Przewodnik po Madrycie

Madrid

flickr.com, cuellar

Madryt jest największym miastem Hiszpanii i zarazem jej stolicą, zlokalizowaną w centralnej części kraju u podnóża Wyżyny Kastylijskiej. Jest jednocześnie stolicą obszaru administracyjnego o tej samej nazwie, którego powierzchnia wynosi 7993 km2, z czego miasto zajmuje powierzchnię 607 km2. Madryt jest trzecim co do wielkości obszarem metropolitalnym w Unii Europejskiej, a ustępują mu tylko Paryż i Londyn.

Obszar półwyspu Iberyjskiego w jakim się znajduje, charakteryzuje klimat kontynentalny, a przejściowo śródziemnomorski. Temperatury w styczniu wahają się do 2 do 10°C, latem natomiast w najcieplejszym miesiącu lipcu, dochodzą nawet do 40°C. Ze względu na ukształtowanie terenu oraz położenie miasta na dużej wysokości, występują duże różnice temperatur między ciepłymi dniami a chłodnymi nocami.

W stolicy swoją siedzibę ma hiszpański rząd, parlament, ministerstwa, i inne organy państwowe, a znajduje się tu także oficjalna rezydencja króla Hiszpanii. Madryt jest w czwórce najbogatszych miast w Europie, razem z Paryżem, Londynem i Moskwą. Mieszczą się tu także placówki ONZ, i innych organizacji międzynarodowych i państwowych, a także trzecia pod względem wielkości europejska giełda papierów wartościowych.

Szacuje się, że obecna nazwa miasta pochodzi z II wieku p.n.e., kiedy to w czasach rzymskich założono tu osadę nad brzegiem rzeki Manzanares, czyniąc Madryt jednym z najstarszym miast na kontynencie. Nazwa przechodziła w ciągu wieków ewolucję, przez jakiś czas nawet na formę arabską al-Majrit.

W początkowym okresie swojego istnienia miasto nie odgrywało znaczącej roli w handlu, co zmieniło się wraz z nastaniem XVI wieku. Jego centralne położenie w regionie Kastylii sprzyjało także rozwojowi znaczenia politycznego, mimo, iż ówczesną stolicą kraju było Toledo. W 1561 roku za sprawą króla Filipa II, przeniesiono ją do Madrytu, a dwa lata później w jego pobliżu rozpoczęto budowę kompleksu pałacowego Escorial. Miasto powoli stawało się największym ośrodkiem gospodarczym kraju, a w XVII wieku zostało mocno rozbudowane i unowocześnione. Na przełomie wieków XIX i XX nastąpiła przebudowa, stare fortyfikacje miejskie zostały rozebrane, unowocześniono i rozbudowano sieci komunikacyjne. Lata 1873-74 to okres, w którym Madryt był stolicą pierwszej Republiki Hiszpańskiej. W okresie wojny domowej 1936-1939 mieściły się tu główne siły republikańskie, a z uwagi na duże zagrożenie rząd republikański przeniesiono tymczasowo do Walencji.

Koniec II wojny światowej i następujący po tym okres, to czas rozkwitu miasta i jego dalszej rozbudowy. Wiele firm przeniosło tu swoje siedziby, ponieważ lokalizacja miasta ułatwiała komunikację i dystrybucję na pozostałe obszary kraju. Od tego czasu Madryt stale się rozwija, łącząc funkcję ośrodka handlowego i gospodarczego kraju, z jedną z największych i najbardziej charakterystycznych atrakcji turystycznych Hiszpanii.

11 marca 2004 roku stolica kraju padła ofiarą ataku terrorystycznego. W wyniku zamachu islamskich terrorystów przeprowadzonego w wagonach metra, zginęło 190 osób, a 2057 zostało rannych.

Madryt dzieli się na dwie dzielnice: Stary Madryt oraz Madryt Burboński. Jest chętnie odwiedzanym przez turystów miastem, ze względu na swoje bogactwo architektoniczne i kulturowe. W wielu restauracjach i knajpach posmakować można słonecznej Hiszpanii, szczególnie potraw z owoców morza, ryb, lokalnych win i owczych serów. Poza tym zwiedzający kuszeni są wielością muzeów, teatrów i zabytków.

Pierwsze, co powinni zobaczyć przyjeżdżający do miasta, to Puerta del Sol, czyli Brama Słońca. Plac otoczony ze wszystkich stron XVIII-wiecznymi domami, o kremowej elewacji, jest punktem, od którego mierzy się wszystkie odległości i główne drogi w Hiszpanii. W jego centrum znajduje się nawiązujący do herbu miasta posąg brązowego niedźwiedzia, zajadającego owoce z krzewu poziomkowego. W Sylwestra odbywa się tu huczne przywitanie Nowego Roku.

Madryt - Brama Słońca

flickr.com, R.Duran

Warto wybrać się także na Plac Mayor, który w przeszłości był miejscem najważniejszych wydarzeń, ale także egzekucji. Tu znaleźć można klimatyczne restauracje, oraz odwiedzić barokowy kościół Jezuitów i XV-wieczny plac miejski.

Palazio Real, czyli Pałac Królewski jest kolejnym na turystycznej mapie punktem. Bogato zdobiony, pochodzący z XVII wieku budynek, którego komnaty otwarte są dla turystów, a każda z nich przedstawia odmienny architektoniczny styl. Sufit Sali Tronowej pokryty jest imponującymi freskami, a zbrojownia oferuje bogaty zbiór broni pochodzącej z różnych epok.

W Madrycie znajduje się także jeden z symboli najpopularniejszych hiszpańskiej tradycji – corridy. Arena Las Ventas mieści 25 tysięcy widzów, a pierwsza walka odbyła się tu 17 czerwca 1931 roku. Całość otacza mur wykonany w stylu mauretańskim.

Madryt - Las Ventas

flickr.com, Matthew Black

Muzeum Prado to zbiór najstarszych dzieł sztuki na świecie. Znajdują się tu dzieła największych malarzy, między innymi Goi i Boscha. Dla zapalonych podróżników miejscem wartym polecenia jest Museo Naval, w którym znajdują się pamiątki m. in. po podróżach Krzysztofa Kolumba. Ponadto inne zbiory historii hiszpańskiej marynarki oraz odkrywczych wypraw morskich, w tym mapy, przyrządy nawigacyjne, czy modele statków.

W malowniczym parku El Retiro, gdzie odbywa się większość miejskich fiest, można również popływać łodzią lub obejrzeć wystawę sztuki współczesnej. Nad wodą położony jest Pałac Kryształowy wykonany ze szkła i stali, który robi niesamowite wrażenie ze względu na odbijające się od niego świetlne refleksy.

Madryt jest idealnym miejscem na urlop także dla osób, które lubią wypoczywać aktywnie, szczególnie oddając się nocnym rozrywkom. Znajdują się tu liczne kluby, których prestiż i nazwa znane są w całej Europie. Ich ilość jest tak duża, że nie sposób odwiedzić wszystkich w trakcie jednego wyjazdu. Jednym z ośrodków życia klubowego jest miasteczko studenckie, które mogą odwiedzać nawet osoby, które lata akademickie mają już dawno za sobą.

A jeśli mowa o muzyce w hiszpańskim mieście, to z pewnością nie może tu zabraknąć dźwięków gorącego flamenco. Przepełnione kolorami występy na żywo obejrzeć można w wielu tutejszych lokalach. Dopełnieniem udanego wieczoru będzie zagryzanie lokalnych tapas, podawanych do drinków. I chociaż tradycja ta w stołecznych pubach powoli wygasa, to udając się na spacer po bocznych uliczkach, z pewnością znajdziemy miejsce, w których serwuje się takie przekąski.


Jak się przygotowa

Każdy, kto kocha piesze wycieczki w góry, wie, iż góry ...

Zwiedzanie Lizbony

Poszukując kolejnego kierunku na wycieczkę warto wziąć pod uwagę stolicę ...

Zwiedzanie Lublany

Słowenia niewielki kraj, który na swoich terenach skrywa niezwykłe miejsca, ...

Zwiedzanie Wiednia

Planując krótki urlop, należy zadać sobie pytanie: Czy chcemy zwiedzać, ...

Zwiedzanie Heidelber

Poszukując ciekawego miejsca na jednodniową wycieczkę warto wziąć pod uwagę ...