Przewodnik po Lyonie

Jednym z popularniejszych obecnie kierunków podróży jest francuski Lyon, który zachwyca nowoczesnością i pięknymi krajobrazami. Miasto położone jest w środkowo-wschodniej części Francji, i jest jednym z najstarszych francuskich miast. W czasach starożytnych Celtowie założyli tu swoją osadę ze względu na dogodną lokalizację w miejscu rozwidlenia rzek. Natomiast Rzymianie założyli na tym terenie miasto Lugdunum. Dziś Lion jest trzecim pod względem wielkości ośrodkiem w Francji, wyprzedza go tylko Paryż i Marsylia. To właśnie w Lyonie urodził się rzymski cesarz Klaudiusz oraz twórcy pierwszego filmu kinowego, bracia Lumiere. Ze względu na zabytkowe centrum miasta i wiele atrakcyjny punktów odwiedzane jest przez turystów z całego świata.

W aglomeracji lyońskiej mieszka ponad 1,2 mln osób. Poruszanie się miedzy poszczególnymi dzielnicami nie jest jednak trudne, gdyż bardzo mocno rozwinięta jest komunikacja miejska. Jednorazowy bilet kosztuje 1,70 euro, a karnet całodniowy – 5 euro. Funkcjonują cztery linie metra, pięć linii tramwajowych oraz bardzo wiele połączeń autobusowych. Dodatkowo działają trolejbusy, kolejki szynowo-linowe, a latem uruchamiane są miejskie wypożyczalnie rowerowe. Koszt roweru na cały tydzień to tylko pięć euro. Natomiast osoby, które planuje zwiedzanie licznych muzeów i galerii powinny skorzystać z tzw. Lyon City Card, które umożliwia wejście do wszystkich obiektów w cenie 21 euro za dzień.

Lyon to miasto setek zabytków, których zwiedzanie obfituje w mnóstwo wrażeń. Cała starówka, tzw. Vieux Lyon, została umieszczona na Liście Światowego Dziedzictwa UNSECO. Znajdują się tutaj unikatowe gotyckie świątynie oraz mnóstwo urokliwych kamieniczek i placów. Największym zabytkiem starówki jest Katedra Św. Jana Chrzciciela, która rozbudowywano przez 300 lat. Ostateczny wygląd uzyskano w 1480 roku. Właśnie na tej katerze znajduje się imponujący zegar astronomiczny, skonstruowanym w XIV wieku. Obok budowli znajduje się urokliwy ogród archeologiczny, we wnętrz którego można zobaczyć ruiny świątyni z IV w n.e.

Najważniejszym jednak punktem na mapie zwiedzaniu Lyonu jest Wzgórze Fourviere, które stanowi początek fasonującej wyprawy. Ten punkt widokowy umożliwia obserwację wspaniałej panoramy miasta. Każdy turysta powinien też odwiedzić XIX-wieczną Bazylikę Marii Panny, nieopodal której znajduje się z niezwykły park archeologiczny. Zobaczyć można w nim ruiny rzymskiego amfiteatru i akweduktu oraz budynek średniowiecznego teatru. Na lyońskim wzgórzu znajduje się również ciekawa 86-metrowa Metalowa Wieża, będąca repliką słynnej Wieży Eiffla. Wybudowano ją w 1894 roku, dziś służy jako antena radiowa. Ponadto w czasie wizyty w Lyonie warto zwiedzić się największy we Francji park miejski Parc de la Tête d’Or oraz Zamek de La Motte.


Czy linie lotnicze p

Portal Fly4free.pl poinformował o planach linii lotniczych, które miałyby zawierać ...

Przewodnik po Birmin

Birmingham jest jednym z największych miast w Wielkiej Brytanii. Aglomeracje ...

Najgroźniejsze chor

Wycieczka w inne regiony świata, szczególnie w obszary tropikalne lub ...

Przewodnik po Rio de

Rio de Janeiro to bez wątpienie jedno z najpiękniejszych i ...

Druga turystyczna ta

Branża turystyczna to gałąź gospodarki, która w skutek koronawirusa ucierpiała ...