Przewodnik po Lyonie

Jednym z popularniejszych obecnie kierunków podróży jest francuski Lyon, który zachwyca nowoczesnością i pięknymi krajobrazami. Miasto położone jest w środkowo-wschodniej części Francji, i jest jednym z najstarszych francuskich miast. W czasach starożytnych Celtowie założyli tu swoją osadę ze względu na dogodną lokalizację w miejscu rozwidlenia rzek. Natomiast Rzymianie założyli na tym terenie miasto Lugdunum. Dziś Lion jest trzecim pod względem wielkości ośrodkiem w Francji, wyprzedza go tylko Paryż i Marsylia. To właśnie w Lyonie urodził się rzymski cesarz Klaudiusz oraz twórcy pierwszego filmu kinowego, bracia Lumiere. Ze względu na zabytkowe centrum miasta i wiele atrakcyjny punktów odwiedzane jest przez turystów z całego świata.

W aglomeracji lyońskiej mieszka ponad 1,2 mln osób. Poruszanie się miedzy poszczególnymi dzielnicami nie jest jednak trudne, gdyż bardzo mocno rozwinięta jest komunikacja miejska. Jednorazowy bilet kosztuje 1,70 euro, a karnet całodniowy – 5 euro. Funkcjonują cztery linie metra, pięć linii tramwajowych oraz bardzo wiele połączeń autobusowych. Dodatkowo działają trolejbusy, kolejki szynowo-linowe, a latem uruchamiane są miejskie wypożyczalnie rowerowe. Koszt roweru na cały tydzień to tylko pięć euro. Natomiast osoby, które planuje zwiedzanie licznych muzeów i galerii powinny skorzystać z tzw. Lyon City Card, które umożliwia wejście do wszystkich obiektów w cenie 21 euro za dzień.

Lyon to miasto setek zabytków, których zwiedzanie obfituje w mnóstwo wrażeń. Cała starówka, tzw. Vieux Lyon, została umieszczona na Liście Światowego Dziedzictwa UNSECO. Znajdują się tutaj unikatowe gotyckie świątynie oraz mnóstwo urokliwych kamieniczek i placów. Największym zabytkiem starówki jest Katedra Św. Jana Chrzciciela, która rozbudowywano przez 300 lat. Ostateczny wygląd uzyskano w 1480 roku. Właśnie na tej katerze znajduje się imponujący zegar astronomiczny, skonstruowanym w XIV wieku. Obok budowli znajduje się urokliwy ogród archeologiczny, we wnętrz którego można zobaczyć ruiny świątyni z IV w n.e.

Najważniejszym jednak punktem na mapie zwiedzaniu Lyonu jest Wzgórze Fourviere, które stanowi początek fasonującej wyprawy. Ten punkt widokowy umożliwia obserwację wspaniałej panoramy miasta. Każdy turysta powinien też odwiedzić XIX-wieczną Bazylikę Marii Panny, nieopodal której znajduje się z niezwykły park archeologiczny. Zobaczyć można w nim ruiny rzymskiego amfiteatru i akweduktu oraz budynek średniowiecznego teatru. Na lyońskim wzgórzu znajduje się również ciekawa 86-metrowa Metalowa Wieża, będąca repliką słynnej Wieży Eiffla. Wybudowano ją w 1894 roku, dziś służy jako antena radiowa. Ponadto w czasie wizyty w Lyonie warto zwiedzić się największy we Francji park miejski Parc de la Tête d’Or oraz Zamek de La Motte.


Jak się przygotowa

Każdy, kto kocha piesze wycieczki w góry, wie, iż góry ...

Zwiedzanie Lizbony

Poszukując kolejnego kierunku na wycieczkę warto wziąć pod uwagę stolicę ...

Zwiedzanie Lublany

Słowenia niewielki kraj, który na swoich terenach skrywa niezwykłe miejsca, ...

Zwiedzanie Wiednia

Planując krótki urlop, należy zadać sobie pytanie: Czy chcemy zwiedzać, ...

Zwiedzanie Heidelber

Poszukując ciekawego miejsca na jednodniową wycieczkę warto wziąć pod uwagę ...