Przewodnik po Tuluzie

Tuluza to urokliwe francuskie miasteczko położone w południowo-zachodniej części kraju. Piąte co do wielkości, stanowi ważny ośrodek naukowy oraz chętny kierunek turystycznych wieczek. Miasto było niegdyś militarnym centrum Galii Narbońskiej, dlatego nie brakuje tu historyczny zabytków. W kolejnych tysiącleciach rozwijał się tu handel, dlatego powstały liczne połączenie drogowe i kolejkowe, a także akwedukty oraz świątynie. Warto wspomnieć, że to właśnie w Tuluzie swoją podróż rozpoczął Antoine de Saint-Exupery, autor „Małego Księcia”. Co jeszcze koniecznie trzeba zobaczyć podczas wycieczki do Tuluzy? Poniżej krótki przewodnik.

Zwiedzanie miasta należy rozpocząć od placu du President oraz pobliskiej Alee Roosevelt, gdzie tętni miejskie życie. Poza licznymi restauracjami, znajdują się tu wyjątkowe muzea, m.in. Musee des Augustins, które funkcjonuje w dziewiętnastowiecznym zespole klasztornym Augustaniów. Wśród eksponatów zobaczyć można pokaźnej wielkości figury świętych i apostołów, rzeźby w stylu romańskim i gotyckim, a także unikatowe obrazy Rubensa, Toulouse-Lautreca oraz Delacroix.

Kolejnym obowiązkowym punktem jest Plac du Capitole, w centrum którego znajduje się ratusz z teatrem. Elewacja ozdobiona jest herbem miasta, a piękna fasada z białego kamienia robi wrażenie. W środku budynku podziwiać można wspaniałe malowidła Rajmunda Morettiego, opowiadające o historii miasta. Najbardziej niezwykłą budowlą na mapie Tuluzy jest Katedra Św. Szczepana, wybudowana w XII wieku. Gotycki charter na zewnątrz i nietypowe wnętrze z niesymetrycznym prezbiterium tworzą unikatowy charakter tej świątyni. Jej unikatowość podkreśla też dobudowana później wieża z cegły w romańskim stylu, ale z renesansowym zwieńczeniem. W środku warto zwrócić uwagę na ołtarz barokowy z 1667 roku oraz siedemnastowieczne stalle z tronem biskupim.

Ciekawym zabytkiem jest również Bazylika św. Saturnina z około 1080 roku, która powstała według „reguły kluniackiej”. Bazylika była jednym z przystanków w czasie pielgrzymki do Santiago de Compostela, którą organizowano w czasach średniowiecznych. W środku zobaczyć można zabytkowy grobowiec św. Saturnina z wielkim baldachimem, powstały w XVIII wieku. Budowla została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. W mieście działa także bardzo nowoczesne centrum badań lotniczych i kosmicznych. To właśnie tutaj znajduje się imponująca 55-metrowa, francuska rakieta „Ariane V”. Atrakcja jest biletowana, a wstęp kosztuje około 20 euro, jednak za sprawą unikatowej kolekcji i wspaniałego planetarium warto wydać taką kwotę. Po zwiedzaniu miasta obowiązkowo należy skosztować tamtejszych przysmaków – najlepszych bagietek i serów oraz aromatycznego czerwonego wina.


Jak się przygotowa

Każdy, kto kocha piesze wycieczki w góry, wie, iż góry ...

Zwiedzanie Lizbony

Poszukując kolejnego kierunku na wycieczkę warto wziąć pod uwagę stolicę ...

Zwiedzanie Lublany

Słowenia niewielki kraj, który na swoich terenach skrywa niezwykłe miejsca, ...

Zwiedzanie Wiednia

Planując krótki urlop, należy zadać sobie pytanie: Czy chcemy zwiedzać, ...

Zwiedzanie Heidelber

Poszukując ciekawego miejsca na jednodniową wycieczkę warto wziąć pod uwagę ...