Przewodnik po Pradze

Praga

ValeryEgorov/bigstockphoto.com

Miasto nazywane Wenecją północnej części Europy od lat należy do czołówki najpopularniejszych miast wśród turystów. Praga – bo o niej mowa – oferuje piękne zabytki i wspaniałe widoki. Wybierając się w podróż do stolicy Czech należy dokładnie zaplanować wycieczkę. Poniżej najważniejsze atrakcje tego miasta, które są obowiązkowym punktem wyprawy.

Zamek na Hradczanach

Wizytę w Pradze warto zacząć od zwiedzenia największego zamku na świecie, będącego od 1918 roku rezydencją prezydenta Republiki Czeskiej. Zamek na Hradczanach to również wspaniały dziedziniec, Katedra Św. Wita oraz bardzo popularna Złota Uliczka. Wstęp na teren zabytkowego kompleksu kosztuje 350 czeskich korna. Nieopodal zamku znajduje się również majestatyczny Ogród Waldsteina we francuskim stylu z niezwykłą sztuczną grotą ze stalaktytami i stalagmitami.

Muzeum Secesji i Alfonsa Muchy

Miłośnicy sztuki secesyjnej będą mieli okazję zobaczyć Pradze wiele ciekawy dzieł sztuki. Te największe znajdują się w słynnym Muzeum Secesji i Alfonsa Muchy, które mieści się na ulicy Kaunskiej 7 na Starym Mieście. W kilku salach zgromadzono różnorodne ekspozycje dotyczące twórczości Muchy. Bilet wstępu do muzeum kosztuje 120 koron.

Ratusz Staromiejski i rynek Starego Miasta

Nie lada spacer czeka turystów przy zwiedzaniu miejskiego ratusza, bo wejście na szczyt wieży wymaga pokonaniu wielu schodów. Jednak rozpościerająca się z tego miejsca panorama zapiera dech w piersiach. Cena biletu wynosi 60 koron. Natomiast zwiedzanie Ratusza z przewodnikiem to koszt 50 koron. Na dole znajduje się XV-wieczny zegar Orloja, gdzie każdy robi sobie pamiątkowe zdjęcie.

Most Karola i Trakt Królewski

Wycieczka do Pragi musi objąć jeden z symboli tego miasta – kamienny most Karola. Oblegany o każdej porze dnia i nocy nie pozwala na swobodną przechadzkę, ale oferuje bardzo magiczny klimat. Wybudowany w XIV wieku, po dwóch stronach zwiera ciekawe wieże, które można zwiedzić wykupując bilet. Gotyckie wieże są pozostałością po obronnej fortyfikacji, jedna z nich posiada piękny punkt widokowy (bilet kosztuje 60 kron). Ponadto wzdłuż mostu znajduje się kilkanaście gotyckich figur świętych, najstarsza pochodzi z 1683 roku i przedstawia Św. Jana Nepomucena.

Kolejka na Petrin

Poszukując zachwycających widoków nocą koniecznie trzeba udać się na wzgórze na Petrinie. Wygodny dojazd kolejką linową, która funkcjonuje już kilkadziesiąt lat, umożliwia wyjazd na sam szczyt w zaledwie kilka minut. Tam czeka na wszystkich wieża widokowa Petrinska Rozhledna, która może kojarzyć się ze słynną Wieżą Eiffla. Wejście kosztuje 60 koron. Świetną zabawę zapewnia też Labirynt Zwierciadeł oraz Obserwatorium Astronomiczne i Rosarium. Poza tym na wzgórzu powstał bardzo nietypowy mur, którego budowę zlecił Cesarz Karol IV, aby dać prace biedocie. Obecny zabytek o nazwie Mur Głodowy liczy około kilometra długości i nigdy nie miał żadnej funkcji.


Zwiedzanie Rabatu

Poszukując pomysłu na kolejny wspaniały wjazd warto wziąć pod uwagę ...

Zwiedzanie Filadelfi

Filadelfia to piąte co do wielkości miasto w Stanach Zjednoczonych, ...

Jak się przygotowa

Każdy, kto kocha piesze wycieczki w góry, wie, iż góry ...

Zwiedzanie Lizbony

Poszukując kolejnego kierunku na wycieczkę warto wziąć pod uwagę stolicę ...

Zwiedzanie Lublany

Słowenia niewielki kraj, który na swoich terenach skrywa niezwykłe miejsca, ...