Przewodnik po Ottawie

Ottawa

Joel Bedford, flickr

Ottawa miasto w Kanadzie, stolica i jednocześnie czwarte pod względem wielkości w kraju. Leży w prowincji Ontario, w jej wschodniej części, na brzegu rzeki o tożsamej nazwie Ottawa.

Pierwsza osada zbudowana w miejscu dzisiejszej kanadyjskiej stolicy powstała prawdopodobnie w 1800 roku i została założona przez europejczyków, pod kierownictwem brytyjskiego handlarza. Wcześniej tereny te zamieszkiwane były przez plemię Algonkinów. W roku 1855 nazwę zmieniono na funkcjonującą obecnie Ottawę, a miasto zaczęło się rozrastać i z czasem stało się ważnym punktem na transportowej mapie Kanady. Trzy lata po zmianie Ottawa została mianowana przez Królową Elżbietę stolicą kraju. Na decyzję tą miało wpływ strategiczne położenie umożliwiające transport rzeczny i kolejowy. Ponadto przeważył fakt, że pozostali kandydaci, tj. Kingston, Quebec, Toronto i Montreal zdominowane były przez kulturę francuska lub brytyjską.

Największy jednak rozwój miasto przeżyło po II wojnie światowej, kiedy w jego granice administracyjne włączono kolejne dzielnice, a liczba ludności podniosła się o 150%. Obecnie Ottawa jest dynamicznie rozwijającym się miastem, a zatrudnienie skupia się tu głównie w ministerstwach, i dużych przedsiębiorstwach państwowych.

Zwiedzanie Ottawy

ViaMoi, flickr

Ze względu na swoją historię stolica Kanady jest miastem dwujęzycznym. Obecnie zamieszkiwana jest przez ponad 860 tysięcy ludzi. Pobliskie lasy i duża ilość zielonych skwerów przyciągają turystów, podobnie jak liczne atrakcje, a jedną z największych, szczególnie zimą, jest Kanał Rudeau, który o tej porze roku zamienia się w wielkie lodowisko. Latem zaś umożliwia obserwowanie miasta z perspektywy przepływającej po nim łodzi.

Inną punktem na turystycznej mapie jest Wzgórze Parlamentarne, będące zespołem neogotyckich gmachów pochodzących z XIX wieku, a w wieku XX rozbudowanych. Obiekty zawierają wiele elementów architektonicznych mających duże znaczenie dla kraju, m. in. główny budynek parlamentu, z arkadowymi, rzeźbionymi szczytami, Wieżę Pokoju z dzwonnicą i kamiennymi rzeźbami, Bibliotekę Parlamentu, zawierającą w swych zasobach 600 woluminów. Całość otoczona jest pięknym ogrodem utrzymanym w stylu angielskim, na którym odbywają się ważne miejskie uroczystości.

Ottawa Kanada

Joel Bedford, flickr

Innym zabytkiem jest katedra Notre-Dame, kojarząca się głównie z Paryżem. Jednak budynek o tej samej nazwie znajduje się także w Ottawie, będąc najstarszym i zarazem największym kościołem w mieście. Pierwotnie jej miejsce zajmował drewniany kościółek, jednak w 1841 roku rozpoczęto na jego miejscu budowę obecnie stojącej tu katedry. Wykończona jest w stylu gotyckim, a w środku panuje półmrok, który dodaje temu miejscu mistycznego charakteru. We wnętrzu można znaleźć bogato zdobione elementy oraz dzieła ikonograficzne, a także rzeźby i ołtarze zdobione kamieniami i złotem. W 1866 roku katedrę wzbogacono o dzwonnicę. Z zewnątrz kościół prezentuje się skromnie, jednak w środku kryje prawdziwe architektoniczne perełki.

Warto wybrać się także do Kanadyjskiego Muzeum Cywilizacji, przedstawiającego zbiory związane z historią ludzkości. Muzeum jest jednym z popularniejszych i najczęściej odwiedzanych w kraju, a także jedną z najstarszych instytucji kulturalnych w Ameryce Północnej. Jego założyciele postawili sobie za cel gromadzenie materiałów związanych z cywilizacją kanadyjską, a także wyjaśnienie i badanie różnorodności kulturowej mieszkańców Kanady. W obiekcie funkcjonują na stałe cztery wystawy, które łącznie obejmują ponad 20 tysięcy lat historii kanadyjskiej cywilizacji. Muzeum jest jednocześnie miejscem wielu wydarzeń z dziedziny nauki i kultury, a w ramach jego działania prowadzone są badania przez wybitnych historyków, etnologów, archeologów i kulturoznawców.

Kanada, Ottawa

zen!, flickr

Dla miłośników sztuki z pewnością ciekawą atrakcją będzie National Gallery of Canada, która była jedną z pierwszych galerii w kraju. W swojej historii galeria wielokrotnie zmieniała siedzibę, aż do obecnej przy Sussex Drive, zlokalizowanej w szklano-granitowym budynku. W jej zasobach znajdują się zarówno obrazy, jak i rysunki, rzeźby czy fotografie, a wśród nich dzieła najwybitniejszych artystów, w tym Rembrandta, Warhola, Daliego, Rubensa, Mattise`a, Moneta, Van Gogha czy Picassa. Przed wejściem do budynku umieszczono ogromną rzeźbę pająka, autorstwa Louisa Bourgeois. W okresie od maja do września muzeum czynne jest codziennie, a w pozostałych miesiącach we wszystkie dni z wyjątkiem poniedziałków.

Ciekawym obiektem jest także siedziba Sądu Najwyższego, znajdująca się w budynku powstałym w latach 1939-1946, położonym nad brzegiem Ottawy. Pierwotny wygląd został przebudowany w stylu art-deco, a na dachu dobudowano strych. Pomieszczenia są bardzo wysokie, sięgające 12 metrów, a ściany, podłoga i okazałe kolumny zostały wykonane z marmuru. Ściany sal sądowych wykonane zostały z czarnego orzecha, a wnętrza zdobią dzieła sztuki. W roku 2000 budynek Sądu Najwyższego został zaliczony przez Royal Architectural Institute of Canada do grona 500 najwspanialszych budynków wzniesionych w Kandzie w ciągu ostatniego tysiąclecia. W godzinach od 9.00 do 17.00 budynek jest otwarty dla zwiedzających od poniedziałku do piątku. Możliwe jest także zwiedzanie z przewodnikiem.

Mimo, iż Ottawa jest stolicą Kanady, to przez turystów zwiedzających ten kraj nie jest najczęściej wybieranym kierunkiem. Miasto można określić jako spokojne, nadające się do powolnego zwiedzania i spacerowania, z przystankami na wstąpienie do jednej z licznych knajp, w której skosztować można krajowych specjałów. Rozrywka i nocne życie rozkwita tu w weekendy, a środek tygodnia jest dobrym czasem na odwiedzanie lokali dla osób szukających spokoju i ucieczki od miejskiego zgiełku.


Zwiedzanie Rabatu

Poszukując pomysłu na kolejny wspaniały wjazd warto wziąć pod uwagę ...

Zwiedzanie Filadelfi

Filadelfia to piąte co do wielkości miasto w Stanach Zjednoczonych, ...

Jak się przygotowa

Każdy, kto kocha piesze wycieczki w góry, wie, iż góry ...

Zwiedzanie Lizbony

Poszukując kolejnego kierunku na wycieczkę warto wziąć pod uwagę stolicę ...

Zwiedzanie Lublany

Słowenia niewielki kraj, który na swoich terenach skrywa niezwykłe miejsca, ...