Przewodnik po Luandzie

Luanda – największe miasto Angoli i zarazem jej stolica. Zlokalizowana w północno-zachodniej części kraju, nad Atlantykiem, w klimacie tropikalnym, ze średnią temperatura wynosząca 25 stopni Celsjusza. Rok dzieli się tu na porę deszczową, która trwa od września do maja oraz na porę suchą, w okresie od maja do sierpnia. Zamieszkiwana jest przez około 6 milionów mieszkańców.

Miasto zostało założone przez żeglarza pochodzenia portugalskiego Paulo Diasa de Novais w roku 1573. Początkowo nosiło nazwę San Paulo de Loanda. Na przełomie wieków XVII i XVIII Luanda posiadała niechlubną sławę, będąc jednym z ważniejszych ośrodków handlu niewolnikami w tej części kontynentu. Jako stolica Angoli funkcjonuje od roku 1975, kiedy to kraj uzyskał niepodległość. W kolejnych latach, niemal do 2002 roku wśród mieszkańców liczną grupę stanowili białoskórzy przybysze z Portugali. Jednak w wyniku wojen domowych, większość z nich opuściła miasto, i obecnie większość mieszkańców stanowią rodowici Afrykanie. Znaczna część mieszkańców jest wyznania rzymsko-katolickiego, toteż w mieście odwiedzić można liczne kościoły i katedry.

luanda

Luanda jest trzecim najpopularniejszym portugalsko – jÄ™zycznym miastem na Å›wiecie oraz najwiÄ™kszym oÅ›rodkiem gospodarczym, naukowym i kulturalnym kraju. Duże znaczenie odgrywa tu przemysÅ‚ spożywczy, włókienniczy, tytoniowy, metalowy, maszynowy czy cementowy. W Luandzie znajdujÄ… siÄ™ fabryki produkujÄ…ce maszyny rolnicze oraz montownia znanej marki autobusów – MAN. Ze wzglÄ™du na poÅ‚ożenie, peÅ‚ni także funkcjÄ™ portu morskiego. W mieÅ›cie znajduje siÄ™ również miÄ™dzynarodowy port lotniczy.

W zabudowie dominują budynki kilkukondygnacyjne, jednak szybki rozwój centrum powoduje powstawanie coraz większej ilości biurowców, czy przeszklonych hoteli. Podział architektoniczny widoczny jest gołym okiem, z tego powodu w mieście wyróżnić można stare miasto, Baixa de Luanda, w którym dominuje zabudowa kolonialna, i Cidade Alta, czyli wysokie miasto, które stanowią wysokie budynku w nowoczesnym stylu. Luanda posiada także uniwersytet, powstały w 1976 roku.

Dla miłośników rozrywki miasto oferuje liczne bary, kluby i restauracje. Kupując pamiątki z podróży warto zwrócić uwagę na rękodzieła zrobione z drewna, brązu czy ceramiki, będące obrazem lokalnej kultury i tradycji.

Wśród obiektów wartych zobaczenia wymienić należy kościół Sagrada Familia, czyli kościół Świętej Rodziny, który był pierwszym tego rodzaju budynkiem o geometrycznej architekturze, bliskiej formie przemysłowej. Kolejnym jest Palacio de Ferro, którego data budowy nie jest znana. Uważa się, że został wzniesiony na początku XX wieku, a także że został on zaprojektowany przez słynnego francuskiego architekta – Gustawa Eiffela, którego nazwisko nosi najsłynniejsza wieża w Paryżu.

W mieście istnieje również Muzeum Historii Naturalnej, zlokalizowane na obszarze Fortu Fortaleza de Sao Miguel, będącego jednocześnie najstarszym budynkiem Luandy. Muzeum powstało w 1938 roku i początkowo funkcjonowało jako Muzeum Angoli, z czasem powiększone o zbiory biblioteczne oraz archiwum historii kolonialnej. Obecnie wewnątrz zobaczyć można zabalsamowane gady, ptaki, owady, a także okazałą kolekcję motyli i muszli.

W Luandzie funkcjonuje także Muzeum Sił Zbrojnych, które mieści się w budynku z 1576 roku. Obecny kształt gwiazdy, nadała fortowi przebudowa dokonana w 1664 roku. Muzeum działa od 1975 roku i związane jest z Ministerstwem Sił Zbrojnych państwa. Z terenu muzeum rozciąga się piękny widok na Luandę, dlatego warto umieścić ten punkt w planach zwiedzania miasta.

Na spacer warto wybrać się wzdłuż Alei Czwartego Lutego, w okresie kolonialnym nazywaną Avenida de Paulo Dias de Novais. Jest główną arterią stolicy, z której rozciąga się widok na zatokę. Jest także najbardziej prestiżową ulicą miasta, a także jedną z najpiękniejszych położonych na afrykańskim wybrzeżu. Znajdują się tutaj budynki rządowe, hotele i siedziby większych firm. Dla mieszkańców aleja stanowi także symbol początków wojny o niepodległość Angoli.

W sierpniu 2013 roku, Luanda po raz drugi ogłoszona została najdroższym miastem świata. Kategorie jakie były brane pod uwagę w tym rankingu to koszty zakwaterowania i wyżywienia. Angolska stolica wyprzedziła miasta takie jak Moskwa, Tokio, Singapur czy Hongkong. Mimo, iż taki wynik może być sporym zaskoczeniem, to badania nie pozostawiają złudzeń. Miesięczne koszty wynajęcia trzypokojowego mieszkania o wysokim standardzie, są o trzy razy wyższe niż wynajęcie takiego apartamentu w Sydney, i niemal dwukrotnie wyższe od cen w Moskwie. Koszt wynajęcia pokoju o średnim standardzie to około 300-400 dolarów za dobę. Natomiast na obiad w lepszej restauracji turysta musi przygotować około 100 dolarów za osobę. Posiłki w podrzędnych barach czy knajpach typu fast-food, kosztują w granicach 20 dolarów. Równie wysoko plasują się ceny produktów spożywczy czy odzieżowych, jednak pocieszającą dla turystów informacją może być cena litra benzyny, która wynosi około 0,63 dolara.


Zwiedzanie Rabatu

Poszukując pomysłu na kolejny wspaniały wjazd warto wziąć pod uwagę ...

Zwiedzanie Filadelfi

Filadelfia to piąte co do wielkości miasto w Stanach Zjednoczonych, ...

Jak siÄ™ przygotowaÄ

Każdy, kto kocha piesze wycieczki w góry, wie, iż góry ...

Zwiedzanie Lizbony

Poszukując kolejnego kierunku na wycieczkę warto wziąć pod uwagę stolicę ...

Zwiedzanie Lublany

Słowenia niewielki kraj, który na swoich terenach skrywa niezwykłe miejsca, ...