Rower z bambusa

bambusowy rower

Bambus – roślina wieloletnia, charakteryzująca się łodygami, które drewnieją. W samej rodzinie bambusów znaleźć można około 130 gatunków, głównie rosnących na terenie Azji.

Rower – zwykle jednośladowy pojazd drogowy, służący do przemieszczania się między punktem A i B, za pomocą siły mięśni rowerzysty.
Cóż więc łączy te dwa różne pojęcia? Odpowiedź jest prosta – ekologia. Zarówno bambus, jak i rower są ekologiczne, emisja dwutlenku węgla do atmosfery jest w przypadku ww. zerowa.

Jak dotąd rowery produkowane były ze stali węglowej lub ze stopów np. aluminium, charakteryzowały się lekkością i wytrzymałością. Pomysł na połączenie tzw. „drewna nędzarzy” jakim jest bambus z rowerem zrodził się już dawno i ciężko jest doszukiwać się pierwszego konstruktora. Bambusowe rowery pojawiały się zarówno w USA, jak i w Europie. Wieść jednak niesie, że to właśnie w Anglii, w 1895 roku, pojawił się pierwszy prototyp z bambusową ramą, widelcem, obręczami i kierownicą.

Jakiekolwiek byłoby ich pochodzenie, konstruktorzy dostrzegli zalety, jakie niesie za sobą zastosowanie bambusa, który jest doskonałym materiałem konstrukcyjnym wykorzystywanym chociażby do budowy domów w krajach tropikalnych. Charakteryzuje się również niesamowitymi właściwościami, które zostawiają w tyle stal czy beton pod względem wytrzymałości na rozciąganie czy odkształcanie. Kolejną jego zaletą jest to, że można go posadzić w ogródku, a sam bambus rośnie 1 metr dziennie – mamy więc pewność, że nam go nie zabraknie. Sam rower, jeśli jest dobrze wykonany, potrafi udźwignąć aż do 300 kg. Podczas konstrukcji ramy możemy również dostosować jej grubość do naszych potrzeb, gdyż wystarczy wybrać rurę bambusową o odpowiedniej średnicy. Dodając do tego fakt, iż bambus doskonale amortyzuje, taki rower jest idealnym pomysłem dla zapalonych rowerzystów, którzy nie tylko często jeżdżą, ale i chcą spróbować czegoś nowego.

Taki rower możemy wykonać sami, dysponując rurami bambusowymi, linkami lub sznurkami kopnymi, klejem, a także możemy się wspomóc gotowymi już częściami roweru.

Jeśli zdecydujemy się na zakup gotowego roweru z bambusa musimy liczyć się z ceną rozpoczynającą się od 3500 zł, a w niektórych przypadkach przekraczającą nawet 8 000 zł. W Polsce taki typ rowerów oferuje firma Fera-Bikes, dzięki której możemy również taki rower skonfigurować do naszych potrzeb.

Rower z bambusa jest ciekawą alternatywą dla tradycyjnych rowerów. Jest bardziej wytrzymalszy, lżejszy, bardzie amortyzuje wszelkie nierówności terenu, a przy tym wygląda elegancko, stylowo i ekologicznie.

Jeden komentarz do artykułu

  1. tamara pisze:

    Prosze o informacje czy firma może zrobić damke z bambusa ? Pozdrawiam z lasu.Tamara


Chorwacja czy Bułga

Coraz więcej Polaków na wakacyjny wyjazd wybiera Chorwację i Bułgarię. ...

Przewodnik po Cambri

W Anglii nie brakuje miast, które zachwycają swoją urodą. Przykładem ...

Przewodnik po Tuluzi

Tuluza to urokliwe francuskie miasteczko położone w południowo-zachodniej części kraju. ...

Rząd nie przedłuż

Bon turystyczny nie cieszy się taką popularnością, jak zakładano. Znikoma ...

Czy będzie paszport

Pandemia koronawirusa nie odpuszcza, dezorganizując życie na całym świecie. Podróżowanie ...