Przewodnik po Sewilli

Sewilla

mariusz kluzniak

Sewilla położona jest w hiszpańskiej Andaluzji, będąc czwartym co do wielkości miastem tego kraju. Uchodzi za stolicę tego regionu, a także kolebkę folkloru i flamenco. Andaluzja jest regionem położonym w klimacie śródziemnomorskim, w którym lata są upalne, a zimy łagodne. Średnia roczna temperatura w Sewilli wynosi 18,6 °C, co czyni ją jednym z najcieplejszych europejskich miast.

Miasto zostało założone prawdopodobnie w II wieku p.n.e. przez Iberów, a następnie zajmowane przez Fenicjanów i Kartagińczyków, jednak jego znacznie było marginalne. Dopiero w II wieku, w okresie panowania Rzymian zaczęło rosnąć w siłę. W VII wieku miasto zostało podbite przez muzułmanów, a jego nazwę zmieniono na Isbiliya. Wydarzenie to miało jednak pozytywny wpływ na rozwój miasta, w którym do dziś mocno widoczne są muzułmańskie wpływy, szczególnie w architekturze. W XIII wieku Sewilla wróciła pod panowanie chrześcijan i zyskała na znaczeniu jako miasto portowe, rozwijając handel z Włochami, krajami nadbałtyckimi i afrykańskim wybrzeżem.

Okres odkryć geograficznych, w tym odkrycie Ameryki, stał się dla miasta ponowną okazją do udowodnienia swojego znaczenia w handlu morskim, bowiem tu znalazł się punkt przeładunkowy z zamorskimi koloniami. Był to dla Sewilli czas ekspansji urbanistycznej. W tym okresie powstały tu imponujące budowle, a napływająca do niej ludność spowodowała, że Sewilla stała się trzecim pod względem zaludnienia i wielkości miastem Zachodniego Świata. Koniec wieku XVII przyniósł nagłe spowolnienie gospodarcze, spowodowane między innymi przeniesieniem portu do Cadiz oraz epidemią dżumy, która miała miejsce w 1649 roku. Wraz z nastaniem XX stulecia miasto zaczęło wracać do stanu sprzed lat, i stało się prężnie funkcjonującym centrum biznesu, nowoczesnym ośrodkiem politycznym i turystycznym.

zwiedzanie Sewilli

James Forsyth

Najbardziej rozpoznawalnym budynkiem Sewilli jest jeden z piękniejszych i zarazem największy gotycki kościół na świcie – Katedra Najświętszej Marii Panny. Powstała w okresie od 1402 do 1506 roku. Ogromne wrażenie robi znajdujący się wewnątrz ołtarz, ze scenami z życia Chrystusa. Jest wysoki na 27,8 metra i szeroki na 18,2 m, a jego rzeźbiona powierzchnia pokryta została trzema tonami złota. W budynku pozostawiono wieżę La Girlanda, która stanowi pamiątkę po stojącym w tym miejscu wcześniej meczecie, a jej wysokość sięga 100 metrów. Obecnie wieża pełni funkcję dzwonnicy. W katedrze tej znajduje się ponadto grobowiec Krzysztofa Kolumba, którego odkrycia przyczyniło się do dużego rozwoju miasta. Grobowiec podtrzymywany jest przez czterech heroldów. Wiele osób jednak kwestionuje, że właśnie w tym miejscu spoczął słynny odkrywca, twierdząc, że pochowano go na Dominikanie.

Kolejnym punktem podróży po tym czarującym mieście powinien być Plac Hiszpański, który zlokalizowany jest w Parku Marii Luizy. Plac został wybudowany specjalnie na odbywającą się w roku 1929 wystawę Iberyjsko-Amerykańską, toteż na otaczających go obszarach powstało mnóstwo tematycznych pawilonów, które częściowo zamieniono na muzea. W jego centrum umieszczono fontannę, a zdobienia mostów i ścian budynków wykonano z charakterystycznych ceramicznych płytek azulejo, występujących bardzo często w hiszpańskiej architekturze. Na tym inspirującym tle nagrano nawet kilka scen do filmu Gwiezdne Wojny – Atak klonów.

Hiszpania, Sewilla

J. A. Alcaide

W Sewilli znajduje się również najstarsza w Hiszpanii arena walk byków, powstała w latach 1749-1881. Do dnia dzisiejszego organizuje się tu raz w roku festiwal walk byków Feria de Abril, który odbywa się dwa tygodnie po świętach wielkanocnych. Dla turystów obiekt otwarty jest przez cały rok. W środku znajduje się muzeum corridy, w którym zobaczyć można stroje torreadorów i ich portrety.

Ponadto w mieście, w centrum La Plaza de Torros, znajduje się muzeum walk byków, założone w 1989 roku. W swoich zasobach posiada trofea, prezentacje i zdjęcia najznakomitszych torreadorów, którzy w Hiszpanii byli lub są prawdziwymi gwiazdami.

Symbolem miasta jest Torre del Oro, czyli złota wieża, XIII wieczna budowla będąca niegdyś jedną z wież obronnych Maurów oraz ważnym punktem obserwacyjnym. Znajduje się na brzegu rzeki i obecnie mieści się tu Muzeum Morskie. W swojej historii pełniła wiele funkcji, między innymi więzienia, magazynu prochu strzelniczego czy kaplicy. Wobec pochodzenia jej nazwy krążą różne legendy. Jedna z nich głosi, że tu przechowywano złoto przywożone z Nowego Świata. Druga natomiast, że ściany wieży były kiedyś pokryte złotymi płytkami azulejo.

Warty zobaczenia jest także neoklasycystyczny budynek dawnej fabryki cygar, wzniesiony w latach 1750- 1766. Jest drugim budynkiem w Hiszpanii pod względem zajmowanej powierzchni, a w latach świetności był najważniejszym zakładem przemysłowym w Sewilli, zatrudniającym blisko 10 tysięcy osób. Pracowała tu słynna Carmen, która stała się inspiracją dla stworzenia opery. To ona zapoczątkowała ruch kobiet pracujących.

Sewilla - katedra

Marc

Sewilla przyciąga turystów również pięknymi, zielonymi skwerami i parkami. Wśród nich na szczególną uwagę zasługują wspomniany już Park Marii Luizy, Ogrody przy Pałacu Alkazar, czy Ogrodu Murillo.

Hiszpanie znani są ze swojego umiłowania dobrego jedzenia i zabawy, dlatego liczba organizowanych tu wydarzeń kulturalnych jest spora. W okresie wielkanocnym w mieście odbywają się liczne procesje, które ściągają do miasta rzesze pielgrzymów. Towarzyszą temu dwutygodniowe jarmarki, na których można posmakować regionalnych produktów czy kupić oryginalne pamiątki. W mieście rozbrzmiewają wtedy dźwięki flamenco, a mieszkańcy spotykają się w lokalnych knajpach i biesiadują w towarzystwie rodziny i przyjaciół. Aby zasmakować takiej prawdziwej Hiszpanii, można wybrać się na spacer dzielnicami Santa Cruz i Triana, które są prawdziwą esencją Sewilli. Znajduje się tu mnóstwo restauracji i barów, w których można skosztować rozmaitych tapas, czyli hiszpańskich przekąsek serwowanych z napojami. Również osoby spragnione rozrywki z pewnością nie będą tym miastem zawiedzione, szczególnie późnym wieczorem, kiedy największe imprezowe ośrodki budzą się do życia.


Zwiedzanie Rovinj

Piękne miasteczko, położone na chorwackiej wyspie Istria, czyli Rovinj to ...

Zwiedzanie Pragi

Praga to bez wątpienia jedno z najpiękniejszych miast w Europie, ...

Zwiedzanie Brna

Poszukując ciekawego miasta na wycieczkę w tegorocznym sezonie urlopowym warto ...

Zwiedzanie Toronto

Toronto to jedno z najpiękniejszych miasta na świecie. Łączy w ...

Przewodnik po Lwowie

Jednym z najpiękniejszych miast wschodniej części Europy bez wątpienia jest ...