Przewodnik po Zakopanem

Zakopane

janhetman/bigstockphoto.com

Zakopane to jedno z najpiękniejszych miast w Polsce. Usytuowane u podnóża Tatr kusi turystów pięknymi krajobrazami. Dlatego o każdej porze roku wczasowicze odwiedzają ten wyjątkowy kurort w poszukiwaniu ciekawych atrakcji. Zakopane sprawdza się zarówno dla amatorów górskich wędrówek, sportów zimowych, jak i wielbicieli góralskiej kultury. Poniżej mini przewodnik z obowiązkowymi punktami, jakie każdy turysta musi zobaczyć podczas pobytu w Zakopanem.

Krupówki

Każdy spacer w Zakopanem zaczynamy na Krupówkach. Słynny deptak prowadzi przez centrum miasta i daje szanse po czerpanie wszystkimi zmysłami kultury góralskiej. Maleńkie sklepiki z pamiątkami, charakterystyczne karczmy czy stoiska z oscypkiem są tu na każdym kroku. Do tego majestatyczny widok na Giewont, który rozpościera się nad całym miastem. Deptak liczy zaledwie kilka kilometrów, ale spaceruje się po nim wiele minut, bo pod drodze warto zobaczyć zabytkowe budynki, m.in. hotelu Morskie Oko i Dworca Tatrzańskiego.

Wielka Krokiew

Małyszomania sprawiła, że każdy wie gdzie jest Wielka Krokiew. To tu Adam Małysz świecił triumfy wiele razy. Teraz kolejni skoczkowie zwyciężają na imponującej skoczni narciarskiej. Zarówno zimą, jak i latem odbywają się na niej prestiżowe zawody w skokach narciarskich, w których udział biorą najlepsi zawodnicy z całego świata. Natomiast dla każdego turysty nie lada przeżyciem będzie wejście na sam szczyt, gdzie doskonale widać panoramę zakopiańskich okolic.

-> NOCLEGI W ZAKOPANEM <-

Kolejka na Kasprowy Wierch

Kultowa kolejka wozi turystów na szczyt Kasprowego Wierchu od 1936 roku. Podróż trwa zaledwie 12 minut, ale pozwala rozkoszować się cudownymi widokami. Kasprowy Wierch to najlepsze miejsce na rozpoczęcie energicznego spaceru w dół, do Zakopanego. Podróż kolejką w dwie strony kosztuje 63 zł, w jedną 48 zł.

Gubałówka

Gubałówka to kolejny szczyt z pięknymi krajobrazami Zakopanego oraz Tatr, a przy dobrej pogodzie również dalszych masywów górskich. Atrakcją jest sam wjazd kolejką linowo-terenową. Cena emocjonującej wyprawy w dwie strony to 19 zł, w jedną 13 zł.

Muzeum Tatrzańskie

Wyjątkowe muzeum, działające od wielu lat na Krupówkach. Imponująca ekspozycja składa się z trzech części: historycznej, etnograficznej i przyrodniczej, dzięki czemu można łatwo dostrzec zależność tych sfer w Tatrach. Bilet normalny kosztuje tylko 7 zł.

Warto wiedzieć, że Zakopane liczy zaledwie 30 tys. mieszkańców, jednak każdego roku odwiedza je nawet 3 miliony turystów z Polski i Europy. Centrum miasta znajduje się na wysokości około 850 m n.p.m. A dla wygody turystów po mieście kursują specjalne busy, które dowożą do najistotniejszych miejsc na mapie Zakopanego. Ponadto stolica Tatr kusi ze względu na rozbudowaną bazę kulturalną. Mieszczą się to ciekawe galerie sztuki oraz odbywają liczne spektakle teatralne. Dlatego też Zakopane to ośrodek dla każdego – nikt nie będzie się nudził.


Zwiedzanie Rabatu

Poszukując pomysłu na kolejny wspaniały wjazd warto wziąć pod uwagę ...

Zwiedzanie Filadelfi

Filadelfia to piąte co do wielkości miasto w Stanach Zjednoczonych, ...

Jak się przygotowa

Każdy, kto kocha piesze wycieczki w góry, wie, iż góry ...

Zwiedzanie Lizbony

Poszukując kolejnego kierunku na wycieczkę warto wziąć pod uwagę stolicę ...

Zwiedzanie Lublany

Słowenia niewielki kraj, który na swoich terenach skrywa niezwykłe miejsca, ...