Skitouring – jak zacząć?

skitouring

Spacer górskimi szczytami to ogromna przyjemność, która obfituje w cudowne widoki. Góry oferuje także ekstremalne doznania za sprawą szalonych rajdów na nartach po krętych trasach. Łącząc obie te formy można niezwykle atrakcyjnie spędzić czas. Nową i coraz popularniejszą w Polsce dyscypliną jest skituring, który stanowi ciekawą kompilację narciarstwa i górskiej turystyki.

Skituring to intensywny górski spacer, połączony z biegiem na nartach oraz zjazdami podczas całej wyprawy. Uprawianie tej dyscypliny nie jest ograniczone przestrzennie, bo w skituringu nie chodzi o wjazd wyciągiem na szczyt góry, zjechanie najdłuższą trasą i ponowny wjazd. Skituring to malownicza wędrówka, pełna narciarskich przygód. Unikamy zatłoczony kurortów górskich i możemy rozkoszować się malowniczym pejzażem ośnieżonych szczytów. Wbrew pozorom nie jest to nowa dyscyplina. Wiele wieków temu Skandynawowie w ten właśnie sposób przemieszczali się między różnymi ośrodkami miejskimi, a narty były wygodnym sposobem na pokonywanie zaśnieżonych wzniesień. Co ciekawe, skituring można dopasować do własnych potrzeb i umiejętności. Dla jednych większa przyjemność dają ekstremalne zjazdy, dla innych wielogodzinne spacery górskie. Najważniejsze, że za sprawą nart można odkrywać te miejsca, które pozornie są poza zasięgiem.

Najczęstszym celem skituringu jest pokonywanie dłuższych tras górskich. Tempo i ekwilibrystyczne ewolucje na nartach nie są wówczas głównym elementem, choć większość amatorów tej dyscypliny posiada bogate doświadczenie narciarskie. Jednak skituring to dyscyplina bardzo wszechstronna. Może również skupiać się na tzw. „czasówkach”, gdy uczestnicy największą przyjemność czerpią z szybkiego pokonywanie kolejnych tras i bicia kolejnych rekordów. Inną wersją skituringu jest zdobywaniu nieosiągalnych szczytów, na których wejście wymaga ogromnego wysiłku. Cały trud rekompensuje wyjątkowy, często dziewiczy zajazd z góry. Pełne adrenaliny zjazdy po najbardziej ekstremalnych trasach to również odłam tego sportu, ale zarezerwowany dla najbardziej doświadczonych narciarzy.

Rozpoczęcie przygody z skituringiem odbywa się etapowo. Najpierw są spokojne, mniej wymagające trasy, które będzie można pokonać w kilka godzin. Oczywiście narciarz musi już mieć doświadczenie w jeździe i biegu na nartach, by sprawie poruszać się w sprzęcie i zimowych warunkach. Skituring zapewni niezależność i piękne, górskie podróże, które można realizować właściwie przez cały rok, w przeróżnych zakątach świata. Poza tajnikami narciarstwa należy też dobrze znać góry i zagrożenia wynikające z nieprzestrzegania zasad. Na koniec trzeba zadbać o odpowiednią odzież i sprzęt. Niezbędne są lekkie narty, specjalne wiązania oraz dibre buty, by bezpiecznie uprawiać tę dyscyplinę i cieszyć się z każdej wyprawy.


Zwiedzanie Rovinj

Piękne miasteczko, położone na chorwackiej wyspie Istria, czyli Rovinj to ...

Zwiedzanie Pragi

Praga to bez wątpienia jedno z najpiękniejszych miast w Europie, ...

Zwiedzanie Brna

Poszukując ciekawego miasta na wycieczkę w tegorocznym sezonie urlopowym warto ...

Zwiedzanie Toronto

Toronto to jedno z najpiękniejszych miasta na świecie. Łączy w ...

Przewodnik po Lwowie

Jednym z najpiękniejszych miast wschodniej części Europy bez wątpienia jest ...