Przewodnik po Moskwie

Moskwa

Wybierasz się do Moskwy? Zanim to zrobisz dowiedz się co warto zwiedzić w największym mieście Europy.

Moskwa to największe miasto Rosji i Europy. Oficjalnie mieszka w nim ok. 12,2 milionów ludzi, a cała aglomeracja liczy 17,1 mln mieszkańców. Jest to jedno z najważniejszych ośrodków politycznych, gospodarczych, kulturowych, religijnych, finansowych, edukacyjnych, komunikacyjnych oraz turystycznych Rosji. Co zatem warto zobaczyć w Moskwie?

Wycieczkę do Moskwy najlepiej rozpocząć od udania się do serca Moskwy, czyli na plac Czerwony. Jest to olbrzymia wybrukowana przestrzeń – 330 m długości i 70 m szerokości – pamiętająca liczne manifestacje, parady wojskowe, a także ogromną defiladę zwycięstwa zorganizowaną po triumfie Rosjan nad III Rzeszą. Plac Czerwony uznawany jest za jeden z najpiękniejszych punktów na rosyjskiej, turystycznej mapie. Nie można też zapominać o tym, że w 1991, jako pierwszy obiekt w Rosji, został wpisany na listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO.

Zaraz przy placu Czerwonym znajdują się liczne cenne zabytki. Stronę północną zajmuje Państwowe Muzeum Historyczne – charakterystyczny, masywny budynek z cegły otoczony wieżami Kremla. W muzeum znajduje się około 4,5 milionów eksponatów i 15 milionów kart dokumentów. Zbiory dokumentują historię kultury wschodniej Europy i północnej Azji, od paleolitu do czasów współczesnych. Tylko 0,5% zbiorów jest udostępniana odwiedzającym.

Kolejna atrakcja warta zobaczenia to mauzoleum Lenina. Grobowiec mieści się na Placu Czerwonym w północno-wschodniej części murów Kremla. Ciało przywódcy jest wystawione na widok publiczny od 1924 r., czyli od. chwili jego śmierci. Wstęp do grobowca jest bezpłatny, ale trzeba być przygotowanym na stanie w długiej kolejce, gdyż cieszy się ogromną popularnością.

Jednym z najbardziej rozpoznawalnych symboli rosyjskiej stolicy jest znajdujący się w południowej części placu Czerwonego Sobór Wasyla Błogosławionego. Słynna świątynia z cebulowatymi, wielobarwnymi kopułami została zbudowana w XVI wieku za czasów cara Iwana Groźnego na cześć zwycięstwa nas Tatarami. Osiem kopuł wieńczy osiem oddzielnych cerkwi połączonych ze sobą wspólną podstawą, korytarzem i przejściami. Cerkwie te symbolizują osiem dni walk pod Kazaniem. W świątyni najbardziej zachwycają przepiękne ikony sakralne i zdobiące ściany ornamenty w kształcie kwiatów.

Po lewej stronie Placu Czerwonego, na wprost ciała Lenina naszą uwagę przykuje dom handlowy GUM (Głavnyj Uniwiersalnyj Magazin – Główny Dom Towarowy) zbudowany w 1893 roku. Połączenie konstrukcji z żelaza i szkła z formami staroruskiej architektury było unikalnym i śmiałym rozwiązaniem jak na koniec XIX wieku Obecnie w trzypiętrowym gmachu mieści się ponad tysiąc sklepów, a na ostatnim piętrze samoobsługowe restauracje, gdzie można całkiem dobrze i niedrogo zjeść.

Z domu towarowego możemy udać się do parku Zariadie, gdzie niegdyś znajdował się wielki hotel Rossija. Park jest nową atrakcji Moskwy, ponieważ został otwarty w 2017 r. Ze znajdującego się w nim wzgórza można podziwiać panoramę miasta i Kreml. Park podzielony jest na strefy reprezentujące różne zakątki Rosji takie jak: las, step czy tundrę. znajduje się tu lodowa jaskinia, szklany amfiteatr, hala koncertowa, trójwymiarowe kino oraz most w kształcie bumerangu zawieszony nad rzeką Moskwą.

Znajdujący się na liście światowego dziedzictwa UNESCO moskiewski Kreml to bez wątpienia najsłynniejszy gród, którego nie możesz pominąć podczas zwiedzania. W skład Kremla wchodzą liczne pałace i katedry otoczone 2235 metrowym murem obronnym z 19 basztami i barbakanem. Moskiewski Kreml jest oficjalną rezydencją prezydenta Rosji. Mieści się w nim również główne muzeum kraju tzw. Zbrojownia Kremlowska. Na Kremlu można zobaczyć m.in: plac Katedralny z Soborem Uspieńskim, Soborem Zwiastowania, Soborem Archangielskim, Cerkwią Złożenia Szat, Pałacem Patriarchów z Kościołem Dwunastu Apostołów; Zbrojownię Kremlowską – główne muzeum kraju (skarbiec ); dzwonnicę Iwana Wielkiego.

Będąc na Kremlu koniecznie trzeba udać się w kierunku placu Teatralnego i zobaczyć świątynię baletu, czyli Teatr Bolszoj. Ten najważniejszy państwowy teatr w Rosji, pielęgnuje rosyjską tradycję muzyczną, a także stanowi jedną z głównych scen muzycznych na świecie, promujących rozwój sztuki dramatycznej.

Nieopodal Kremla znajduje się największa świątynia prawosławna na świecie – Sobór Chrystusa Zbawiciela. Olbrzymia biała budowla z mieniącymi się w słońcu złotymi kopułami powstała za czasów panowania cara Aleksandra I, ale w 1931 r. na rozkaz Stalina została wysadzona w powietrze. Dopiero w latach 90. została odbudowana. o jej odbudowie. Dziś ta imponująca budowla może pomieścić 10 tys. wiernych. Wnętrza cerkwi są bogato zdobione i pozłacane.

Kolejnym ważnym punktem turystycznym na mapie Moskwy jest ulica Arbat. To handlowy deptak o długości ok. kilometra. Ulicę Arbat zamieszkiwało wiele znakomitych postaci: Aleksadner Puszki, Anatolij Rybakow czy Bułat Okudżawa. Kupimy tu też pamiątki, m.in. słynne rosyjskie matrioszki.

Stolica Rosji to miasto, które ma wszystko. Bogatą historię, urozmaiconą architekturę, muzea, teatry, jedzenie z całego świata i olbrzymią przestrzeń. Z tego też względu przygotujmy się na duże kolejki, a także na to, że muzea i wystawy bywają nieczynne w poniedziałki, sporadycznie we wtorki oraz w ostatni dzień miesiąca.


Jak się przygotowa

Każdy, kto kocha piesze wycieczki w góry, wie, iż góry ...

Zwiedzanie Lizbony

Poszukując kolejnego kierunku na wycieczkę warto wziąć pod uwagę stolicę ...

Zwiedzanie Lublany

Słowenia niewielki kraj, który na swoich terenach skrywa niezwykłe miejsca, ...

Zwiedzanie Wiednia

Planując krótki urlop, należy zadać sobie pytanie: Czy chcemy zwiedzać, ...

Zwiedzanie Heidelber

Poszukując ciekawego miejsca na jednodniową wycieczkę warto wziąć pod uwagę ...