Przewodnik po Pretorii

Zlokalizowana w odległości 50 km od Johannesburga, administracyjna stolica Republiki Południowej Afryki – Pretoria – jest miastem, zamieszkiwanym przez Afrykanów jedynie w 42%. Nazwa pochodzi od nazwiska burskiego generała Andriesa Pretoriusa, który zyskał sławę po pokonaniu Zulusów w bitwie nad Krwawą Rzeką – Blood River. Pretoria został założona przez syna generała w roku 1855 roku, który w ten sposób chciał upamiętnić dokonania ojca. Niespełna pięć lat później miasto mianowano stolicą South African Republic. Od tego czasu Pretoria zaczęła się rozwijając i przyciągać coraz bardziej zurbanizowanym krajobrazem, ale także charakterystyczną roślinnością, w tym drzewami z rodzaju jacaranda, których ilość szacuje się na obecnie na niemal 50 tysięcy sztuk. W październiki drzewa rozkwitają pięknymi, fioletowymi kwiatami, dlatego Pretoria nazywana jest przez niektórych „Jacaranda City”.

Pod koniec XIX wieku w RPA następuje silny napływ imigrantów z Wielkiej Brytanii, spowodowany dołączeniem przez brytyjski rząd do Kraju Przylądkowego, czyli dawnej prowincji RPA, Republiki Burskiej Traswalu. Europejskie wpływy widoczne są wyraźnie do dzisiaj w tutejszej architekturze.

Pretoria kojarzy się także nieodłącznie ze zmarłym niedawno Nelsonem Mandelą, który został pierwszym czarnoskórym rezydentem RPA. Rok 1994, kiedy miała miejsce inauguracja prezydentury Mandeli, był czasem przełomowym zarówno dla kraju, jak i dla stolicy. Wraz z Mandelą w mieście zaczęły się pojawiać osobistości związane z kulturą, światową polityką, a miasto zaczęło zyskiwać kosmopolityczny charakter. Budynek, w którym odbyła się uroczystość – Union Buildings, jest jedną z popularniejszych atrakcji miasta.

 Fontana Pretoria, Piazza Pretoria, Palermo

Aktualnie w większości miasto zamieszkują osoby w wieku poniżej 25 lat. Pretoria poza swoją administracyjną rolą, będąc siedzibą władz rządu i najważniejszych instytucji pańśtwowych, stanowi także potężne centrum naukowe. Może także poszczycić się największym na świecie uniwersytetem korespondencyjnym – UNISA, czyli University of South Africa. Studenci tej szkoły wyższej rekrutują z całego świata, a ich liczba oscyluje w okolicach 100 tysięcy. Dyplomy UNISA są honorowane na całym świecie, co stanowi o atrakcyjności uczelni. W Pretorii znajdują się także wojskowe bazy szkoleniowe i największe w tej części kontynentu instytucje badawcze.

Najciekawsze atrakcje turystyczne zlokalizowane są nie tylko w samym mieście, ale i w okolicy. W Pretorii warto zobaczyć wspomniane wcześniej University Buildings, Voortrekker Monument i Melrose House. Środkowa z atrakcji jest potężnym pomnikiem, pełniącym jednocześnie funkcję muzeum. Wzniesiona została w latach 1938-1949, jako symbol odwagi ludzi walczących o niepodległość. Pomnik upamiętnia przede wszystkim bitwę pod Krwawą Rzeką, kiedy to oddział złożony z niespełna 500 białoskórych, pokonał armię Zulusów w liczbie 12 tysięcy. Białoskóra ludność stanowi obecnie 52,5% populacji Pretorii. Budowla otoczona jest wysokim, kamiennym murem, na którym widnieją rzeźby 64 wozów, ustawionych w szyku obronnym. Wewnątrz muzeum obejrzeć można liczne płaskorzeźby, które przedstawiają historię bity pod Blood River. Budynek jest tak skonstruowany, że raz w roku, 16 grudnia, snop światła pada wprost na słowa „Dla ciebie, Afryko Południowa”. Wypada to dokładnie w rocznicę bitwy. Stojąc na dachu Voortrekker Monument, można podziwiać piękną panoramę miasta, która urozmaicona jest licznymi parkami i skwerami.

Na planie wycieczki nie może zabraknąć także Melrose House, będącej okazałą wiktoriańską rezydencją zbudowaną w 1886 roku. Willa należała do lokalnego biznesmena pochodzenia brytyjskiego, który nazwał ją na cześć kaplicy Melrose znajdującej się w Szkocji. W czasie II wojny burskiej, w 1900 roku pełniła funkcję siedziby głównego dowództwa wojsk brytyjskich. 31 maja 1902 roku w tym miejscu podpisano Traktat z Vereeniging kończący wojnę. Aktualnie mieści się tam muzeum architektury wiktoriańskiej.

W Pretorii znajduje się także powstały pod koniec XIX wieku Narodowy Ogród Zoologiczny Republiki Południowej Afryki. Jedną z głównych atrakcji jest możliwość zobaczenia koali, którego naturalnym środowiskiem jest Australia. Wśród pozostałych obiektów wartych odwiedzenia wymienić można Miejską Galerię Sztuki, Muzeum Transwalu czy Muzeum Wojskowe zlokalizowane w XIX forcie.

Jednym z najbardziej popularnych sportów uprawianych w RPA jest rugby. W Pretorii mieści się stadion Loftus Versfeld Stadium, na którym rugbiści zespołów Blue Bulls i Bulls rozgrywają swoje mecze.

Pretoria na tle wielu afrykańskich miast wyróżnia się nowoczesnością, bogatym życiem kulturalnych i zapleczem biznesowym z ekskluzywnymi dzielnicami, co przyciąga co roku wielu turystów z całego świata.


Zwiedzanie Rovinj

Piękne miasteczko, położone na chorwackiej wyspie Istria, czyli Rovinj to ...

Zwiedzanie Pragi

Praga to bez wątpienia jedno z najpiękniejszych miast w Europie, ...

Zwiedzanie Brna

Poszukując ciekawego miasta na wycieczkę w tegorocznym sezonie urlopowym warto ...

Zwiedzanie Toronto

Toronto to jedno z najpiękniejszych miasta na świecie. Łączy w ...

Przewodnik po Lwowie

Jednym z najpiękniejszych miast wschodniej części Europy bez wątpienia jest ...