Przewodnik po Sydney

Sydney zachwyca nawet najbardziej wymagających turystów. To miasto, w którym można być miesiącami i nie poznać go do końca. Zawsze znajdzie się coś, co zachwyci i zauroczy.

Symbolem miasta jest słynna Opera. Budynek jest swego rodzaju łącznikiem pomiędzy miastem a morzem. Jest ona połączeniem lekkich betonowych konstrukcji z geometrycznymi białymi płytkami pokrywającymi powierzchnię dachu budynku, przez co sprawia wrażenie monumentalnej, choć w rzeczywistości na żywo wydaje się być mała. Z zewnątrz budynek dostępny jest z każdej strony. Wewnątrz operę można zwiedzać z przewodnikiem. Najlepiej jednak wybrać się na spektakl, by podziwiać także jej bogate wnętrza. Opera jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych budynków na świecie. Podczas budowy budziła wiele kontrowersji. Zbudowana została z projektu Jorna Utzona, który w owym czasie był nieznanym duńskim architektem.

W okolicy Opery znajduje się wiele kafejek i restauracji, gdzie zarówno turyści jak i okoliczni mieszkańcy uwielbiają spędzać wolny czas.

Tuż nieopodal Opery znajdują się także Królewskie Ogrody Botaniczne. Prezentują one najciekawsze okazy flory w Australii oraz tej jeszcze sprowadzanej z europejskiego kontynentu. Wejście do ogrodów nic nie kosztuje i będąc w okolicy nie można przeoczyć tego wyjątkowego miejsca.

W mieście można znaleźć wiele ciekawych punktów widokowych. Jednym z nich jest Observatory Hill, którego nie powinno zabraknąć na mapie podróży. Miejsce jest urokliwe szczególnie w godzinach popołudniowych. Można z niego zobaczyć zjawiskowy zachód słońca nad miastem, podziwiając Harbour Bridge, rzekę Paramattę oraz panoramę dzielnicy biznesowej North Sydney. Do Observatory Hill można dojść w kilkanaście minut spod budynku Opery.

Harbour Bridge jest kolejnym wizualnym symbolem miasta. Most zawisł nad zatoką Port Jackson w 1932 roku i połączył północną i południową część miasta. Jest zbudowany ze stali, betonu i granitu i ma charakterystyczny łukowaty kształt. Jego długość sięga 1150 metrów, dzięki czemu stał się jednym z najdłuższych jednoprzęsłowych mostów na świecie. Przez most wiedzie jedna z tras spacerowych miasta. Podczas wyprawy można przyjrzeć się z bliska jego konstrukcji i podziwiać panoramę miasta. Dla odważnych istnieje możliwość wspięcia się na szczyt mostu. Pod czujnym okiem przewodnika w kilkuosobowych grupach można skorzystać z takiej atrakcji. Koszt to około 550 zł.

Będąc w Sydney koniecznie trzeba zobaczyć plaże. W mieście jest ich ponad 70. Są mniejsze i większe, bardziej i mniej zatłoczone, wąskie, szerokie, od strony oceanu czy od strony zatoki. Z różnym zapleczem typu resteuracje, kawiarnie, szlaki spacerowe, ale wszystkie zachwycają swoim urokiem. Do najważniejszych należą Palm Beach, Wattomolla Beach, Coledale Beach, Manly oraz Bondi Beach, która jest jednocześnie najsłynniejszą z nich. Plaża jest najdłuższa w mieście i przyciąga turystów z całego świata. Jest mekką surferów i zapewnia najlepsze fale.

Gdy już zwiedziliśmy architekturę i zażyliśmy kąpieli na okolicznych plażach, koniecznie trzeba zobaczyć symbol Autralii, czyli kangury. W samym mieście ciężko je spotkać, ale można udać się do Taronga Zoo, by podziwiać te piękne zwierzęta. W samym ZOO są także inne zwierzęta, takie jak słonie, koty i małpy wszelkiej maści. Jeśli wolimy spędzić czas na spotkaniu tylko z kangurami, wybierzmy lepiej Morriset Park. Jest oddalony od Sydney o około 140km, ale można się tam spokojnie dostać pociągiem. Na miejscu można spotkać całe stada dzikich kangurów. Dzikie są tylko z nazwy, gdyż nie boją się ludzi, czekają na smakołyki i za przysmaki są gotowe nawet do wspólnych zdjęć, które mogą być wspaniałą pamiątką z dalekiej podróży.


Rząd nie przedłuż

Bon turystyczny nie cieszy się taką popularnością, jak zakładano. Znikoma ...

Czy będzie paszport

Pandemia koronawirusa nie odpuszcza, dezorganizując życie na całym świecie. Podróżowanie ...

Jak turyści obchodz

Podróżowanie w dobie pandemii koronawirusa wymaga od turystów większej kreatywności ...

Przewodnik po Korync

Grecja od lata stanowi popularny cel wyjazdów Polaków w okresie ...

Czy linie lotnicze p

Portal Fly4free.pl poinformował o planach linii lotniczych, które miałyby zawierać ...