Weekendowa Barcelona

Barcelona

Brian K./bigstockphoto.com

Barcelona jest chętniej odwiedzanym miastem Hiszpanii, niż sam Madryt. Swoją coraz większą popularności zyskuje nie tylko ze względu na film W. Allena „Vicky Cristina Barcelona”, ale przede wszystkim niezwykłe zabytki, sztukę i architekturę tego miejsca.

Barcelona położona jest nad Morzem Śródziemnym blisko kurortów m.in. Costa Brawa. Średnia roczna temperatura wynosi tutaj 20 stopni, dlatego Barcelona zaprasza do zwiedzania przez cały rok.

Do najbardziej znanych zabytków architektury, będących jednocześnie symbolem Barcelony należy kościół Sagrada Familia. Jest to Świątynia Pokutna Świętej Rodziny i stanowi życiowy projekt Antonio Gaudiego. Jej budowę rozpoczęto w 1882. Planowane zakończenie przypada na 2026 rok. Fasady kościoła są bogato zdobione. Kościół Sagrada Familia dzięki swym strzelistym wieżom jest widoczny prawie z każdej części Barcelony.

Do atrakcji, których nie można pominąć planując weekendowy pobyt w Barcelonie należy La Rambla. Jest to najsłynniejsza ulica Barcelony, na której życie kwitnie nie tylko w dzień, ale i w nocy. Znajduje się tam ogromny bazar, na którym można dostać wiele rozmaitości. La Rambla kończy się Placem Catalunya i dwoma fontannami.
Antonio Gaudi stanowi symbol hiszpańskiej architektury. W mieście znajduje się wiele dzieł jego autorstwa. Należy do nich m.in. Park Guell, który tworzy miasto-ogród. Gaudi łączył naturę (m.in. drzewa palmowe, rozmaite kwiaty) z perełkami architektury (mozaiki, figurki smoków, pawilon strzeżony przez salamandrę i smoka). W Parku Guell znajduje się najdłuższa (152 metry) ławka na świecie. Warto nadmienić, że cały kompleks został wpisany na listę UNESCO.

Ważnym punktem na mapie weekendowego wyjazdu do Barcelony jest Palau Nacional ze śpiewającymi fontannami. Jest to siedziba Narodowego Muzeum Sztuki Katalońskiej. Przypomina bajkowy zamek, który otaczają fontanny i wodospady. Nieopodal zamku znajduje się Font Magica, czyli śpiewająca fontanna. Najpiękniejsze widoki z udziałem fontanny można podziwiać latem, kiedy co pół godziny odbywa się pokaz będący połączeniem iluminacji, muzyki (rockowej, klasycznej itp.) z wodą. Całość tworzy niezwykły klimat.


Zwiedzanie Rovinj

Piękne miasteczko, położone na chorwackiej wyspie Istria, czyli Rovinj to ...

Zwiedzanie Pragi

Praga to bez wątpienia jedno z najpiękniejszych miast w Europie, ...

Zwiedzanie Brna

Poszukując ciekawego miasta na wycieczkę w tegorocznym sezonie urlopowym warto ...

Zwiedzanie Toronto

Toronto to jedno z najpiękniejszych miasta na świecie. Łączy w ...

Przewodnik po Lwowie

Jednym z najpiękniejszych miast wschodniej części Europy bez wątpienia jest ...