Rząd nie przedłuży bonu turystycznego

Bon turystyczny nie cieszy się taką popularnością, jak zakładano. Znikoma część środków przekazanych przez rząd została wykorzystana w poprzednim roku. A czasu na użycie bonu jest coraz mniej, gdyż ważność programu kończy się 1 marca 2022 roku. Sytuacja wynika przed wszystkim z zamrożenia gospodarki na okres świąt, ferii zimowych oraz majówki – zamknięte hotele oraz wszelkie ośrodki rekreacyjne uniemożliwiają wykorzystanie bonu. Szanse na to pojawią się najprawdopodobniej w czerwcu, gdy większość branż ma zostać otwarta. Trudno wyrokować czy Polacy zmobilizują się do płacenia bonem, dlatego ewentualne konsultacje odnośnie przedłużenia ważności bonu planowane są we wrześniu 2021 roku. Obecne stanowisko rządu wskazują zakończenie programu już w marcu 2022.

Na program bonu turystycznego zostało przeznaczonych aż 3,5 mld zł. Dodatkowe środki miały wspomóc mocno nadwyrężoną przez pandemię koronawirusa branżę turystyczną i jednocześnie skłonić Polaków do pozostania na wakacje w kraju. Najnowsze dane wskazują, że zaledwie 10 proc. kwoty wydano do tej pory na usługi turystyczne. Mimo to program skończy się zgodnie z pierwotnymi założeniami. Rząd ma nadzieje, że skłoni to większość osób, aby środki z bonu wydać w ciągu najbliższego sezonu wakacyjnego. Beneficjatami bonu są dzieci i na każde przypada 500 zł. W przypadku dzieci niepełnosprawnych bon wynosi 1000 zł. Środki pieniężne pochodzą z programu „Rodzina 500+” i ich pobranie wymaga aktywacji usługi na dedykowanej platformie poprzez założenie osobistego profilu na Platformie Usług Elektronicznych Zakładu Ubezpieczeń. Co ważne, środków z bonu nie trzeba wykorzystać jednorazowo. Przyznaną kwotą można płacić kilka razy, do momentu wyczerpania limitu.

Warto dodać, że w styczniu rząd wprowadził zmiany w programie, aby więcej podmiotów mogło akceptować płatności bonem. Do tej porty warunkiem skorzystania z programu była usługa turystyczna powiązana z minimum jednym noclegiem. Obecnie nocleg nie jest już wymagany i bon można przeznaczyć na pakiet dwóch dowolnych usług turystycznych oferowanych przez operatorów turystycznych oraz organizacje pożytku publicznego. Świadczenie można wykorzystać m.in. na przejazdy autokarem, rejs statkiem oraz bilet wstępu do muzeum czy zoo. Podmioty, które chcą świadczyć swoje usługi w ramach bonu muszą wcześniej zarejestrować się w programie. Prawo do bonu turystyczne nabywać będą dzieci urodzone do 31 grudnia 2021 roku, choć program trwa do końca marca 2022. Ponadto bonem można zapłacić na wyjazd turystyczny, który odbędzie się kolejnym sezonie wakacyjnym, pod warunkiem, że płatność zostanie wykonana do końca trwania programu.


Zwiedzanie Rabatu

Poszukując pomysłu na kolejny wspaniały wjazd warto wziąć pod uwagę ...

Zwiedzanie Filadelfi

Filadelfia to piąte co do wielkości miasto w Stanach Zjednoczonych, ...

Jak się przygotowa

Każdy, kto kocha piesze wycieczki w góry, wie, iż góry ...

Zwiedzanie Lizbony

Poszukując kolejnego kierunku na wycieczkę warto wziąć pod uwagę stolicę ...

Zwiedzanie Lublany

Słowenia niewielki kraj, który na swoich terenach skrywa niezwykłe miejsca, ...