Epidemia koronawirusa budzi przerażenie na całym świecie. Liczba zgonów w objętych chorobą chińskim Wuhan rośnie w zastraszającym tempie. Podstępna choroba w pierwszej fazie przypomina zwykłą grypę i często ujawniania się dopiero po dwóch tygodniach od zarażenia, dlatego wielu chorych zdążyło przemieścić się i jednocześnie przenieść wirusa do innych części świata. Potwierdzone przypadki koronawirusa wystąpiły już w Tajlandii, Tajwanie, Singapurze, Australii, Kanadzie, Stanach Zjednoczonych, Niemczech, Francji oraz Finlandii. Czy podróżowanie do tych państwa w obliczu takiej choroby jest bezpieczne?

Koronawirus – gdzie nie jechać?

Źródło koronawirusa znajduje się w Wuhan. To chińskie miasto zostało objęte kwarantanną, a wszystkie osoby, które w ostatnim czasie przebywały w pobliżu centrum epidemii są pod nadzorem lekarzy. Ze względu na bardzo wysokie ryzyko rozprzestrzeniania się choroby większość biur podróży odwołało wycieczki do tej części Chin. Inne zaplanowano podróże przekładane są na drugą połowę marca z nadzieją, że sytuacja się poprawi. Niewykluczone jednak, że również takie kierunki jak Pekin czy Hongkong zostaną wycofane na kilka miesięcy. Klienci biur podróży rezygnują także z przelotów do Wietnamu czy Tajlandii, gdzie choroba bardzo szybko się rozwija. Większość biur zwraca całą kwotę za wyjazd, ale nie wszystkie. Dlatego też warto dokładnie sprawdzić umowę i ewentualnie odwołać się od decyzji przewoźnika, gdy będzie chciał potracić karę za rezygnację z usługi.

Co to jest koronawirus?

Koronawirus 2019-nCoV to groźny wirus, którzy przypomina SARS. Może wywołać zapalenie płuc, które w przypadku osób osłabionych może zakończyć się nawet śmierć. Koronowirus został wykryty na targu owoców morza w Wuhan, na którym prowadzono sprzedaż nielegalnych, często dzikich gatunków, najprawdopodobniej nietoperzy. Lekarze nie znajdą szczegółów tego wirusa, dlatego nie ma skutecznego leku, który mógłby go zwalczyć. Wiadomo, że przenosi się drogą kropelkową, więc dbałość o higienie – mycie rąk, dezynfekowanie oraz używanie maseczek i jednorazowych chusteczek to podstawa ochrony. Ponadto należy unikać dotykania nosa, oczu oraz ust nieumytymi rękami i spożywać tylko dobrze ugotowane mięso, ryby i owoce morza. Pierwsze objawy to gorączkę i kaszel, na które podaje się dostępne leki przeciwwirusowe. Dalsze leczenie skupia się likwidacji wstępujących objawów i ochronie przed rozprzestrzenianiem się choroby na kolejne osoby. Polskie władze przy współpracy ze strażą graniczną i służbami lotniskowymi na bieżąco kontrolują wszystkie osoby, które przejeżdżają do Polski z krajów azjatyckich. Takie osoby od razu kierowane są na badania oraz zobowiązane są do wskazania miejsca pobytu do czasu wyników kontroli lekarskiej.


Zwiedzanie Rovinj

Piękne miasteczko, położone na chorwackiej wyspie Istria, czyli Rovinj to ...

Zwiedzanie Pragi

Praga to bez wątpienia jedno z najpiękniejszych miast w Europie, ...

Zwiedzanie Brna

Poszukując ciekawego miasta na wycieczkę w tegorocznym sezonie urlopowym warto ...

Zwiedzanie Toronto

Toronto to jedno z najpiękniejszych miasta na świecie. Łączy w ...

Przewodnik po Lwowie

Jednym z najpiękniejszych miast wschodniej części Europy bez wątpienia jest ...