Turystyka medyczna w Europie

turystyka medyczna

Yastremska/bigstockphoto.com

Wizyty u lekarzy kojarzą nam się często z kolejkami, ale też bardzo wysokimi cenami. Do tego często w pobliżu nie jesteśmy w stanie znaleźć specjalisty, który potrafiłby się zająć naszą przypadłością. Rozwiązaniem na te wszystkie problemy może być turystyka medyczna. Właśnie w ten sposób określa się podróże do innych krajów albo regionów w celu leczenia czy rehabilitacji. To coraz ważniejszy sektor gospodarki. Co ciekawe, Polska jest tu wyjątkowo atrakcyjnym kierunkiem.

Kto wybiera turystykę medyczną?

Leczenie i rehabilitację za granicą wybiera coraz więcej osób na całym świecie. Ale oczywiście na tym rynku ciągle dominują mieszkańcy najbogatszych krajów Europy oraz Stanów Zjednoczonych. Nie tylko dlatego, że mają zwyczajnie środki na takie podróże. W takich krajach korzystanie z usług ochrony zdrowia jest po prostu niezwykle drogie, więc czasem opłacalny jest wyjazd do innego państwa na leczenie. Oczywiście turystyka medyczna niejedno ma imię. Często zabieg, który musimy wykonać, zwyczajnie nie jest oferowany w lokalnych szpitalach czy klinkach. Więc taka osoba jest często zmuszona na wyjazd na specjalistyczną operację. Zazwyczaj celem takich wyjazdów są Stany Zjednoczone, nieco rzadziej – Wielka Brytania i inne kraje zachodniej Europy. Takie specjalistyczne zabiegi są zazwyczaj bardzo drogie, a do kosztów operacji trzeba jeszcze doliczyć utrzymanie na ten okres w danym kraju.

Turystyka dla oszczędności

Jednak najczęściej kluczowym argumentem za wyjazdem są oszczędności. A różnice w cenach operacji mogą naprawdę robić wrażenie. Na przykład transplantacja wątroby kosztuje w Stanach Zjednoczonych – w przeliczeniu na naszą walutę – ponad milion złotych. Ale już koszt takiej transplantacji na Tajwanie to około 90 tysięcy dolarów. Zatem coraz więcej obywateli „pierwszego świata” decyduje się na takie podróże. Do najpopularniejszych krajów docelowych należą między innymi: Argentyna, Brazylia, Meksyk, Tajwan, Tajlandia, Turcja, ale też Stany Zjednoczone. Jednak turystyka medyczna nie ogranicza się tylko do zabiegów ratujących życie czy zdrowie. Niezwykle popularne są też podróże w celu przeprowadzenia operacji plastycznych. Tu najpopularniejsze kierunki to np.: Argentyna, Boliwia, Brazylia, Meksyk, Turcja, Tajlandia, ale też i Ukraina.

Polska – dobry kierunek?

Polska częściej jest rozważana jako kierunek turystyki medycznej. W niedawnym rankingu amerykańskiej International Healthcare Research Center, Polska znalazła się na osiemnastym miejscu pod względem atrakcyjności oferty dla zagranicznych turystów medycznych. W badaniu bardzo wysoko oceniano poziom usług medycznych w naszym kraju, choć jednocześnie dystans do zwycięzców rankingu – Kanady, Wielkiej Brytanii i Izraela – jest oczywiście bardzo duży.

Liczba osób z zagranicy, które leczą się w Polsce jest dość trudna do ustalenia, choć szacuje się, że jest to przynajmniej 400 tysięcy osób rocznie. Zazwyczaj przyjeżdżają do nas obywatele Wielkiej Brytanii, Niemiec czy państw skandynawskich. Zwłaszcza w tych ostatnich usługi zdrowotne są niezwykle drogie. Ale stawki w Polsce są atrakcyjne dla większości mieszkańców krajów Unii. Cena wszczepienia implantu stomatologicznego w krajach zachodniej Europy może wynosić nawet 2400 euro. W Polsce jest to tańsze nawet o połowę. Podobnie jest z operacjami plastycznymi. Średni koszt liposukcji w Niemczech to 3000 euro, w Wielkiej Brytanii ceny dochodzą tu nawet do 5 tysięcy euro. W Polsce natomiast kosztuje to zazwyczaj około tysiąc euro. Nie dziwi więc, że Polska jest tu bardzo atrakcyjnym kierunkiem. Zazwyczaj medyczni turyści wybierają najlepiej skomunikowane polskie duże miasta, więc przede wszystkim Warszawę, Kraków, Wrocław czy Szczecin. Najczęściej przyjeżdżają do nas na zabiegi stomatologiczne czy chirurgii plastycznej, choć sporą popularnością cieszy się również u nas okulistyka, ortopedia, kardiochirurgia czy też rehabilitacja. Często na leczenie w naszym kraju wybierają też Polacy, którzy mieszkają na stałe za granicą. Zazwyczaj łączą oni leczenie z odwiedzinami u rodziny czy przyjaciół.

Prognozy na przyszłość

Eksperci dość zgodnie uważają, że turystyka medyczna będzie się bardzo rozwijać w najbliższych latach. Koszty leczenia rosną w większości zachodnich krajów, więc ich mieszkańcy są zmuszeni do poszukiwania tańszych rozwiązań w tym zakresie. Jeśli chodzi natomiast o Europę, to w większości krajów społeczeństwa się mocno starzeją. Zapotrzebowanie na stosunkowo niedrogie zabiegi będzie więc z pewnością rosło. Na tym może skorzystać z pewnością Polska, gdyż poziom usług medycznych jest u nas na coraz lepszym poziomie. Coraz więcej lekarzy posługuje się świetnie językami obcymi, a i turystyczna infrastruktura jest u nas coraz lepsza. Zdaniem wielu specjalistów, medyczny turysta będzie jednak w przyszłości coraz bardziej wymagający. Będzie oczekiwał nie tylko sprawnie i niedrogo przeprowadzonego zabiegu, ale też specjalnych ofert. Na przykład połączenia zabiegu z badaniami, albo połączenia leczenia ze zwiedzaniem miejsca, w którym przebywa. Wydaje się, że Polska może tu sporo zaoferować.


Przewodnik po Frankf

Jednym z niemieckich miast, które kojarzą się z prężnym rozwojem ...

Przewodnik po Brisba

Ponad 30-stopniowa temperatura, wysoka wilgotność oraz kangury, czyli cudowna Australia ...

Chorwacja czy Bułga

Coraz więcej Polaków na wakacyjny wyjazd wybiera Chorwację i Bułgarię. ...

Przewodnik po Cambri

W Anglii nie brakuje miast, które zachwycają swoją urodą. Przykładem ...

Przewodnik po Tuluzi

Tuluza to urokliwe francuskie miasteczko położone w południowo-zachodniej części kraju. ...