Spacer po Górach Stołowych

Góry Stołowe, Szczeliniec

Pawel Zurek/flickr.com

Góry Stołowe to masyw górski w Sudetach Środkowych znajdujący się na styku z Sudetami Wschodnimi. Góry zostały wypiętrzone przed 30 milionami lat i są jednymi z nielicznych w Europie gór płytowych.

Nazwa Gór Stołowych nawiązuje do ich kształtu (są płaskie jak stół). Wynika to z budowy, ponieważ Góry Stołowe to płyty górnokredowych piaskowców ułożonych poziomo. Zachodnia część masywów górskich, które znajdują się na terenie Czech nosi nazwę Broumovská vrchovina. Z kolei północno-wschodni skraj pasma w okolicach Mieroszowa – Gorzeszowa – Krzeszkowa – Chełmska – Okrzeszyna nosi nazwę Zaworów. Od 1993 roku na obszarze 6300 ha Gór Stołowych utworzono Park Narodowy Gór Stołowych.

U podnóża Gór Stołowych usytuowana jest miejscowość uzdrowiskowa – Kudowa Zdrój. Góry stanowią olbrzymią atrakcję dla wypoczywających w uzdrowisku kuracjuszy. Góry te cechują rozległe stoliwa szczytów, które nadają im niepowtarzalny charakter. Pod wpływem procesów wietrzeniowych w piaskowcach ciosowych powstały głębokie strzeliny, mosty i bramy skalne, jak również niezwykłe formy, w których dostrzec można ludzkie i zwierzęce postaci, a także maczugi i olbrzymie grzyby.
Atrakcją dla turystów wędrujących szlakami Gór Stołowych jest bez wątpienia Narodowy Park Gór Stołowych. Na jego terenie ochronie podlegaj gleby, wody, wszystkie formy skalne, ale również obiekty historyczno – kulturowe. Do najbardziej znanych form skalnych w Górach Stołowych należą: Szczeliniec Wielki i Błędne Skały oraz szlak Skalne Grzyby. Wśród obiektów florystycznych najcenniejsze są: Wrota Pośny i Rogowa Kopa, a także zbiorowiska łąkowe Łężyckich Skałek oraz okolic darnkowa i Wielkie Torfowisko Batorowskie. Świat zwierząt również ma wiele do zaoferowania na terenie Gór Stołowych. Spacerując szlakami można natknąć się na popielicę, rzadkie sowy i ptaki drapieżne, czarnego bociana, rozmaite gatunki płazów górskich.


Zwiedzanie Rovinj

Piękne miasteczko, położone na chorwackiej wyspie Istria, czyli Rovinj to ...

Zwiedzanie Pragi

Praga to bez wątpienia jedno z najpiękniejszych miast w Europie, ...

Zwiedzanie Brna

Poszukując ciekawego miasta na wycieczkę w tegorocznym sezonie urlopowym warto ...

Zwiedzanie Toronto

Toronto to jedno z najpiękniejszych miasta na świecie. Łączy w ...

Przewodnik po Lwowie

Jednym z najpiękniejszych miast wschodniej części Europy bez wątpienia jest ...