Kalifornia. Zajmuje powierzchnię 1302 km kw, z czego 1214 km kw to ląd, a 88 km kw to wody. Mieszka w nim ponad 3,7 miliona mieszkańców. Uznane jest za najbardziej zróżnicowany etnicznie obszar w Stanach Zjednoczonych, mieszkańcy określani są mianem „Angelenos”. Uznane jest za jedno z najbogatszych oraz najbardziej wpływowych miast świata.

Miasto powstało we wrześniu 1781 roku. Założył je hiszpański gubernator Felipe de Neve’a. Po zakończeniu wojny o niepodległość Meksyku w latach 1821 – 1848 miasto było jego częścią. W 1848 roku zostało wraz z innymi obszarami Kalifornii wykupione przez rząd amerykański na mocy traktatu pokojowego z Guadalupe Hidalgo.

Los Angeles zwane „Miastem Aniołów” stanowi światowe centrum biznesu, handlu międzynarodowego, rozrywki, kultury, mediów, mody, nauki, sportu, technologii oraz edukacji. Jest światową stolicą rozrywki, głównie ze względu na to, że znajduje się w nim Hollywood, które produkuje najwięcej filmów, programów telewizyjnych, sztuk scenicznych, gier wideo oraz muzyki.

Los Angeles uznawane jest jednak za jedno z najniebezpieczniejszych miast świata. Jest tam wiele gangów i wysoki poziom przestępczości. Los Angeles to miasto kontrastów. Z jednej strony bogactwo i przepych, a z drugiej – w centrum dystrykt ludzi bezdomnych.

 

Zwiedzanie Los Angeles

Poruszanie się po Los Angeles nie jest dla turysty kłopotliwe. Metro jest słabo rozwiniętym środkiem transportu, jednak komunikacja autobusowa w pełni je zastępuje. Metrem dojechać można m.in. do Hollywood czy Long Beach, jednak autobusy docierają do najdalszych miejsc metropolii.

Jest to miasto urokliwe dla turystów, magiczne i jest w nim wiele atrakcji, które czekają na zwiedzających. Największym urokiem jest jednak z pewnością niezmienna piękna pogoda i panujące cały czas ciepło. Jest to miasto relaksu i wypoczynku, ale także bogactwa i różnych przeciwieństw. Atrakcyjne położenie tuż nad oceanem oraz ujście rzeki sprawia, że można opalać się na tropikalnych plażach wśród palm i ciekawej roślinności.

W centrum miasta należy pamiętać, by zwiedzić stare kolonialne zabytki w tym Union Station, kościół oraz ratusz z widokiem na panoramę miasta.

Koniecznie trzeba też zobaczyć Hollywood i Beverly Hills. Są to miejsca, gdzie na każdym kroku można spotkać celebrytów. Warto przejść się Aleją Gwiazd, ze słynnymi odciskami rak i stóp. Można także wypożyczyć kabriolet i wyruszyć na samochodową przejażdżkę. W wytwórni Warner Bross można podziwiać gwiazdy z daleka, siedząc na widowni programu typu talk-show.

Będąc w Los Angeles nie można nie zobaczyć Disneylandu, Universal Studios Hollywood oraz Rodeo Drive. Kompleks Disneyland Resort mieści się w Anaheim i jest pierwszym parkiem tematycznym zaprojektowanym i zbudowanym przez samego Walta Disneya. To zabawa i dla dzieci i dla dorosłych.

Park rozrywki Universal Studio Hollywod to niezwykle lubiane przez turystów miejsce. Można tam spędzić cały dzień. Kolejki górskie zapraszają na wielkie emocje, a ciekawe zabytkowe eksponaty na ich podziwianie.

Rodeo Drive to jedna z głównych ulic w Beverly Hills. Wzdłuż niej umieszczone są przede wszystkim luksusowe sklepy i butiki oraz hotele. Ulica jest symbolem luksusu i bogactwa. Niewielu stać tam na zakupy, ale nie zaszkodzi pooglądać wystawy pełne luksusowych ubrań oraz ciekawych i nowoczesnych gadżetów.

Życie towarzyskie w Los Angeles toczy się w „L.A Live”, znajdującym się między ulicami West Pico Blvd i West Olimpic Blvd z jednej strony, a South Figueroa St i L.A Live Way z drugiej strony. Mieszczą się tam liczne restauracje i puby. Można podziwiać tam także Nokia Theatre, halę sportowa Staples Center, Grammy Museum oraz sklepy światowych marek odzieżowych, a także centrum rozrywki ESPN.

Dla osób, które poszukują spokoju i wypoczynku atrakcyjna będzie dzielnica Santa Monica. Leży tam wiele cudownych plaż. Wzdłuż wybrzeża ciągnie się promenada, po której można udać się na długi spacer. Kwitnie na niej bogate życie artystyczne. Można tam zobaczyć niezwykłe kolekcje cennych masek prekolumbijskich w Okręgowym Muzeum Sztuki oraz interesujący pawilon japoński.

Zanim jednak pojedziemy do Santa Monica warto przejechać przez Firefax District, aby odwiedzić najstarszy działający rynek „Farms Market”. Został on po raz pierwszy otwarty w 1934 roku i obecnie jest zabytkiem i bardzo ciekawą atrakcją turystyczną.

Jedną z najpopularniejszych plaż w Los Angeles jest Venice Beach. Przy plaży można znaleźć plenerową siłownie znaną z podnoszenia ciężarów. Kiedyś często bywał tam sam Arnold Schwarzenegger. Warto obejrzeć także Venice Canals, którego kreatorem był Abbot Kinney. Miejsce to może przenieść turystów do Włoch, gdyż wizją kreatora było wybudowanie włoskich kanałów w Kalifornii.

Z miastem ściśle związany jest także park narodowy Yellowstone. Jest on najstarszym parkiem narodowym na świecie. Na jego terenie znajdują się słynne gejzery, gorące źródła, wulkany błotne, fumarole i wodospady.

Jeden komentarz do artykułu

  1. Michał pisze:

    Pozdrawiam i zapraszam również na mój popkulturowy przewodnik.


Zwiedzanie Rovinj

Piękne miasteczko, położone na chorwackiej wyspie Istria, czyli Rovinj to ...

Zwiedzanie Pragi

Praga to bez wątpienia jedno z najpiękniejszych miast w Europie, ...

Zwiedzanie Brna

Poszukując ciekawego miasta na wycieczkę w tegorocznym sezonie urlopowym warto ...

Zwiedzanie Toronto

Toronto to jedno z najpiękniejszych miasta na świecie. Łączy w ...

Przewodnik po Lwowie

Jednym z najpiękniejszych miast wschodniej części Europy bez wątpienia jest ...