Przewodnik po Salonikach

Grecja to popularne miejsce na wakacyjny wypoczynek. Dogodna aura i historyczne zabytki sprawiają, ze przez cały rok utrzymuje się tu ruch turystycznym. Za sprawą tanich połączeń lotniczych wiele osób wybiera Saloniki jak pierwszy punkt wyprawy. Saloniki to drugie co do wielkości greckie miasto w Grecji, które obfituje w piękne widoki i wiekowe budowle. Warto poświęć kilka dni, by lepiej poznać to miasto. Poniżej opis najważniejszych z nich. A niższe ceny niż w Atenach uczynią wycieczkę tańszą.

Trochę historii

Saloniki zostały założone około 315 p.n.e. przez króla Macedończyków Kassandra. Nazwa miejscowości pochodzi od imienia ówczesnej żony władcy, Tessaloniki. Miasto było ważną częścią imperium ze względu na ważny szlak komunikacyjny, jaki prowadził z Rzymu. Później Saloniki stanowiły część Bizancjum, od 1430 roku – Imperium Osmańskiego. Początek XX wieku rozpoczął silną emigrację Żydów do Salonik, co sprawiło, że miasto nazywane było „Drugą Jerozolimą”. Gdy trafiło pod okupacją niemiecką większość salonickich Żydów wymordowano.

Atrakcje Salonik

Plac Arystotelesa to największy i najdłuższy plac w Salonikach, przy którym znajdują się liczne restauracje, hotele i sklepy. Można tu kupić wszelkie pamiątki oraz miło spędzić czas rano i wieczorem. Warto przespacerować się placem do Białej Wieży, który stawni punkt orientacyjny. Wybudowana w XV wieku wieża przez wiele lat była więzieniem. Kolejnym ważnym zabytkiem jest Pomnik Aleksandra Macedońskiego. Wykonany z brązu, majestatyczny posąg przestawia wielkiego władcę na koniu.

W innej część Salonik znajduje się Łuk Triumfalny z III wieku n.e., który wzniesiono po zwycięskiej bitwie z Persami. Łuk zdobi jedną z głównych ulic – Egnatii, co powoduje spory kontrast między wiekowym zabytkiem a współczesnymi budynkami. Nieopodal Łuku znajduje się Rotunda, niegdyś meczet, dziś Muzeum Sztuki Wczesnochrześcijańskiej. Swoim wyglądem nawiązuje do rzymskiego Panteonu. Inna ważna sakralna budowla w Salonikach to wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO Bazylika św. Dymitra. Prawosławna cerkiew w swoich podziemiach posiada katakumby, dostępne dla zwiedzających.

Obowiązkowy puntem wycieczki w rejon Salonik jest miejscowość Litochoro, gdzie znajduje się szczyt Olimp. Położony na wysokości 2900m n.p.m. wymaga odpowiedniego stroju i więcej czasu na wyprawę. Dlatego turyści najczęściej wchodzą na szlak do wysokości 1100 m n.p.m., skąd można podziwiać zapierający dech w piersiach widok na masywy górskie. Ponadto znajduje się w tym miejscu zniszczona w wyniku wojny świątynia The Monastery of Agios Dionysios. Kompleks klasztorny wybudowano w 1542 roku, otoczonym jest murami z wiążą, co w zestawieniu z panoramą gór Olimpu zapewnia najpiękniejsze zdjęcia z wycieczki.


Zwiedzanie Rovinj

Piękne miasteczko, położone na chorwackiej wyspie Istria, czyli Rovinj to ...

Zwiedzanie Pragi

Praga to bez wątpienia jedno z najpiękniejszych miast w Europie, ...

Zwiedzanie Brna

Poszukując ciekawego miasta na wycieczkę w tegorocznym sezonie urlopowym warto ...

Zwiedzanie Toronto

Toronto to jedno z najpiękniejszych miasta na świecie. Łączy w ...

Przewodnik po Lwowie

Jednym z najpiękniejszych miast wschodniej części Europy bez wątpienia jest ...