Przewodnik po Monachium


Wyjątkowe miasto na mapie Niemiec każdego roku przyciąga turystów, którzy kochają piłkę nożną, markę BMW oraz piwo. Jednak to miasto ma do zaoferowania znacznie więcej – piękne zabytki, mnóstwo zielonych terenów i ciekawe atrakcje turystyczne. Monachium jako stolica Bawarii tętni życiem przez okrągły rok. Co warto zobaczyć podczas wizyty w Monachium?

Obowiązkowy punktem jest Altstadt, czyli Stare Miasto, które zostało doszczętnie zniszczone podczas II Wojny Światowej. Po odbudowie zachowano klimat średniowiecznego miasta, które stale budzi zachwyt turystów. Do najważniejszych zabytków Starego Miasta należy zaliczyć Stary i Nowy Ratusz oraz kościół św. Piotra. Z wieży kościoła można podziewać imponującą panoramę miasta, a przy dobrej widoczności widać nawet Alpy. Wśród innych zabytkowych budowli wymienić należy Katedrę Najświętszej Marii Panny z grobowcem Ludwika IV oraz imponujący Kościół Teatynów.

Do Monachium przyjeżdża fani słynnego niemieckiego klubu piłkarskiego. Stadion, na którym rozgrywane są mecze, Allianz Arena, można zwiedzać z przewodnikiem oraz zobaczyć piłkarskie muzeum. Cyklicznie odbywają się w też otwarte dla fanów treningi gwiazd Bayernu Monachium w specjalnym piłkarskim ośrodku przy Säbener Straße. Symbolem Monachium poza klubem piłkarskim jest piwny festiwal Oktoberfest, który odbywa się połowy września do pierwszego weekendu października. Liczne hale piwne oferują lokalne piwo w ogromnych kuflach oraz lokalne specjały. Imprezie towarzyszy bawarska muzyka i swobodna atmosfera.

Architektura Monachium to przede wszystkim niezwykłe pałace i zamki. Rezydencja (niem. Residenz), która przez przeszło 400 lat była siedzibą władz, składa się ze skarbca, Teatr Cuvillies, Muzeum oraz pięknego królewskiego parku. Równie imponujący jest Pałac Nimf (Schloss Nymphenburg) wraz z pałacowymi ogrodami. Niektóry strefy wymagają zakupu biletów. Wycieczka do Monachium nie będzie kompletna bez wizyty w siedzibie BMW, czyli Bayerische Motoren Werke (bawarskie fabryki samochodowe). Kompleks dwóch budynków oferuje ogromną halę wystawową z różnymi modelami BMW i innych marek kultowych aut jak Rolls Royce i Mini Cooper. W drugim budynku mieści się Muzeum BMW. Występ do fabryki kosztuje kilka euro.

Wyjazd do Monachium to przyjemność obcowania z wyjątkowymi zabytkami, wspaniałymi zamkami, malowniczymi parkami i współczesnymi atrakcjami. Każdy znajdzie coś dla siebie. Niemiecka aglomeracja ma bardzo rozwiniętą komunikację miejską, dzięki której można dojechać do wszystkich najważniejszych punktów. Bez problemu można rozmawiać po angielsku i korzystać z licznych udogodnień dla turystów. Stolica Bawarii nie jest jednak tanim miastem, koszt noclegu to wydatek minimum 100 euro. Wyższe ceny dotyczy też żywności i usług, jednak pomimo tego, miasto zapewnia nie lada przeżycia i warto je odwiedzić.


Zwiedzanie Rabatu

Poszukując pomysłu na kolejny wspaniały wjazd warto wziąć pod uwagę ...

Zwiedzanie Filadelfi

Filadelfia to piąte co do wielkości miasto w Stanach Zjednoczonych, ...

Jak się przygotowa

Każdy, kto kocha piesze wycieczki w góry, wie, iż góry ...

Zwiedzanie Lizbony

Poszukując kolejnego kierunku na wycieczkę warto wziąć pod uwagę stolicę ...

Zwiedzanie Lublany

Słowenia niewielki kraj, który na swoich terenach skrywa niezwykłe miejsca, ...