Przewodnik po Moskwie

Moskwa

Wybierasz się do Moskwy? Zanim to zrobisz dowiedz się co warto zwiedzić w największym mieście Europy.

Moskwa to największe miasto Rosji i Europy. Oficjalnie mieszka w nim ok. 12,2 milionów ludzi, a cała aglomeracja liczy 17,1 mln mieszkańców. Jest to jedno z najważniejszych ośrodków politycznych, gospodarczych, kulturowych, religijnych, finansowych, edukacyjnych, komunikacyjnych oraz turystycznych Rosji. Co zatem warto zobaczyć w Moskwie?

Wycieczkę do Moskwy najlepiej rozpocząć od udania się do serca Moskwy, czyli na plac Czerwony. Jest to olbrzymia wybrukowana przestrzeń – 330 m długości i 70 m szerokości – pamiętająca liczne manifestacje, parady wojskowe, a także ogromną defiladę zwycięstwa zorganizowaną po triumfie Rosjan nad III Rzeszą. Plac Czerwony uznawany jest za jeden z najpiękniejszych punktów na rosyjskiej, turystycznej mapie. Nie można też zapominać o tym, że w 1991, jako pierwszy obiekt w Rosji, został wpisany na listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO.

Zaraz przy placu Czerwonym znajdują się liczne cenne zabytki. Stronę północną zajmuje Państwowe Muzeum Historyczne – charakterystyczny, masywny budynek z cegły otoczony wieżami Kremla. W muzeum znajduje się około 4,5 milionów eksponatów i 15 milionów kart dokumentów. Zbiory dokumentują historię kultury wschodniej Europy i północnej Azji, od paleolitu do czasów współczesnych. Tylko 0,5% zbiorów jest udostępniana odwiedzającym.

Kolejna atrakcja warta zobaczenia to mauzoleum Lenina. Grobowiec mieści się na Placu Czerwonym w północno-wschodniej części murów Kremla. Ciało przywódcy jest wystawione na widok publiczny od 1924 r., czyli od. chwili jego śmierci. Wstęp do grobowca jest bezpłatny, ale trzeba być przygotowanym na stanie w długiej kolejce, gdyż cieszy się ogromną popularnością.

Jednym z najbardziej rozpoznawalnych symboli rosyjskiej stolicy jest znajdujący się w południowej części placu Czerwonego Sobór Wasyla Błogosławionego. Słynna świątynia z cebulowatymi, wielobarwnymi kopułami została zbudowana w XVI wieku za czasów cara Iwana Groźnego na cześć zwycięstwa nas Tatarami. Osiem kopuł wieńczy osiem oddzielnych cerkwi połączonych ze sobą wspólną podstawą, korytarzem i przejściami. Cerkwie te symbolizują osiem dni walk pod Kazaniem. W świątyni najbardziej zachwycają przepiękne ikony sakralne i zdobiące ściany ornamenty w kształcie kwiatów.

Po lewej stronie Placu Czerwonego, na wprost ciała Lenina naszą uwagę przykuje dom handlowy GUM (Głavnyj Uniwiersalnyj Magazin – Główny Dom Towarowy) zbudowany w 1893 roku. Połączenie konstrukcji z żelaza i szkła z formami staroruskiej architektury było unikalnym i śmiałym rozwiązaniem jak na koniec XIX wieku Obecnie w trzypiętrowym gmachu mieści się ponad tysiąc sklepów, a na ostatnim piętrze samoobsługowe restauracje, gdzie można całkiem dobrze i niedrogo zjeść.

Z domu towarowego możemy udać się do parku Zariadie, gdzie niegdyś znajdował się wielki hotel Rossija. Park jest nową atrakcji Moskwy, ponieważ został otwarty w 2017 r. Ze znajdującego się w nim wzgórza można podziwiać panoramę miasta i Kreml. Park podzielony jest na strefy reprezentujące różne zakątki Rosji takie jak: las, step czy tundrę. znajduje się tu lodowa jaskinia, szklany amfiteatr, hala koncertowa, trójwymiarowe kino oraz most w kształcie bumerangu zawieszony nad rzeką Moskwą.

Znajdujący się na liście światowego dziedzictwa UNESCO moskiewski Kreml to bez wątpienia najsłynniejszy gród, którego nie możesz pominąć podczas zwiedzania. W skład Kremla wchodzą liczne pałace i katedry otoczone 2235 metrowym murem obronnym z 19 basztami i barbakanem. Moskiewski Kreml jest oficjalną rezydencją prezydenta Rosji. Mieści się w nim również główne muzeum kraju tzw. Zbrojownia Kremlowska. Na Kremlu można zobaczyć m.in: plac Katedralny z Soborem Uspieńskim, Soborem Zwiastowania, Soborem Archangielskim, Cerkwią Złożenia Szat, Pałacem Patriarchów z Kościołem Dwunastu Apostołów; Zbrojownię Kremlowską – główne muzeum kraju (skarbiec ); dzwonnicę Iwana Wielkiego.

Będąc na Kremlu koniecznie trzeba udać się w kierunku placu Teatralnego i zobaczyć świątynię baletu, czyli Teatr Bolszoj. Ten najważniejszy państwowy teatr w Rosji, pielęgnuje rosyjską tradycję muzyczną, a także stanowi jedną z głównych scen muzycznych na świecie, promujących rozwój sztuki dramatycznej.

Nieopodal Kremla znajduje się największa świątynia prawosławna na świecie – Sobór Chrystusa Zbawiciela. Olbrzymia biała budowla z mieniącymi się w słońcu złotymi kopułami powstała za czasów panowania cara Aleksandra I, ale w 1931 r. na rozkaz Stalina została wysadzona w powietrze. Dopiero w latach 90. została odbudowana. o jej odbudowie. Dziś ta imponująca budowla może pomieścić 10 tys. wiernych. Wnętrza cerkwi są bogato zdobione i pozłacane.

Kolejnym ważnym punktem turystycznym na mapie Moskwy jest ulica Arbat. To handlowy deptak o długości ok. kilometra. Ulicę Arbat zamieszkiwało wiele znakomitych postaci: Aleksadner Puszki, Anatolij Rybakow czy Bułat Okudżawa. Kupimy tu też pamiątki, m.in. słynne rosyjskie matrioszki.

Stolica Rosji to miasto, które ma wszystko. Bogatą historię, urozmaiconą architekturę, muzea, teatry, jedzenie z całego świata i olbrzymią przestrzeń. Z tego też względu przygotujmy się na duże kolejki, a także na to, że muzea i wystawy bywają nieczynne w poniedziałki, sporadycznie we wtorki oraz w ostatni dzień miesiąca.


Zwiedzanie Rabatu

Poszukując pomysłu na kolejny wspaniały wjazd warto wziąć pod uwagę ...

Zwiedzanie Filadelfi

Filadelfia to piąte co do wielkości miasto w Stanach Zjednoczonych, ...

Jak się przygotowa

Każdy, kto kocha piesze wycieczki w góry, wie, iż góry ...

Zwiedzanie Lizbony

Poszukując kolejnego kierunku na wycieczkę warto wziąć pod uwagę stolicę ...

Zwiedzanie Lublany

Słowenia niewielki kraj, który na swoich terenach skrywa niezwykłe miejsca, ...