Spacer po Radomiu

Niewielkie miasto Radom położone jest w centrum Polski, na malowniczych terenach Równiny Radomskiej, nad rzeką Mleczną. Choć jako kierunek turystyczny nie jest jeszcze bardzo popularny, kryje w sobie niezwykły klimat i oferuje wiele atrakcji turystycznych.

Przygodę z tym miastem można zacząć od podziwiania budynku stacji kolejowej. Zbudowana w latach 80. XIX wieku, o oryginalnej architekturze, zbliżonej do klasycyzmu, dzięki prowadzonym pracom rewitalizacyjnym zachowała swój urok do dziś.

Prawdziwą perełką jest dawny układ urbanistyczny miasta, począwszy od wczesnośredniowiecznego grodziska do XIX-wiecznego centrum.

Oczywistą trasą Radomia jest ulica Józefa Piłsudskiego, której powstanie datuje się na 1888 rok. Jest najbardziej reprezentatywnym miejscem miasta, z bogatą architekturą i niezwykłą estetyką. Stoi tutaj wiele pięknych i okazałych kamienic, a wśród nich Dom Brandta, wybitnego polskiego malarza. Wnętrza kamienicy zdobi unikalna ornamentyka architektoniczna i dwie ozdoby malarskie, przedstawiające wizerunki Mickiewicza i Słowackiego.

Spacerując po Radomiu, nie można pominąć starówki. Wśród licznych atrakcji, warto zobaczyć Grodzisko Piotrówka, powstałe około X wieku i otoczone piękną zielenią. W niedalekiej odległości stoi najstarsza radomska budowla, tj. Kościół św. Wacława. Zbudowany z cegły palonej w 1216 roku w stylu gotyckim, otoczony jest murem i wysokimi drzewami. Do dziś przetrwał dzwon z 1462 roku, metalowe drzwi i płyta nagrobna z XIII wieku. Obecnie znajdują się w nim na stałe relikwie krwi św. Jana Pawła II.

Wśród bogatej architektury sakralnej tego miasta warto zobaczyć Kościół farny św. Jana Chrzciciela, wybudowany w pierwszej połowie XIV wieku. Ogromne wrażenie wywołuje Kościół i Klasztor oo. bernardynów, zbudowany w roku 1468. Uchodzi za jeden z najlepiej zachowanych budynków tego typu w Polsce i jeden z najcenniejszych zabytków Radomia. To monumentalna budowla w późnogotyckim stylu, prowadzi do niej brama z XVIII wieku z rzeźbą Chrystusa, który upada pod krzyżem. Jej wnętrza zdobią gotyckie drewniane rzeźby pasji, wykonane przez Wita Stwosza oraz XVIII-wieczne rokokowe ołtarze. Na uwagę zasługują liczne epitafia i płyty nagrobne.

Kościół w Radomiu

Penny Sullivan, flickr

Zwiedzając miasto, koniecznie należy zobaczyć Zamek Królewski w Radomiu. Zbudowany został w XIV wieku razem z otaczającym go murem miejskim. Był miejscem wielu doniosłych historycznych wydarzeń, np. hołdu pruskiego. Do dziś przetrwał w szczątkowej formie, jedynie jedna kondygnacja domu, w którym znajduje się plebania. O jego wyjątkowym niegdyś wyglądzie świadczą wmurowane tablice i odkryte fragmenty gotyckiego obramienia drzwi, ceglane ściany i strzelnice. Mury obronne okalające Zamek zostały rozebrane w połowie XIX wieku – do dziś pozostał tylko niewielki fragment.

Obowiązkowym punktem są dwie kamieniczki położone na radomskim Rynku, Dom Esterki i Dom Gąski. Wzniesione w XVII wieku w stylu ówczesnego baroku, obecnie stanowią siedzibę Muzeum Sztuki Współczesnej. W jego zasobach znajduje się bogata kolekcja dzieł polskiej sztuki, powstałej po 1945 roku, a także małe zbiory sztuki zagranicznej.

Obok zabytków architektury sakralnej, mieszczańskiej i dworskiej, w Radomiu możemy podziwiać też pamiątki budownictwa ludowego. Położone na obrzeżach miasta Muzeum Wsi Radomskiej to skansen, prezentujący 60 obiektów drewnianych i zrekonstruowanych. Przecięty jest ścieżką przyrodniczą, otoczoną stawami. Nad jednym z nich góruje wieża widokowa.

Prawdziwą gratką dla miłośników militariów jest Fabryka Broni, powstała w 1922 roku.

Atrakcją turystyczną Radomia są liczne tereny zielone, będące miejscem relaksu i rekreacji. Spośród nich wyróżnia się Stary Ogród, pierwszy publiczny park radomski z 1820 roku, miejsce modne dawniej i dziś. Malowniczo usytuowany nad rzeką Mleczną, z bogatą roślinnością i drzewostanem oraz ścieżkami.

Radom przyciąga licznymi imprezami o charakterze kulturalnym, rozrywkowym i sportowym. Największe z nich to Międzynarodowe Pokazy Lotnicze Air Show czy Międzynarodowy Festiwal Gombrowiczowski.

W mieście znajdują się muzea, teatry, kina, filharmonia itp.

Każdy turysta znajdzie w Radomiu więc coś dla siebie.


Zwiedzanie Rovinj

Piękne miasteczko, położone na chorwackiej wyspie Istria, czyli Rovinj to ...

Zwiedzanie Pragi

Praga to bez wątpienia jedno z najpiękniejszych miast w Europie, ...

Zwiedzanie Brna

Poszukując ciekawego miasta na wycieczkę w tegorocznym sezonie urlopowym warto ...

Zwiedzanie Toronto

Toronto to jedno z najpiękniejszych miasta na świecie. Łączy w ...

Przewodnik po Lwowie

Jednym z najpiękniejszych miast wschodniej części Europy bez wątpienia jest ...