Przewodnik po Xi’an

Xi'an

mariusz kluzniak, flickr

Xi’an to miasto położone w środkowych Chinach, w dolinie rzeki Wei He, będące ośrodkiem administracyjnym prowincji Shaanxi. Zgodnie z narodowym spisem z 2010 roku, liczba ludności miasta wynosiła około 8,5 mln osób. Obecnie jest to duży ośrodek turystyczno-gospodarczy, w którym swoje siedziby mają m.in. firmy zajmujące się produkcją najnowszej technologii.

Założone ponad 3100 lat temu, Xi’an było stolicą trzynastu dynastii – określane (obok Pekinu, Luoyang i Nanjing) jako jedna z „Czterech Starożytnych Stolic Chin” oraz kolebka chińskiej cywilizacji starożytnej, uważane jest za historycznie najważniejsze chińskie miasto. Największą jego atrakcją jest wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO Terakotowa Armia, składająca się z ponad siedmiu tysięcy posągów wykonanych z terakoty, przedstawiających naturalnych rozmiarów wojowników wraz z końmi i bronią. Zbudowana na rozkaz trzynastoletniego Cesarza Qin Shi Huangd ponad 200 lat p.n.e, miała służyć mu w jego życiu pośmiertnym – stąd też odnalezione w trakcie praz archeologicznych fragmenty sprzętów i naczyń sakralnych. Została ona przypadkiem odkryta podczas robót ziemnych w 1974 roku, a już rok później podjęto decyzję o budowie muzeum (The Museum of Qin Terra Cotta Warriors and Horses), które do dzisiaj stanowi wizytówkę i znak rozpoznawczy miasta.

terakotowa armia

Dimitry B, flickr

W Xi’an warto również zobaczyć Wieżę Dzwonu (Zhong Lou), zbudowaną w 1384 roku na rozkaz Cesarza Zhu Yuanzhang’a, która jest najstarszą i najlepiej zachowaną drewnianą budowlą w Chinach. Określana jako siostra-bliźniaczka Wieży Dzwonu jest Wieża Bębnów (Gu Lou) usytuowana na północ od poprzedniej. Łącząca w sobie architekturę Dynastii Tang i Dynastii Qinn, została zbudowana w XIV wieku z polecenia Cesarza Hongwu, w celu sygnalizowania zagrożenia. W mieście znajdują się również dwie znane buddyjskie pagody, wzniesione na przestrzeni VII i VIII wieku: Pagoda Dzikich Gęsi oraz Mała Pagoda Dzikich Gęsi, stanowiące niegdyś ośrodki myśli buddyjskiej.

Miejscem wartym odwiedzenia jest również Dzielnica Muzułmańska, zlokalizowana na północy centrum miasta (West Street). Zamieszkiwana jest przez społeczność muzułmańską, liczącą około 20 tysięcy osób. Znajduje się tam około dziesięciu meczetów, w tym słynny Wielki Meczet, jeden z największych, najstarszych i najlepiej zachowanych meczetów w Chinach. Zbudowany w 742 roku n.e. za czasów panowania Dynastii Tang, nadal użytkowany jest przez chińskich muzułmanów. Co ciekawe, utrzymany w typowo chińskim stylu architektonicznym, nie posiada charakterystycznej kopuły i minaretów. Po skończonym zwiedzaniu, można się wybrać na muzułmański rynek (The Beiyuanmen Muslim Market), zlokalizowany na północ od Wieży Bębnów, na którym znajdują się sklepiki i stragany z przyprawami, lokalnym jedzeniem i pamiątkami.

atrakcje Xi'an

mariusz kluzniak, flickr

Zwiedzając miasto na własną rękę warto pomyśleć o transporcie. Oprócz taksówek, Xi’an posiada rozwinięty system komunikacji miejskiej. Głównym środkiem transportu są autobusy, kursujące na ponad dwustu liniach, w godzinach od około 6.00 rano do 23.00. Ceny biletów, w zależności od rodzaju linii wynoszą od 0,5 CNY* (yuan) do 2 CNY – bilety kupowane są w automatach umieszczonych w pojazdach lub u konduktorów. Dzieci o wzroście poniżej 130 cm podróżują za darmo. Dla osób pozostających dłużej w Xi’an korzystnym rozwiązaniem będzie zakup Karty Publicznego Transportu (Xian Public Transportation Card), uprawniającej nawet do 50% zniżki na wybranych liniach. W mieście funkcjonuje także metro – korzystając z piętnastu linii można bez problemu poruszać się po wszystkich dzielnicach oraz dojechać do pobliskich miejscowości. W zależności od ilości przystanków, ceny biletów wynoszą od 2 do 5 CNY.

Z uwagi na liczne atrakcje turystyczne, w mieście i okolicach kursuje dziesięć linii turystycznych, dojeżdżających do najważniejszych miejsc (Xian Tourist Bus) oraz dwie linie „zwiedzające”, dzięki którym turyści mogą zobaczyć główne atrakcje miasta bez wychodzenia z autobusu (Xian Sightseeing Bus). Miasto można również zwiedzać na rowerach, których wypożyczenie oferują hotele i hostele.

W mieście znajdują się liczne hotele, hostele i schroniska, oferująca nocleg i dodatkowe usługi, takie jak pralnia, internet, czy wypożyczenie roweru. Ceny wynajmu uzależnione są od standardu i lokalizacji. Przed wybraniem opcji noclegu, warto zapoznać się z ofertami kilku miejsc.

*Walutą obowiązującą w Chinach jest renminb (yuan – CNY). 1 USD = ok. 6 CNY, 1 EUR = ok. 8 CNY, 1 PLN = ok. 2 CNY


Jak się przygotowa

Każdy, kto kocha piesze wycieczki w góry, wie, iż góry ...

Zwiedzanie Lizbony

Poszukując kolejnego kierunku na wycieczkę warto wziąć pod uwagę stolicę ...

Zwiedzanie Lublany

Słowenia niewielki kraj, który na swoich terenach skrywa niezwykłe miejsca, ...

Zwiedzanie Wiednia

Planując krótki urlop, należy zadać sobie pytanie: Czy chcemy zwiedzać, ...

Zwiedzanie Heidelber

Poszukując ciekawego miejsca na jednodniową wycieczkę warto wziąć pod uwagę ...