Przewodnik po Marsylii

Marsylia

kavram/bigstockphoto.com

Marsylia to jedno z najchętniej odwiedzanych miast Francji. Niezwykle romantyczne miejsce, pełne zabytków i pięknych krajobrazów pozwala miło spędzić wolny czas. To też ważny ośrodek gospodarczy Francji i druga co do wielkości aglomeracja państwa. Marsylski port należy do najwspanialszych w Europie, jednak to francuskie miasto ma wiele więcej do zaoferowania wczasowiczom. Poniżej opis najważniejszych atrakcji Marsylii, które każdy turysta musi obowiązkowo zobaczyć podczas wizyty w tym mieście.

Port w Marsylii

Koniecznie trzeba zwiedzić okolice Starego Portu, jedno z najstarszych zabudowań portowych na świecie, gdyż jego historia rozpoczęła się 2600 lat temu. Port Joilette pełni obecnie funkcję przystani, a ze względu na zabytkowość tego obiektu chroniony jest przez dwa forty: Fort św. Mikołaja i Fort św. Jana. Bardzo przyjemny będzie również spacer po starej dzielnicy portowej, gdzie czeka wiele tawern, barów i restauracji z lokalnymi przysmakami. Ze starego portu kursują promy na wyspę If, którą także trzeba obowiązkowo odwiedzić.

Zamek Hrabiego Monte Christo

Podczas wycieczki do Marsylii warto odwiedzić też słynny zamek położony nieopodal marsylskiego portu na wyspie If należy do największych zabytków Francji. Monumentalna budowla, która niegdyś była twierdzą i więzieniem, od końca XIX wieku udostępniona jest turystom. Zamkiem zachwycił się słynny pisarz Aleksandr Dumas, który umiesił go w swojej powieści o Hrabim Monte Christo. Turyści odwiedzający zamek mogą mają okazję zobaczyć przepiękną panoramę Marsylii.

Bazylika Notce Dame

Uznawana za najpiękniejszą budowlę sakralną w Marsylii stanowi ważny punkt wycieczki po mieście. Neobizantyjski kościół budowano w latach 1853–1864 i był punktem orientacyjnym dla przypływających do Marsylii statków. Bazylika Notce Dame położona jest na 162-metrowym wzgórzu La grande, dlatego łatwo ją dostrzec. Charakterystyczną częścią Bazyliki jest 60-metrowa wieża, na szczecie której ustawiono jedenastometrową figurę Madonny z Dzieciątkiem. To właśnie ta figura widoczna jest z każdego punktu w mieście.

Marsylskie Muzea

Muzeum Cywilizacji Europejskiej i Śródziemnomorskiej w Marsylii wyróżnia się ciekawą architekturą autorstwa Rudy’ego Ricciotti. Obiekt powstał po tym jak Marsylię wybrano na Europejską Stolicę Kultury w 2013 roku. Imponująca, bardzo nowoczesna budowla położona na marsylskim nabrzeżu wśród zabytkowych umocnień robi nie lada. Natomiast w Muzeum Historii Marsylii, który mieści się na parterze kompleksu handlowego Centre-Bourse, można lepiej poznać historię miasta. Mnóstwo cennych dokumentów i odkrytych przedmiotów z poprzednich epok, w tym m.in. wark rzymskiego statku handlowego z III wieku, przybliża historię tego miejsca.

Co jeszcze zwiedzić w Marsylii?

Parki i ogrody w Marsylii należą do bardzo piękny. Najsłynniejszym jest Ogród Ruin (fran. Jardin des Vestiges), położony nieopodal Muzeum, z pozostałościami portu z I oraz IV wieku. Piękny widok na morze oraz cudowny odpoczynek oferuje Parc Valmer. Ważnym zabytkiem jest również Centre de la Vieille Charité, budynek który na przełomie XVII i XVIII wieku pełnił funkcję hospicjum, dziś ze względu na barokową kaplicę i zabytkową architekturę jest centrum kulturowym miasta.


Jak się przygotowa

Każdy, kto kocha piesze wycieczki w góry, wie, iż góry ...

Zwiedzanie Lizbony

Poszukując kolejnego kierunku na wycieczkę warto wziąć pod uwagę stolicę ...

Zwiedzanie Lublany

Słowenia niewielki kraj, który na swoich terenach skrywa niezwykłe miejsca, ...

Zwiedzanie Wiednia

Planując krótki urlop, należy zadać sobie pytanie: Czy chcemy zwiedzać, ...

Zwiedzanie Heidelber

Poszukując ciekawego miejsca na jednodniową wycieczkę warto wziąć pod uwagę ...