Przewodnik po Rzymie

Rzym, włoska stolica i jednocześnie największe miasto kraju. Położone w centralnej części Italii, w otoczeniu gór, nad rzeką Tyber, w administracyjno – historycznym regionie Lacjum. Rozciąga się na obszarze o wielkości 1523 km2, a zamieszkiwany jest przez prawie 3 miliony ludzi.

Historia miasta sięga epoki żelaza, kiedy to funkcjonowało jako osada Latynów. Jednak oficjalne powstanie datuje się na rok 753 p. n. e., a za założyciela uznaje się Romulusa, który był jednocześnie pierwszym rzymskim królem. Po śmierci Romulusa, Rzymem rządziło kolejno sześciu króli. Oni stopniowo rozszerzali terytorium miasta, w tym Ankus Markus, który poszerzył terytorium Rzymu do Morza Tyrreńskiego. W tym okresie występował wyraźny podział społeczeństwa na patrycjuszy i plebejuszy. Ci pierwsi należeli do arystokracji, drudzy natomiast pozostawali wolnymi obywatelami, jednak bez prawa do współudziału w decyzjach administracyjnych dotyczących miasta. Między patrycjuszami powstawały podziały na rody i klany, tworząc potężnych oligarchów i właścicieli ziemskich. Plebejusze natomiast stanowili siłę roboczą jako najemni robotnicy, drobni rzemieślnicy, czy handlarze.

Około roku 450 p. n. e., w mieście ogłoszono „Prawo XII Tablic”, będące pierwszą kodyfikacją prawa rzymskiego. Pół wieku później, miasto przeżyło najazd Galów. Po tym zdarzeniu postanowiono wznieść mury obronne, tzw. Mury Serwiańskie. Na początku IV wieku p. n. e. rozpoczęto budowę pierwszej drogi oraz akweduktu. Z czasem, w wyniku licznych najazdów i wojen, ludność wiejska z okolicznych terenów zaczęła masowo napływać do miasta. Gwałtownie podniosła się ilość mieszkańców w Rzymie, co powodowało dalszą rozbudowę, powstawanie sieci dróg, targowisk i świątyń. Miasto zdobywało wpływy na coraz bardziej odległych terenach, a jego prestiż urósł do rangi Imperium. W połowie I wieku p. n. e. na jego czele stanął Gajusz Juliusz Cezar, który został zamordowany w 44 r. p. n. e. przez senatorów pod przywództwem Marka Brutusa oraz Gajusza Kasjusza. To wydarzenie zapisało w historii słowa Cezara „i Ty Brutusie przeciwko mnie?”, zaskoczonego zdradą przez najbliższego przyjaciela i współpracownika.

rzym

W roku 64 wybuchł w Rzymie wielki pożar, pod który ogień podłożył cesarz Neron. Po nim konieczna była gruntowna odbudowa miasta. W następnych dziesięcioleciach powstają największe i najsławniejsze rzymskie budowle – Koloseum czy Panteon. W 330 roku ówczesny cesarz Konstantyn Wielki przeniósł stolicę Imperium do Konstantynopola. W 395 roku cesarstwo rozpada się na dwie części – wschodnią ze stolicą w Konstantynopolu i zachodnią ze stolicą w Mediolanie, a później w Rawennie. Po tym wydarzeniu Imperium traci dawną świetność, aż do ostatecznego upadku w roku 476.

W VIII wieku Rzym funkcjonował głównie jako stolica Państwa Kościelnego i siedziba papieży. W dalszej, burzliwej historii miasta, znajdował się on między innymi pod władzą cesarza Karola V, później Napoleona, kiedy to został wcielony do Francji, aż ponownie znalazł się pod zwierzchnictwem papieży. W 1871 roku Rzym stał się stolicą zjednoczonych Włoch. Zawarte w 1929 roku traktaty laterańskie pomiędzy władzami papieskimi a rządem Królestwa Włoch, ustanowiły autonomię Państwa Watykańskiego, uznając je za niepodległe i niezależne państwo.

Obecny Rzym to ośrodek administracyjny i kulturalny kraju. Znajdują się tu najważniejsze instytucje życia politycznego i gospodarczego. Bardzo dobrze rozbudowana jest infrastruktura, w tym komunikacja miejska, dwa porty lotnicze, komunikacja kolejowa i drogowa, umożliwia turystom komfortowe warunki podróżowania. Do Rzymu corocznie przyjeżdża kilkanaście milionów zwiedzających.

Miasto posiada bogate zbiory zabytków z czasów starożytnych i średniowiecznych, liczne muzea, galerie, i budowle sakralne. Jedną z głównych atrakcji i znaków rozpoznawczych miasta jest Panteon, jedyny obiekt z czasów starożytnych, który zachował się do dziś w niemal niezmienionym stanie. Był wzniesiony ku czci bogów, a od VII wieku użytkowany jest jako kościół katolicki. Jest jednocześnie największą budowlą kopułową na świecie. Charakterystyczne dla Panteonu są ogromne kolumny stojące u wejścia do budynku. Kolejnym obiektem powstałym w czasach starożytnych jest Koloseum, czyli amfiteatr, mogący pomieścić blisko 50 tysięcy widzów. Wysoki na 50 metrów, służył między innymi jako miejsce walk gladiatorów, ale też jako miejsce publicznego mordowania chrześcijan. Na obiekcie odbywały się także igrzyska olimpijskie, a ostatnie miały miejsce w 528 roku. Cały system architektoniczny amfiteatru, w tym trybuny i doskonale rozplanowane, podziemne korytarze, stanowią inspirację nawet dla współczesny chbudowniczych.

Forum Romanum, czyli rynek rzymski, położony między sześcioma wzgórzami, był miejscem głównych politycznych, kulturalnych i towarzyskich wydarzeń starożytnego miasta. Warte zobaczenia są także, położone na jednym z głównych placów, placu hiszpańskim, schody, będące dziełem architektów Francesco de Sanctis i Alessandro Specchi. Na ich szczycie znajduje się XVI – o wieczny kościół Trinita dei Monti, czyli kościół Świętej Trójcy. W tym miejscu raz w roku odbywa się pokaz mody, a także obchody festiwalu kwiatów.

Będąc w Rzymie, warto odwiedzić także autonomiczne miasto Watykan. Urzędują tam najważniejsi dostojnicy kościelni, z papieżem na czele. Jest on najmniejszym państwem świata pod względem powierzchni. Plac Świętego Piotra wraz z Bazyliką, jest miejscem pielgrzymek ludzi z całego świata. Na terenie tej enklawy znajduje się także Kaplica Sykstyńska, której ściany i sufit zdobione są freskami dzieła Michała Anioła.

Rzym ze względu na swoją bogatą historię i liczne wpływy kulturowe pochodzące z całego kontynentu, posiada mnóstwo urokliwych budynków i alejek. Jako iż położony jest we Włoszech, których mieszkańcy znani są z umiłowania do kuchni, w mieście znajduje się mnóstwo restauracji i kawiarni, w których skosztować można klasyków włoskiej kuchni, jak i regionalnych specjałów. Podróż do serca Italii możliwa jest obecnie zarówno drogą lądową jak i lotniczą. W ofertach tanich linii lotniczych, znaleźć można bilety nawet za kilkadziesiąt złotych. Biorąc pod uwagę, iż tradycyjny transport drogowy trwa wiele godzin, podróż samolotem wydaje się być o wiele atrakcyjniejsza, zarówno czasowo jak i cenowo.

Odkrywając korzenie europejskiej kultury, jak i historię Starego Kontynentu, warto zacząć właśnie od Rzymu, gdyż jego burzliwe dzieje miały niewątpliwy wpływ na obraz współczesnej Europy.


Zwiedzanie Rabatu

Poszukując pomysłu na kolejny wspaniały wjazd warto wziąć pod uwagę ...

Zwiedzanie Filadelfi

Filadelfia to piąte co do wielkości miasto w Stanach Zjednoczonych, ...

Jak się przygotowa

Każdy, kto kocha piesze wycieczki w góry, wie, iż góry ...

Zwiedzanie Lizbony

Poszukując kolejnego kierunku na wycieczkę warto wziąć pod uwagę stolicę ...

Zwiedzanie Lublany

Słowenia niewielki kraj, który na swoich terenach skrywa niezwykłe miejsca, ...